کمیسیون مستقل حقوق بشر: قتل‌های هدفمند در افغانستان نگران‌کننده است | ایران اینترنشنال

کمیسیون مستقل حقوق بشر: قتل‌های هدفمند در افغانستان نگران‌کننده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد در شش ماه نخست سال جاری میلادی، در نتیجه «ترورهای سیستماتیک و هدفمند» در سراسر کشور، ۵۳۳ غیرنظامی کشته و ۴۱۲ غیرنظامی زخمی شده‌اند‌.

کمیسیون مستقل حقوق بشر یکشنبه ۱۳ میزان/مهر، از کشتار هدفمند غیرنظامیان ابراز نگرانی کرد و گفت فقط در ولایت قندهار و ولسوالی‌های آن، ۱۲۲ غیرنظامی در جریان ترورهای هدفمند جان باخته‌اند و ۷۲ تن دیگر زخمی شده‌اند. افغانستان دارای ۳۴ ولایت/استان است.

در رویدادی دیگر، حمدالله ارباب، عضو و سخنگوی کمیسیون دسترسی به اطلاعات حکومت افغانستان، صبح امروز در کابل، از انفجار بمب مغناطیسی جان سالم به در برد اما راننده او در این انفجار کشته و یکی از محافظانش زخمی شد. کمیسیون دسترسی به اطلاعات با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد «دشمنان مردم افغانستان» خودرو حامل حمدالله ارباب را هدف حمله تروریستی قرار داده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر خشونت‌ها و حملات خونین در افغانستان را مغایر با روند جاری گفت‌وگوهای صلح میان دولت و گروه طالبان خواند و ضمن ابراز تاسف، گفت قتل‌ها و ترورهای هدفمند ‌افزایش یافته است.

این کمیسیون بار دیگر از تمامی طرف‌‌های درگیر در افغانستان خواست با رعایت اصول بشردوستانه حقوق بین‌الملل، به درخواست‌های مکرر این نهاد برای کاهش تلفات غیرنظامیان در کشور پاسخ عملی دهند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان همچنین از حکومت این کشور خواست تا برای تامین امنیت شهروندان به‌ویژه اقلیت‌های مذهبی، روحانیون، مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی، اقدام‌هایی عملی صورت دهد.

بر اساس گزارش دیگری از کمیسیون حقوق بشر، در هفته اول مذاکرات صلح افغانستان، ۶۴ غیرنظامی در جریان حملات طرف‌های درگیر کشته و مجروح شده‌اند. بمب‌های کنار‌جاده‌ای، حملات هوایی، ترور و حملات موشکی عامل اصلی کشته و زخمی شدن غیرنظامیان است.

بنا بر اعلام سخنگوی وزارت امور داخله/کشور افغانستان، در یک ماه گذشته، بیش از ۵۰۰ غیرنظامی در جریان حملات گروه طالبان کشته و مجروح شده‌اند.

آغاز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان میزان خشونت‌ها را کاهش نداده است. گفت‌وگوهای صلح بین‌افغانی در دوحه به‌دلیل اختلاف میان تیم‌های مذاکره‌کننده، متوقف شده است و دو طرف در پنج روز گذشته دیدار رسمی نداشته‌اند.

در کابل، عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه، امروز یکشنبه، گزارش سفر اخیرش به پاکستان را به اشرف غنی، رییس‌جمهوری، ارائه کرد و در مورد اقدام‌های بعدی در روند صلح گفت‌وگو کردند. عبدالله عبدالله از پاکستان خواسته است تا در زمینه‌ کاهش خشونت‌ها به گروه طالبان فشار بیاورد. قرار است رییس شورای مصالحه افغانستان در روزهای آتی، برای گفت‌وگوها با مقام‌های هند در مورد صلح افغانستان، به دهلی سفر کند. 

 

تازه چه خبر؟
سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر...More
دونالد ترامپ در پاسخ به پرسشی گفت که اگر مجمع گزینندگان آمریکا جو بایدن را تایید کند، قدرت را واگذار خواهد کرد. ترامپ روز پنج‌شنبه در مراسم سخنرانی...More