کمیسیون حقوق بشر: تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست میلادی ۱۱ درصد کاهش کاهش یافته است | ایران اینترنشنال

سرخط خبرها

 • مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران: مردم شهر تهران به مهار ویروس کرونا در‌کوتاه‌مدت و تا پایان سال خوش‌بین نیستند
 • همسر اسماعیل عبدی، معلم زندانی، از ابتلای ۱۲ نفر از زندانیان به کرونا، از جمله امیر سالار داوودی، مجید آذرپی، جعفر عظیم‌زاده و اسماعیل عبدی خبر داد
 • فرماندار قصرقند سیستان وبلوچستان: ارتباط ۲۳روستای بالادست رودخانه کاجو بر اثر سیل دوباره قطع شده است
 • رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور: ۲۰ تا ۲۵ درصد مردم به کرونا مبتلا شده‌اند
 • الیاس نادران، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، وعده دولت برای پیش فروش نفت در بازار بورس را «فاجعه» دانست
 • وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از درخواست این وزارتخانه برای رفع فیلتر توییتر خبر داد
 • زلزله‌ای به بزرگی ۵/۱ گیلانغرب در استان کرمانشاه را لرزاند، مرکز این زلزله خانقین در عراق بوده است
 • محمد زمان شالی‌کار، فرمانده نیروی انتظامی نور در مازندران، از اسیدپاشی یک مرد بر روی همسرش در این شهرستان خبر داد
 • محمود بهشتی لنگرودی، عضو زندانی کانون صنفی معلمان،‌ همزمان با مرخصی‌اش آزاد شد
 • امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه: کمک‌ها به لبنان باید با نظارت سازمان ملل متحد باشد
 • انجمن قلب آمریکا: مصرف ماری‌جوانا و حشیش برای سلامت قلب مضر است و می‌تواند با تحریک وضعیت قلب موجب سکته شود
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : IranIntl@ * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: bama@iranintl.com
 • رادیو ایران اینترنشنال را بر روی امواج کوتاه در سراسر ایران بشنوید، موج کوتاه ۱۱۵۵۰ در طول روز و موج کوتاه ۶۲۷۰ در طول شب
 • شما می‌توانید صدای رادیو ایران اینترنشنال را از طریق این اپلیکشن‌ها بشنوید: تیون‌این: iranintl.radio/tunein * رادیو بکس: iranintl.radio/radiobox * رادیو اف‌ام: iranintl.radio/radiofm * رادیو نت: iranintl.radio/radionet

کمیسیون حقوق بشر: تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست میلادی ۱۱ درصد کاهش کاهش یافته است

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که در شش ماه نخست سال جاری میلادی، تعداد ۲۹۵۷ تن غیرنظامی کشته و مجروح شده‌اند‌ که از این میان‌ ۱۲۱۳ نفر جان‌ باخته و ۱۷۴۴ تن دیگر‌ مجروح شدند.

این رقم نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در افغانستان در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، ۱۱ درصد کاهش یافته است. در شش ماه نخست سال گذشته، تعداد ۳۳۳۸ غیرنظامی از سوی طرف‌های جنگ قربانی شده بودند‌ که شامل ۹۷۹ تن کشته و  ۲۳۵۹ تن زخمی بود. این ارقام ‌نشان می‌دهد که در شش ماه نخست امسال، به‌طور میانگین‌ هر روز‌ ۱۶ غیرنظامی‌ قربانی شده‌اند.

نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سه‌شنبه ۲۴ سرطان/تیر در نشست خبری گفت که در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی،  تعداد ۱۲۶ تن از زنان غیرنظامی جان‌ باخته و ۱۷۱ تن مجروح شده‌‌اند. درحالی‌که در مدت‌ زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ میلادی، مجموع تلفات غیرنظامی زنان به ۳۰۱ تن می‌رسید‌ که شامل ۱۱۳ کشته و  ۱۸۸ تن زخمی بود. به این ترتیب، تلفات زنان غیرنظامی در نیمه نخست امسال‌ نسبت به پارسال، ۳۳ درصد کاهش یافته است.

در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده است که در شش ماه نخست سال جاری میلادی، تعداد ۲۲۵ کودک کشته و ۴۰۵ تن مجروح شده‌‌اند. در شش ماه نخست سال گذشته، تعداد ۱۵۹ کودک کشته و ۷۹۲ کودک دیگر مجروح شدند.

نعیم نظری در نشست خبری گفت که براساس یافته­‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، از مجموع تلفات افراد غیرنظامی در شش ماه نخست امسال، گروه طالبان عامل ۴۸/۵ درصد، گروه داعش ۶/۳ درصد، نیروهای حکومتی ۱۵/۵ درصد و نیروهای بین‌‌المللی ۲/۳ درصد عامل این تلفات بودند و عاملان ۲۶/۷ درصد تلفات غیرنظامیان نامعلوم است. در این گزارش، عوامل سایر تلفات غیرنظامیان به شلیک راکت‌های نیروهای پاکستانی در ولایت‌های کنر، قندهار، پکتیا و خوست‌ نسبت داده شده است.

براساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، تعداد ۵۴۲ تن غیرنظامی در حملات طالبان کشته و ۸۹۶ تن زخمی شده‌اند. در این گزارش آمده است که تلفات غیرنظامیان توسط طالبان در مقایسه با شش ماه نخست سال گذشته، ۲۴ درصد کاهش یافته است.

 یافته‌های کمیسیون حقوق بشر نشان می‌‌دهد که در شش ماه اول امسال، تعداد ۱۸۷ غیر نظامی در حملات گروه داعش کشته و زخمی شده‌اند‌. کمیسیون حقوق بشر می‌گوید، تلفات غیرنظامیان توسط گروه داعش‌ ۱۱ درصد افزایش یافته است.

همچنین در شش ماه نخست امسال تعداد ۴۶۶ نفر براثر حملات نیروهای دولتی کشته و مجروح شده‌اند و این رقم با توجه به آمار پارسال، نشان‌دهنده ۱۶ درصد تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای دولتی است.

در نیمه سال جاری میلادی، در اثر حملات نیروهای بین‌المللی‌ ۴۹ تن کشته و ۱۷ نفر زخمی شده‌اند اما تلفات افراد غیرنظامی ناشی از حملات نیروهای بین‌المللی‌ در شش ماه نخست امسال به ۳۹ درصد کاهش یافته است.

کمیسیون حقوق بشر می‌گوید تعداد‌ ۷۹۱ غیرنظامی از سوی گروه‌های نامعلوم‌ کشته و مجروح شده‌اند.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی‌ ۳۱ درصد کل تلفات را ترور و قتل‌های هدف‌مند تشکیل می‌دهد. براساس این گزارش، تعداد ۹۴۵ تن غیرنظامی قربانی ترورهای سیستماتیک و هدف‌مند شده‌اند‌ که از آن جمله ۵۳۳ نفر جان‌ باخته و ۴۱۲ تن دیگر زخمی شده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر می‌گوید،‌ ترور و قتل‌­های هدف‌مند اکثرا توسط عاملان نامعلوم صورت گرفته است و دولت افغانستان نتوانسته عاملان آن را شناسایی کند. شمار زیادی از این قربانیان، کارمندان ادارات غیرنظامی دولت افغانستان، روحانیون، بزرگان اقوام، اعضای احزاب جهادی و سیاسی، فعالان مدنی، مدافعان حقوق بشر، کارمندان رسانه‌ها، کارمندان صحی، اقلیت‌های مذهبی و پیروان مذهب اهل تشیع افغانستان‌اند.

بر اساس گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان، پس از ترور و قتل‌های هدف‌مند، استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای، بمب‌های مغناطیسی و استفاده از ماشین بمب‌گذاری شده که از شیوه‌های جنگی گروه‌های طالبان و داعش است، سبب تلفات افراد غیرنظامی شده است. در شش ماه نخست امسال تعداد ۲۵۹ نفر در نتیجه انفجار این بمب‌ها جان‌ باخته و ۵۰۷ تن دیگر‌ مجروح شده‌اند. این رقم ۲۶ درصد کل تلفات افراد غیرنظامی است که در مقایسه با نیمه اول سال گذشته، حدود ۷ درصد افزایش یافته است.

براساس یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، در شش ماه امسال، ۱۱۷ نفر در حملات راکتی کشته و ۲۶۱ تن زخمی شده‌اند که در مقایسه با نیمه نخست سال قبل، ۴۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین، در نتیجه حملات‌ انتحاری، ۱۱۰ تن جان ‌باخته و ۲۳۷ تن زخمی شده‌اند. این رقم‌ ۷/۱۱درصد کل تلفات افراد ملکی/غیرنظامی را در نیمه نخست سال جاری میلادی‌ تشکیل می‌دهد.

کمیسیون حقوق بشر می‌گوید، تلفات افراد غیرنظامی ناشی از حملات انتحاری‌ که طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفته‌اند در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، ۴۶ درصد کاهش یافته است. در گزارش آمده است که گروه داعش و طالبان‌ عامل بیش‌ترین حملات انتحاری بوده‌اند.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد‌ که در جنگ‌های زمینی میان نیروهای حکومتی و مخالفان مسلح دولت، در مجموع ۳۲۷ تن از افراد غیرنظامی قربانی شده‌اند‌ و این رقم ‌۵/۱۱ درصد کل تلفات افراد ملکی را در نیمه نخست سال روان میلادی تشکیل می‌دهد. در شش ماه امسال تلفات غیرنظامیان در جنگ‌های زمینی کاهش یافته است.

همچنین در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی‌، ‌تعداد ۱۸۹ تن از افراد غیرنظامی قربانی حملات هوایی شده‌اند‌ که در مقایسه با زمان مشابه پارسال، ۴۴ درصد کاهش یافته است.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همچنین نشان می‌دهد که در شش ماه نخست سال روان/جاری میلادی‌، تلفات افراد ملکی ناشی از عملیات شبانه‌‌ ۹۰ درصد کاهش یافته است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، افغانستان را به هفت زون/منطقه تقسیم کرده که در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، بیشترین رقم تلفات غیرنظامیان در‌ زون جنوب‌غرب رخ داده است. در این مدت، در زون جنوب غرب تعداد ۳۱۹ غیرنظامی کشته و ۳۷۳ تن زخمی شده‌اند. همچنین در سایر زون‌ها به‌ترتیب‌: در زون مرکز ۲۲۸ تن کشته و ۳۲۶ نفر زخمی، در زون شرق ۵۸۰ تن کشته و مجروح، در زون شمال‌شرق ۳۴۴ کشته و مجروح، در زون شمال ۲۷۰ تن قربانی شده‌اند و در زون غرب ۲۴۰ نفر قربانی و در زون جنوب ۲۷۶ کشته و مجروح شده‌اند.

همچنین در گزارش کمیسیون حقوق بشر آمده است که در شش ماه نخست امسال، ‌تعداد ۵۵ مورد خشونت علیه خبرنگاران‌ شامل قتل، جراحت، لت‌‌وکوب، ربوده شدن، بازداشت، تهدید و توهین‌ به ثبت رسیده است. در این مدت، ۴ خبرنگار کشته و ۱۰ تن مجروح شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان‌، یک‌بار دیگر از تمامی طرف‌های درگیر جنگ، خواسته است که اصول حقوق بشردوستانه بین‌المللی‌ را رعایت کنند.

 

تازه چه خبر؟
بسیاری از لبنانی‌ها خواستار قیام برای سرنگونی رهبران کنونی لبنان شدند. همچنین کاردینال بشاره پطرس الراعی، رهبر مسیحیان مارونی لبنان، از دولت این کشور...More
آرش حسینی میلانی، رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران،‌ اعلام کرد طی سال‌های گذشته حدود ۱۰۰ هکتار از مساحت پارک جنگلی سرخه‌حصار ‌برای «مصارف و...More
وزرای خارجه آمریکا، بریتانیا،‌ استرالیا،‌ کانادا و نیوزیلند در بیانیه‌ای مشترک از دولت محلی هنگ‌کنگ خواستند با بازگرداندن نامزدهای ردصلاحیت‌ شده،...More
محققان دو دانشگاه منچستر و سالفورد در بریتانیا می‌گویند مصرف زیاد برنج در وعده‌های غذایی در طولانی‌مدت می‌تواند کشنده باشد. بر اساس یافته‌های تیمی از...More
همسر اسماعیل عبدی، معلم زندانی، از ابتلای ۱۲ نفر از زندانیان بند هشت زندان عمومی اوین به کرونا، از جمله محمد داوودی، مجید آذرپی، جعفر عظیم‌ زاده و...More