کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان از افزایش ۸۰ درصدی تلفات غیرنظامیان خبر داد | ایران اینترنشنال

کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان از افزایش ۸۰ درصدی تلفات غیرنظامیان خبر داد

 

براساس گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تلفات افراد غیرنظامی در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰ درصد افزایش یافته است. 

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان نشان می‌دهد‌ که در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، در مجموع ۵۳۲۱ تن از افراد غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند که در این میان، یک هزار و ۶۷۷ تن جان باخته و دو هزار و ۶۴۴ تن دیگر زخمی شدند. در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، تعداد ۲۹۵۷ تن از افراد ملکی کشته و زخمی شدند. 

 

 

هفته گذشته، دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز با انتشار گزارش تلفات غیرنظامیان گفت که در جریان شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۵۱۸۳ غیرنظامی در جنگ‌های مسلحانه کشته و زخمی شده‌اند. 

بر مبنای این گزارش، در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، تعداد ۱۴۵ زن کشته و ۳۵۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. در این بازه زمانی، تعداد ۳۷۳ کودک کشته و ۱۰۸۳ کودک دیگر زخمی شده‌اند. آمار نشان می‌دهد که تلفات زنان نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، ۶۹ درصد افزایش یافته و تلفات کودکان نیز حدود سه برابر افزایش یافته است. 

 

عاملان تلفات غیرنظامیان 

براساس این گزارش، از مجموع کل تلفات غیرنظامیان در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، گروه طالبان عامل ۵۶ درصد، عامل ۲۲ درصد تلفات نامعلوم است، نظامیان دولت، عامل ۱۵ درصد و گروه داعش نیز عامل ۷ درصد از تلفات غیرنظامیان شناخته شده‌اند. 

 

ترورهای هدفمند 

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر می‌گوید در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی،‌ ۳۰ درصد کل تلفات افراد غیرنظامی را ترور و کشتار هدفمند تشکیل می‌دهد. در این بازه زمانی، در ‌مجموع ۱۶۳۴ تن غیرنظامی شامل ۶۹۶ تن کشته و ۹۳۸ زخمی قربانی ترور و کشتار هدفمند شده‌‌اند. این رقم نشان می‌دهد که ترورهای هدفمند نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۱۱۰ درصد افزایش یافته است. 

 

تفکیک تلفات بر‌اساس موقعیت جغرافیایی 

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر، افغانستان را به هفت زون/منطقه کاری تقسیم کرده که منطقه جنوب‌غرب، نسبت‌ به سایر منطقه‌های کشور دارای بیش‌ترین رقم تلفات افراد غیرنظامی است. رقم تلفات غیرنظامیان در منطقه جنوب غرب به ۲۱۳۱ تن کشته و زخمی می‌رسد که ۴۰ درصد کل تلفات را تشکیل می‌دهد. منطقه مرکزی با ۱۸ درصد تلفات در درجه دوم قرار دارد. به این ترتیب، منطقه شرق با ۸۳۱ تن قربانی، منطقه غرب با ۴۴۰ تن قربانی، منطقه شمال‌شرق با ۳۵۰ تن قربانی، منطقه شمال با ۳۱۰ تن قربانی و منطقه جنوب با ۳۰۱ تن قربانی‌ از جمله مناطقی‌اند که افراد غیرنظامی در آن کشته و زخمی شده‌اند. 

کمیسیون مستقل حقوق بشر بار دیگر از طرف‌های درگیر خواسته است که اختلاف‌های خود را از طریق مذاکره حل کنند و همچنین پایبند به موازین و معیارهای حقوق‌بشردوستانه بین‌المللی بوده و در جریان منازعات مسلحانه، از قواعد و قوانین جنگ عدول نکنند. این کمیسیون همچنین از سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای ملی و بین‌المللی خواسته است که برای پایان جنگ تلاش کنند. 

کمیسیون مستقل حقوق بشر همچنین از دادگاه بین‌المللی کیفری خواسته است که تحت «هیچ نوع فشار سیاسیِ و هیچ مرجعی قرار نگیرد و طبق اساس‌نامه آن دادگاه، هرچه زودتر به جرایم بین‌المللی که در افغانستان رخ داده‌ است، به صورت همه‌جانبه رسیدگی کند.» 

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More
بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با...More
با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در...More
به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم...More
محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در توییتر خبر داد که از وزیر کشور به دلیل صدور «غیرقانونی» حکم شهرداری تهران برای علیرضا...More