کریم خلیلی: در صورت ادامه کشتار، هزاره‌ها از حق مشروع خود دفاع خواهند کرد | ایران اینترنشنال

کریم خلیلی: در صورت ادامه کشتار، هزاره‌ها از حق مشروع خود دفاع خواهند کرد

 

به دنبال حملات انفجاری متعدد در غرب شهر کابل و کشته شدن شماری از شهروندان هزاره و شیعه افغانستان، محمدکریم خلیلی، معاون پیشین ریاست جمهوری در نشست خبری گفت که قوم هزاره در معرض «حذف فیزیکی و نسل‌کشی» قرار گرفته است. 

کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی امروز یک‌شنبه ۲۳ جوزا/خرداد در نشست خبری گفت «جنگ داخلی از همه مردم و اقوام افغانستان قربانی گرفته و مردم هر روز در گوشه و کنار کشور کشته می‌شوند اما مردم هزاره و شیعه به صورت فجیع از سوی گروه‌های جنایت‌کار به نام یک قوم و تبار هدفمندانه مورد حملات انفجاری و انتحاری قرار می‌گیرند.» او گفت عاملان این حملات درصدد هویت‌زدایی از مردم هزاره هستند و هویت‌زدایی نوعی از «نسل‌کشی» است. 

کریم خلیلی به کمپین «دادخواهی» هفته گذشته در رسانه‌های اجتماعی اشاره کرد که هزاران نفر از کاربران رسانه‌های اجتماعی و فعالان حقوق بشر برای پایان دادن به نسل‌کشی هزاره‌ها راه‌اندازی کردند، او گفت که این دادخواهی و اینکه مردم هزاره در برابر این حملات و کشتار اعتراض می‌کنند به معنای ایجاد تفرقه در کشور و نادیده گرفتن قربانیان دیگر اقوام نیست بلکه مردم خواهان پیگرد عاملان این کشتار هستند. او تاکید کرد که مردم هزاره صرفا به خاطر قومیت‌شان مورد هدف قرار گرفته‌ و کشته می‌شوند. او کشته شدن مردم هزاره را «بسیار دردناک» خواند و از دیگر اقوام افغانستان خواست که با مردم هزاره به دلیل اینکه در معرض نسل‌کشی قرار دارند، ابراز همدردی کنند و در کمپین «کشتار هزاره‌ها را متوقف کنید» بپیوندند. 

در هفته‌های اخیر، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که مردم هزاره در معرض نسل‌کشی قرار دارد و همچنین نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز خواستار توقف حملات هدفمند به جامعه هزاره شد. 

روز شنبه ۲۲ جوزا، دست‌کم هفت غیرنظامی در نتیجه دو انفجار پی‌درپی در منطقه دشت‌برچی در غرب کابل در اثر انفجار بمب کشته شدند. فرماندهی پلیس کابل گفت که دو خودرو شهری حامل غیرنظامیان هدف انفجار بمب قرار گرفته است.  

امروز نیز، رییس نهاد فیلم‌سازی «افغان‌ فیلم» تایید کرد که دو نفر از کارمندان این نهاد دولتی در انفجار‌های دیروز در غرب کابل کشته شدند. صحرا کریمی، رییس افغان فیلم در توییتی نوشت که اجساد سوخته و تکه تکه شده فاطمه محمدی و طیبه موسوی، دو کارمند جدید افغان فیلم در طب عدلی/پزشکی قانونی شناسایی شدند. صحرا کریمی گفته است که آنها از قوم هزاره بودند. 

با افزایش حملات انفجاری در غرب کابل، دولت افغانستان روی طرح ویژه امنیتی برای منطقه غرب کابل کار می‌کند و اخیراَ سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری که خود از قوم هزاره است گفت که طرح امنیتی را که به کمک مردم تهیه کرده به دستور رییس جمهوری ارائه کرده است. 

اما کریم خلیلی گفت که حکومت مسئولیت قانونی تامین امنیت شهروندان را دارد و مقام‌های حکومتی نمی‌توانند تنها با گفتن اینکه «حملات از سوی باندهای جنایتکار صورت گرفته» رفع مسئولیت کنند. او از حکومت خواست که امنیت شهروندان به ویژه امنیت هزاره‌ها را تامین کند. کریم خلیلی از حکومت به دلیل طرح امنیتی برای غرب کابل انتقاد کرد و گفت «حکومت مسئولیت تامین امنیت مردم را به دوش مردم نیاندازد و رییس جمهوری باید با دادخواهی متوقف کردن نسل کشی هزاره‌ها همراهی و حملات هدفمند به هزاره‌ها محکوم کند.» 

کریم خلیلی همچنین گفت که روند صلح به آهستگی جریان دارد اما جنگ بیشتر شده و بخش‌هایی از کشور هر روز در اختیار دشمن قرار می گیرد. او از گروه طالبان، دولت و احزاب سیاسی خواست که فرصت موجود برای برقراری صلح را از دست ندهند و اقوام کشور روی پایان جنگ تفاهم کنند. خلیلی با صلح «تحمیلی و وارداتی» مخالفت کرده و گفت این صلح باید توافقی باشد و همه اقوام و احزاب و طرف‌های دخیل در روند صلح سهیم باشند. خلیلی خطاب به طالبان گفت که با زور و جنگ، صلح در افغانستان برقرار نمی‌شود و طالبان باید روحیه انحصارطلبی را کنار بگذارند. به گفته خلیلی، روند صلح باید مبتنی بر عدالت باشد و همه طرف‌ها روی پی‌ریزی نظام دموکراسی تلاش کنند در غیر این‌صورت، هر مجموعه قومی و سیاسی می‌تواند در برابر این روند مانع ایجاد کند.  

به گفته خلیلی، مردم هزاره در دوره‌های مختلف تاریخی مورد کشتار دسته‌جمعی قرار گرفته است. او هشدار داد در صورت ادامه حملات به جامعه هزاره، مردم مجبور به مبارزه خواهند شد و آن‌ها می‌توانند حق خود را از راه دیگری پیگیری و از حق مشروع خود دفاع کنند.

 

تازه چه خبر؟
مرتضی خاتمی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، اعلام کرد برخلاف انتظار ایران، سهم عمده محصولات خط تولید واکسن اسپوتنیک در این کشور برای روسیه است. خاتمی روز...More
ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از پنج برابر شدن قیمت سیمان خبر داد. به گفته نماینده فلاورجان، دلیل افزایش ۵ برابری قیمت سیمان، قطعی برق...More
یافته‌های پژوهشی در کره جنوبی نشان داده است ترکیب یک دوز واکسن آسترازنکا و یک دوز واکسن فایزر در مقایسه با دو دوز واکسن آسترازنکا میزان پادتن بدن را...More
کمال حسین‌پور نماینده سردشت و پیرانشهر از طرح چند نماینده مناطق مرزی با نام «ساماندهی کولبران» خبر داد که در آن، «ایجاد بازارچه‌های مرزی و تعیین...More
ثریا آقایی، ملی پوش بدمینتون زنان که بعد از ۱۳ سال بار دیگر این رشته را برای ایران المپیکی کرده، در گام نخست المپیک توکیو به مصاف رقیبی از مالدیو رفت...More