پیام رهبر طالبان: برای ایجاد «نظام خالص اسلامی» آماده مذاکره‌ایم | ایران اینترنشنال

پیام رهبر طالبان: برای ایجاد «نظام خالص اسلامی» آماده مذاکره‌ایم

 

ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت عید قربان گفته است که این گروه «انحصار قدرت» را نمی‌خواهد بلکه تمام اقشار و اقوام افغانستان برای استقلال و نظام اسلامی به «اتفاق و اتحاد نیاز» دارند.

رهبر طالبان با آنکه در این پیام، افغانستان را «خانه مشترک همه افغان‌ها» دانسته و گفته «هر فرد افغان حق دارد که از تمام حقوق و امتیازات زندگی برخوردار بوده و حیثیت سیاسی و اجتماعی‌اش بر اساس اهلیت و تقوی» تعیین شود اما بار دیگر تاکید کرده است که مبارزه این گروه «برای استقلال و اقامه نظام خالص اسلامی » در افغانستان است.

در پیام عیدی ملا هبت‌الله آخوندزاده آمده است که این گروه برای ایجاد «نظام خالص اسلامی» سلاح برداشته و در صورتی که این هدف از طریق گفت‌وگو برآورده شود، طالبان خواهان زندگی مسالمت‌آمیز با همه گروه‌ها و جریان‌هاست.

رهبر طالبان در مورد مذاکرات بین‌الافغانی گفته است تبادله زندانیان بخشی مهم از مذاکرات است که سبب اعتماد میان دو طرف می‌شود و مسیر صلح را کوتاه می‌سازد.

هبت‌الله آخوندزاده در مورد امضای توافق‌نامه دوحه با آمریکا گفته که «امارت اسلامی مسئولیت‌های خود را در قبال آن ادا نموده است.» و تاکید کرده که آمریکایی‌ها و متحدان‌شان روند خروج نیروهای خود از افغانستان را آغاز کرده، پنج پایگاه را تخلیه و طبق توافق‌نامه تمام نیروهای نظامی و کارکنان غیر‌دیپلماتیک‌ خود  را از افغانستان خارج می‌کنند.

رهبر طالبان گفته است که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، گروه طالبان «می‌خواهد زیر چتر نظام خالص اسلامی» گام‌های جدی برای بازسازی و پیشرفت کشور برداشته شود، نسل جدید و قشر جوان افغانستان برای کسب علم، آموزش ببینند.

در  پیام رهبر طالبان هیچ‌گونه اشاره‌ای به کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس نشده است.

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان دیروز در پیامی به خاطر انتشار گزارش تلفات غیرنظامیان که توسط سازمان ملل متحد منتشر شد، گفته است، حکومت برای پایان جنگ و حسن نیت،  ۴ هزار و ۴۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده است.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، در شش ماه اول سال جاری میلادی، حدود ۳۵۰۰ غیرنظامی در اثر جنگ و خشونت‌ها کشته و مجروح شده‌اند. در این گزارش، گروه طالبان عامل ۴۳ درصد و نیروهای امنیتی عامل ۲۳ درصد تلفات غیرنظامیان معرفی شده است.

 

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More