پیام رهبر طالبان: برای ایجاد «نظام خالص اسلامی» آماده مذاکره‌ایم | ایران اینترنشنال

پیام رهبر طالبان: برای ایجاد «نظام خالص اسلامی» آماده مذاکره‌ایم

 

ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت عید قربان گفته است که این گروه «انحصار قدرت» را نمی‌خواهد بلکه تمام اقشار و اقوام افغانستان برای استقلال و نظام اسلامی به «اتفاق و اتحاد نیاز» دارند.

رهبر طالبان با آنکه در این پیام، افغانستان را «خانه مشترک همه افغان‌ها» دانسته و گفته «هر فرد افغان حق دارد که از تمام حقوق و امتیازات زندگی برخوردار بوده و حیثیت سیاسی و اجتماعی‌اش بر اساس اهلیت و تقوی» تعیین شود اما بار دیگر تاکید کرده است که مبارزه این گروه «برای استقلال و اقامه نظام خالص اسلامی » در افغانستان است.

در پیام عیدی ملا هبت‌الله آخوندزاده آمده است که این گروه برای ایجاد «نظام خالص اسلامی» سلاح برداشته و در صورتی که این هدف از طریق گفت‌وگو برآورده شود، طالبان خواهان زندگی مسالمت‌آمیز با همه گروه‌ها و جریان‌هاست.

رهبر طالبان در مورد مذاکرات بین‌الافغانی گفته است تبادله زندانیان بخشی مهم از مذاکرات است که سبب اعتماد میان دو طرف می‌شود و مسیر صلح را کوتاه می‌سازد.

هبت‌الله آخوندزاده در مورد امضای توافق‌نامه دوحه با آمریکا گفته که «امارت اسلامی مسئولیت‌های خود را در قبال آن ادا نموده است.» و تاکید کرده که آمریکایی‌ها و متحدان‌شان روند خروج نیروهای خود از افغانستان را آغاز کرده، پنج پایگاه را تخلیه و طبق توافق‌نامه تمام نیروهای نظامی و کارکنان غیر‌دیپلماتیک‌ خود  را از افغانستان خارج می‌کنند.

رهبر طالبان گفته است که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، گروه طالبان «می‌خواهد زیر چتر نظام خالص اسلامی» گام‌های جدی برای بازسازی و پیشرفت کشور برداشته شود، نسل جدید و قشر جوان افغانستان برای کسب علم، آموزش ببینند.

در  پیام رهبر طالبان هیچ‌گونه اشاره‌ای به کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس نشده است.

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان دیروز در پیامی به خاطر انتشار گزارش تلفات غیرنظامیان که توسط سازمان ملل متحد منتشر شد، گفته است، حکومت برای پایان جنگ و حسن نیت،  ۴ هزار و ۴۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده است.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، در شش ماه اول سال جاری میلادی، حدود ۳۵۰۰ غیرنظامی در اثر جنگ و خشونت‌ها کشته و مجروح شده‌اند. در این گزارش، گروه طالبان عامل ۴۳ درصد و نیروهای امنیتی عامل ۲۳ درصد تلفات غیرنظامیان معرفی شده است.

 

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More