پژواک مرگ استاد آواز ایران در افغانستان | ایران اینترنشنال

پژواک مرگ استاد آواز ایران در افغانستان

خبرها فوری و کوتاه بودند: محمدرضا شجریان، اسطوره آواز ایران، درگذشت. مرگ او مانند آوازش مرزها را درنوردید و فراتر از ایران طنین‌انداز شد. در افغانستان، واکنش‌ها به مرگ شجریان گسترده بود. در چند روز گذشته، طیف وسیعی از هنرمندان، سیاستمداران، روزنامه‌نگاران و جامعه فرهنگی افغانستان با انتشار پیام‌ها و نشر آواز استاد شجریان، یاد او را گرامی داشتند.

فرهاد دریا، آوازخوان و هنرمند شناخته‌شده افغانستان، شجریان را «یکی از بزرگ‌ترین استادان موسیقی فارسی در صد سال اخیر» خواند و با ابراز تسلیت به خانواده و هواداران او، گفت «شجریان دل‌‌های میلیون‌ها انسان را به ‌میهمانی عشق و وحدت و مهر برد».

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه افغانستان، محمدرضا شجریان را «هنرمند بزرگ و آوازخوان نامدار حوزه تمدنی ما و زبان فارسی» خواند که مرگش میلیون‌ها انسان را در سراسر جهان، به‌ویژه در کشورهای منطقه و فارسی‌زبان، تکان داد.

به گفته عبدالله، محمدرضا شجریان میراث مشترک فرهنگی کشورهای منطقه و معرف اشعار شاعران بزرگ زبان فارسی از جمله مولوی، حافظ، سعدی و فردوسی بود. عبدالله عبدالله گفت شجریان آثار گرانبهایی به یادگار گذاشته که نام او را در تاریخ ثبت و جاودانه می‌‌کند. او درگذشت شجریان را به خانواده‌اش، مردم ایران و تمام کشورهای فارسی‌زبان منطقه تسلیت گفت.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان محمدرضا شجریان را «هنرمند بی‌بدیل زمان» توصیف کرد و درگذشت استاد آواز ایران را «مایه تاثر و تالم عمیق ملت افغانستان و جامعه فرهنگی این کشور» خواند.

محمد‌طاهر زهیر، سرپرست وزارت فرهنگ افغانستان، با انتشار پیامی گفت: «استاد شجریان خواننده و هنرمندی استثنایی بود که با توجه ویژه به موسیقی و نواهای کهن محلی، نقش مهمی در احیا و ماندگاری میراث مشترک تمدنی ما ایفا نمود. میراث ایشان برای مردم افغانستان، که سابقه تمدنی و داد‌و‌ستد فرهنگی طولانی دارند، بسیار محترم و ارجمند است.» وزیر فرهنگ افغانستان نیز درگذشت شجریان را به خانواده او، جامعه فرهنگی و هنرمندان ایران تسلیت گفت.

احمد سرمست، رییس انستیتوی موسیقی افغانستان، در پیامی گفت: «جهان موسیقی یکی دیگر از خوبان خویش، صدای مردم ایران، شجریان را از دست داد. یاد این بزرگمرد موسیقی جهان و خاطراتش با دوستداران موسیقی سنتی ایران جاوید خواهد بود.»

ضیا قاسمی، شاعر و نویسنده افغانستان، به‌مناسبت درگذشت شجریان، با اشاره به خاطرات دوران مهاجرتش به ایران، نوشت: «ده ساله بودم و اولین سال کوچمان به ایران بود که صدایت را شنیدم، از رادیویی که پدر برای شنیدن اخبار خریده بود و منتظر بود که چه وقت خبر تمام شدن جنگ در افغانستان را می‌شنود. و تو خوانده بودی: جان جهان! دوش کجا بوده‌ای؟»

ضیا قاسمی در ادامه نوشت: «صدایت جادویم کرده بود. مرا باغ به باغ و بوستان به بوستان برده بود با خود و بعد، آلبوم‌هایت شده بودند یکی از ثروت‌های زندگی‌ام. روزهای بسیاری را با صدایت گذراندم. با شنیدنش، با تکرارش در ذهن و ضمیرم و با زمزمه‌اش در کوه و خیابان و خانه و آشپزخانه.»

شماری از رسانه‌های افغانستان درگذشت محمدرضا شجریان را پوشش خبری دادند و همچنین، کاربران رسانه‌های اجتماعی در این کشور به‌طور گسترده به مرگ این هنرمند پرداختند.

 

تازه چه خبر؟
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More
محمد حسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفت که دولت جو بایدن تلاش می‌کند «مذاکراتی طولانی، بی‌فایده و به همراه ادعاها و مطالبات جدید» را به...More
علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که سرعت انتشار کرونا در ۱۲ استان بسیار تند و در ۱۲ استان دیگر تند است. رییسی روز شنبه ۲۱...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد تا پیش از لغو همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بازگشت واشینگتن به برجام، جمهوری اسلامی تعاملی با...More
احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس اعلام کرد درخواست‌ها و پیگیری‌های نمایندگان برای توضیح مقام‌های مسئول درباره اعتراضات آبان ۹۸ بی نتیجه مانده...More