پنج جنگجوی طالبان در حمله هوایی آمریکا در میدان وردک کشته شدند | ایران اینترنشنال

پنج جنگجوی طالبان در حمله هوایی آمریکا در میدان وردک کشته شدند

در حمله هوایی نیروهای آمریکایی به ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک افغانستان، پنج جنگجوی طالبان کشته شدند.

سانی لگت، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان، در توییتی نوشت این حمله دیشب ۴ عقرب/آبان، در دفاع از نیروهای امنیتی افغانستان و مطابق با توافق‌نامه آمریکا با طالبان صورت گرفته است.

سخنگوی نیروهای آمریکایی در ادامه گفت: «ما ادعاهای نقض توافق‌نامه و کشتن افغان‌های بی‌گناه را رد می‌کنیم‌.»

در همین حال، وزارت دفاع افغانستان از تلفات سنگین طالبان در ولایت میدان وردک خبر داد و اعلام کرد نیروهای دفاعی و هوایی این کشور دیروز یکشنبه، در حمله‌های متقابل در مناطق زره‌خیل، بیدکه و اسحاق‌خیل ولسوالی سیدآباد و همچنین در ساحه/محدوده درانی ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک، ۲۶ طالب را کشتند و ۴ طالب دیگر زخمی شدند.

در دو هفته گذشته، این دومین‌ بار است که نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان مواضع طالبان را هدف حمله هوایی قرار داده‌اند.

سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان در ۲۱ میزان/مهر گفته بود نیروهای آمریکایی در دو روز، در دفاع از نیروهای امنیتی افغانستان، چند حمله هدفمند هوایی علیه جنگجویان طالبان در هلمند انجام داده‌اند. به گفته سانی لگت، نیروهای آمریکایی از نیروهای امنیتی افغانستان در مقابل حملات طالبان پشتیبانی می‌کنند.

در پی حملات هوایی آمریکا در هلمند، گروه طالبان نیروهای آمریکایی را به نقض توافق‌نامه دوحه متهم کرد و گفت: «بر اساس پیمان دوحه، عساکر آمریکایی نمی‌توانند به‌جز مناطق جنگی و اثنای جنگ، دیگر جاها را بمبارد کنند و کسی را هدف قرار دهند.»

گروه طالبان حملات هوایی آمریکا را «تخلف علنی و صریح از پیمان دوحه» خواند و افزود: «این چندمین‌ بار است که جانب مقابل از پیمان سرپیچی می‌کند، دست به اعمال تحریک‌کننده زده و مناطقی که در آن‌جا جنگ وجود ندارد را بمبارد می‌کند.»

نیروهای آمریکایی آن زمان، ادعای طالبان مبنی بر نقض توافق‌نامه دوحه را رد و اعلام کردند حملات هوایی ایالات متحده آمریکا در هلمند و فراه فقط در دفاع از نیروهای امنیتی افغانستان صورت گرفت و این حملات ادامه خواهد داشت زیرا به گفته سخنگوی نیروهای آمریکایی، نیروهای امنیتی افغانستان همچنان هدف حمله طالبان قرار می‌گیرند.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، هفته گذشته هنگام معرفی وزرای جدید کابینه، در مجلس نمایندگان گفت نیروهای امنیتی این کشور تنها نیستند و حمایت‌های امنیتی و نظامی آمریکا از این کشور ادامه خواهد داشت. او حمله هوایی نیروهای آمریکا به مواضع طالبان در هلمند را «نمونه خوبی» از حمایت آمریکا از افغانستان خواند.

مسئولان محلی میدان وردک به رسانه‌ها گفته‌اند شامگاه دیروز یکشنبه، در حادثه‌ای جداگانه در ولسوالی جلریز این ولایت، چهار غیرنظامی در اثر انفجار بمب کنار‌جاده‌ای کشته شدند.

 

تازه چه خبر؟
وکیل اکبر طبری، معاون سابق قوه قضاییه ایران که در پرونده مفاسد اقتصادی محکوم شده و در زندان به سر می‌برد،‌ گفت رسیدگی به فرجام‌خواهی موکل او به صورت...More
آژانس پلیس ملی ژاپن اعلام کرد که در ماه اکتبر بیش از دو هزار نفر از شهروندان این کشور بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده‌اند؛ این آمار بیشتر از...More
محسن هاشمی،‌ رییس شورای شهر تهران، می‌گوید با افزایش قیمت‌‌ها و کاهش تعداد مسافران، قیمت تمام‌شده بلیت مترو در این شهر به ۱۵ هزار تومان رسیده و سهم...More
در سومین روز از اعتراضات کشاورزان هندی، روز یکشنبه هزاران کشاورز در اعتراض به طرح دولت برای اصلاحات کشاورزی در حومه دهلی‌نو، پایتخت این کشور، تجمع...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد وضعیت بیماری کرونا در کشور «به ویژه در شهرستان‌هایی که آبان‌ماه محدودیت در آنها اعمال شد، رو به بهبود است»...More