پایان نشست صلح دوحه؛ رهبران دولت و طالبان روی ادامه مذاکرات صلح توافق کردند | ایران اینترنشنال

پایان نشست صلح دوحه؛ رهبران دولت و طالبان روی ادامه مذاکرات صلح توافق کردند

نشست دو روزه مذاکرات صلح بین‌افغانی میان نمایندگان ارشد دولت افغانستان و شماری از رهبران طالبان عصر یکشنبه ۲۷ تیر در دوحه، پایتخت قطر، پایان یافت. طرف‌های مذاکره‌کننده پس از نشست‌های متعدد پشت درهای بسته، دیشب در یک نشست مشترک خبری حاضر شدند و در مورد گفت‌وگوهای دو روز اخیر صحبت کردند.  

طرف‌های مذاکره‌کننده همچنین با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند این گفت‌وگوها در سطح مقام‌های ارشد دو طرف در آینده نیز ادامه پیدا می‌کند. 

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه که ریاست هیات دولت افغانستان بر عهده داشت، سخنران اول این نشست پایانی بود. او گفت دو طرف در این نشست دو روزه گفت‌وگوهای واضح و مفصل داشته‌اند، از مواضع یکدیگر از نزدیک آگاه شدند و شناخت بهتری از یکدیگر حاصل کردند. عبدالله عبدالله هدف از برگزاری این نشست را تسریع مذاکرات صلح خواند و افزود هیات دولت به نمایندگان طالبان اطمینان دادند که دولت افغانستان با اراده محکم از روند صلح حمایت می‌کند. او همچنین از تلاش‌های قطر و دیگر سازمان‌های حامی روند صلح افغانستان قدردانی کرد. 

ملا برادر، معاون و رییس دفتر سیاسی طالبان، نیز در سخنان کوتاهی ضمن تشکر از دولت قطر و دیگر سازمان‌ها برای برگزاری این نشست، گفت بزرگ‌ترین خواسته مردم افغانستان که برقراری صلح است، در حال تحقق است. او تاکید کرد که همه مردم افغانستان باید در صلح‌ زندگی کنند و همه باید تلاش کنند کشور زیر سایه حکومت اسلامی به توسعه برسد و از دریافت کمک‌های خارجی بی‌نیاز شود. ملا برادر در بخشی از سخنانش افزود کشورهای خارجی افغانستان را آباد نکردند و نمی‌کنند و مردم افغانستان برای رسیدن به توسعه، به حکومت مستقل، متمرکز و اسلامی نیاز دارند. 

نمایندگان دولت و طالبان پس از دو روز رایزنی، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند به توافق رسیده‌اند تا در کوتاه‌ترین فرصت راه‌حلی عادلانه و پایدار برای پایان منازعه افغانستان جست‌و‌جو کنند و مذاکرات صلح تسریع شود. دو طرف متعهد شدند که برای رسیدن به چنین توافقی، مذاکرات صلح در سطح مقام‌های ارشد دو طرف ادامه پیدا کند.  

در این بیانیه مشترک آمده است رهبران دولت و طالبان به تیم‌های مذاکره‌کننده دستور دادند تا روند مذاکرات صلح را سرعت ببخشند. 

نمایندگان طالبان و دولت افغانستان اطمینان دادند در سراسر افغانستان از زیربناهای غیرنظامی محافظت، از تلفات غیرنظامیان جلوگیری و در مورد کمک‌های بشردوستانه همکاری کنند. آن‌ها گفتند با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر افغانستان، دو طرف تمام اقدام‌های لازم برای تامین امنیت پرسنل واکسیناسیون انجام خواهند داد و همچنین، از انتقال تسهیل روند انتقال اکسیژن و سایر تجهیزات ضروری برای درمان افراد مبتلا به کووید‌ـ‌۱۹ اطمینان حاصل می‌کنند. 

این نشست در اوج جنگ و درگیری‌ها بین نظامیان دولت و جنگجویان طالبان برگزار شد. با توجه به این‌که نشست در سطح مقام‌های ارشد دو طرف و با میانجی‌گری آمریکا و قطر برگزار شد، انتظار می‌رفت رهبران دو طرف به‌مناسبت عید قربان روی آتش‌بس توافق کنند. 

عبدالله عبدالله و ملا برادر، که در حال حاضر رهبری مذاکرات صلح را بر عهده دارند، برای اولین‌ بار مقابل دوربین رسانه‌ها با هم دست دادند.

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More
بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با...More
با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در...More
به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم...More
محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در توییتر خبر داد که از وزیر کشور به دلیل صدور «غیرقانونی» حکم شهرداری تهران برای علیرضا...More