پایان حمله به زندان ننگرهار؛ دست‌کم ۲۹ نفر کشته و ۵۰ نفر مجروح شدند | ایران اینترنشنال

پایان حمله به زندان ننگرهار؛ دست‌کم ۲۹ نفر کشته و ۵۰ نفر مجروح شدند

 

دفتر مطبوعاتی والی ننگرهار از پایان حمله مسلحانه به زندان جلال‌آباد خبر داد و اعلام کرد که تمامی یازده مهاجم در عملیات پاکسازی نیروهای امنیتی کشته شدند.

دفتر والی ننگرهار گزارش داده، در پی انفجار ماشین بمب‌گذاری شده و حمله گروهی مهاجمان مسلح به زندان جلال‌آباد در مرکز ولایت ننگرهار، دست‌کم ۲۹ نفر کشته و ۵۰ نفر دیگر مجروح شدند. کشته‌شدگان شامل غیرنظامیان، زندانیان و نیروهای امنیتی است.

والی ننگرهار درخبرنامه‌ای اعلام کرده که یک هزار و ۷۹۳ نفر در زندان جلال‌آباد نگهداری می‌شدند که یک هزار و ۲۵ تن از آن‌ها در جریان درگیری از زندان فرار کردند اما از سوی پلیس مجددا بازداشت شدند.

در این خبرنامه آمده است که بیش از ۴۳۰ زندانی و ۴۰ خانواده در عملیات پاکسازی نجات یافتند.

عصر روز یکشنبه ۱۲ اسد/مرداد ماه، در پی انفجار ماشین بمب‌گذاری شده در مقابل زندان ولایت ننگرهار، گروهی از مهاجمان مسلح وارد این زندان شده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

 

 

یاسین ضیا، رییس ستاد ارتش افغانستان صبح روز دوشنبه ۱۳ اسد/مرداد به جلال‌آباد رفته و فرماندهی عملیات پاکسازی را به عهده گرفت.

رییس ستاد ارتش، در شهر جلال‌آباد در گفت‌وگو با رسانه‌ها، دلیل طولانی شدن عملیات پاکسازی را حفظ جان غیرنظامیان و زندانیان خواند و گفت: وضعیت به حالت عادی بازگشته است.

گروه داعش، مسئولیت حمله به زندان ننگرهار را به عهده گرفته است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان قبل از نشست خبری در مورد عاملان این حمله گفت: «مردم افغانستان به آسانی گروه طالبان را از این حملات برائت نمی‌دهد، گروه طالبان زمینه فعالیت شمار زیادی از گروه‌های هراس‌افکن را فراهم کرد.» او گفت «در مورد اینکه کدام گروه مسئولیت حمله به زندان ننگرهار را به عهده گرفته، نهادهای امنیتی توضیحات کامل را با رسانه‌ها در میان خواهند گذاشت.»

سخنگوی ریاست‌جمهوری افزود، داعش در شرق افغانستان به ویژه در ولایت ننگرهار شکست خورده و شماری زیادی از افراد داعش به حکومت تسلیم شده‌اند.

در همین حال، مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که شهاب المهاجر، رهبر جدید شاخه خراسان داعش، عضو شبکه حقانی است. وزیر کشور افغانستان در توییتی نوشته است: «شبکه حقانی و گروه طالبان به فعالیت‌های تروریستی خود در سراسر افغانستان ادامه داده‌اند و زمانی‌که این فعالیت‌ها از نظر سیاسی برایشان پرهزینه بود، نام داعش را بر آن می‌گذارند.»

اوایل هفته جاری، ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که مسئول عمومی استخبارات/امنیت ملی گروه داعش شاخه خراسان توسط نیروهای امنیتی در شهر جلال‌آباد کشته شده است.

 

تازه چه خبر؟
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More
ارتش عراق روز دوشنبه اعلام کرد در پی اصابت راکت‌های کاتیوشا به خانه‌ای در بغداد پنج عضو یک خانواده، شامل سه کودک و دو زن،‌کشته شدند. خبرگزاری رویترز...More
در پی بالا گرفتن انتقادهای شخصیت‌های عراقی از یادداشت اخیر حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، او روز دوشنبه در یادداشت جدیدی از آیت‌الله علی...More
وزیر ماهیگیری و شیلات دولت یمن بار دیگر شناورهای ایرانی را متهم کرد که در آب‌های سرزمینی یمن به صید غیرقانونی می پردازند. فهد سلیم کفاین، وزیر شیلات...More
در حالی که مقام‌های رسمی از حضور نیافتن بخش عمده دانش‌آموزان ایرانی در مدارس خبر می‌دهند، فشارها برای تعطیلی مدارس افزایش یافته است. علیرضا زالی،...More