وقوع سه انفجار در کابل؛ رییس شورای رهبری جمعیت اصلاح افغانستان در انفجار بمب کشته شد | ایران اینترنشنال

وقوع سه انفجار در کابل؛ رییس شورای رهبری جمعیت اصلاح افغانستان در انفجار بمب کشته شد

مقام‌های دولت افغانستان اعلام کردند که محمد عاطف، رییس شورای رهبری جمعیت اصلاح افغانستان، صبح روز سه‌شنبه ۱۴ دلو/بهمن در اثر انفجار بمب در شهر کابل کشته شده است.

بنا بر اعلام پلیس کابل، محمد عاطف ساعت ۸/۳۰ صبح روز سه‌شنبه، در اثر انفجار بمب در چهارراهی سلیم کاروان، در مربوطات ناحیه‌ چهارم شهر کابل، جان باخته و یک تن نیز در این حادثه زخمی شده است. دقایقی پس از وقوع این انفجار، پلیس کابل از زخمی شدن چهار نفر خبر داد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه افغانستان، ترور محمد عاطف را محکوم کرد و گفت عاطف یک روحانی میانه‌رو و پشتیبان صلح در کشور بود. عبدالله در ادامه افزود در دیداری که چند روز پیش با محمد عاطف داشت، او از وضعیت نابسامان کشور، به‌ویژه ترورهای هدفمند و افزایش نا‌امنی‌ها، به‌شدت نگران و ناراحت بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، کشته شدن محمد عاطف را «دوام قتل‌های استخباراتی» خواند و در توییتی نوشت: «ما ترور علما، خبرنگاران، شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی را نکوهش نموده، آن را کار یک حلقه خاص خبيثه می‌دانیم.»

امروز سه‌شنبه، سه انفجار جداگانه در ناحیه دوم، سوم و چهارم شهر کابل رخ داد. انفجار نخست در منطقه جوی‌شیر در ناحیه دوم رخ داد که در این حادثه دو نیروی نظامی زخمی شدند. انفجار دوم در ناحیه چهارم به وقوع پیوست که در نتیجه آن، دو نفر از جمله محمد عاطف کشته و دو تن زخمی شدند. انفجار سوم در منطقه دهمزنگ در ناحیه سوم شهر کابل رخ داد که در اثر آن، یک غیرنظامی زخمی شده است.

جمعیت اصلاح یک جریان مذهبی و اجتماعی است که در سال‌ ۱۳۸۲، با هدف «کسب رضای الهی و رستگاری اخروی در جهت اقامه و برپایی دین مبین اسلام» تاسیس شد.

در ماه‌های اخیر، وقوع انفجارها و ترورهای هدفمند در افغانستان به‌ویژه در پایتخت به‌شدت افزایش یافته است و هیچ گروهی مسئولیت این حمله‌ها را بر عهده نمی‌گیرد.

دیروز دوشنبه، ماشین حامل خشنود نبی‌زاده، رییس دفتر وزارت دولت افغانستان در امور صلح، در کابل هدف انفجار بمب قرار گرفت اما نبی‌زاده از انفجار جان به سلامت برد.

شماری از نمایندگی‌های سیاسی و سازمان‌های بین‌المللی مستقر در افغانستان در اوایل هفته جاری در بیانیه‌ای مشترک، گروه طالبان را عامل حمله به فعالان مدنی، قضایی، رسانه‌ای و پزشکی دانست. اما گروه طالبان همواره دست داشتن در ترورهای هدفمند را تکذیب کرده است.

 

تازه چه خبر؟
کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران از بدهی گمرکی حدود چهار هزار و هفت‌صد میلیارد تومانی شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ کره جنوبی به ایران خبر داد. علی‌اکبر...More
علیرضا رییسی، ‌سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا که پیشتر از امکان پرداخت پول برای دریافت «زودتر» واکسن‌های وارداتی خبر داده بود، اعلام کرد واکسیناسیون...More
مسعود پزشکیان، وزیر سابق بهداشت، با انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی در زمینه مقابله با کرونا به حضور در جلسه‌ای با او اشاره کرد و گفت رییس‌جمهور حتی...More
مهدی محمودی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از حل مشکل صدور کارت بانکی برای اتباع خارجی دارای مدارک اقامتی معتبر خبر داد. به گزارش...More
با افزایش نگرانی عمومی از سرعت واکسیناسیون کرونا، زباستین کورتس، صدراعظم اتریش، گفت این کشور در صورتی از واکسن اسپوتنیک روسیه استفاده می‌کند که به...More