وقوع انفجارها در کابل؛ در یک ماه گذشته ۲۸۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شدند | ایران اینترنشنال

وقوع انفجارها در کابل؛ در یک ماه گذشته ۲۸۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شدند

 

 

پلیس کابل اعلام کرد که در نتیجه دو انفجار پی‌درپی در غرب شهر کابل، دست‌کم ۱۰ غیرنظامی کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند.  

پلیس گفته است که شامگاه روزسه‌شنبه ۱۱ جوزا/خرداد، دو مینی‌بوس مسافربری شهری در فاصله کم‌تر از یک ساعت، در ناحیه سوم شهر کابل در منطقه «سرکاریز» و «گولایی دواخانه» هدف انفجار بمب قرار گرفته و جانباختگان همه غیرنظامی و مردم عادی‌اند.

همزمان، ذبیح‌الله فرهنگ، سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز چهارشنبه ۱۲جوزا/خرداد به خبرنگاران گفت که فقط در ماه گذشته میلادی، ۲۸۰ غیرنظامی شامل ۱۰۹ کودک در سراسر کشور کشته و ۶۳۴ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. 

در پی انفجارها در غرب شهر کابل، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بدون اسم بردن از این انفجارها می‌گوید تنها در پنج ماه اخیر، بیش از ۸۵۰ مورد تلاش دشمن برای بمب‌گذاری‌های کورکورانه در شهر کابل خنثی شده و عاملان آن پشت میله‌های زندان قرار دارند. 

امرالله صالح روز چهارشنبه در یادداشتی در حساب کاربری فیسبوک خود نوشت، طالبان و شبکه حقانی که «گاهی به‌ دلیل اغفال مردم نقاب داعش را می‌پوشند در این جنایات سهیم‌اند.» صالح تاکید کرده است که تامین امنیت، مسئولیت اساسی دولت است و حکومت از وظایف اساسی خود غافل نیست. معاون ریاست جمهوری از مردم خواسته است که برای بازداشت عاملان بمب‌گذاری‌ها در اتوبوس‌ها و تاکسی‌های شهری با حکومت همکاری کنند.

با گذشت نزدیک به یک روز پس از وقوع انفجارها، تاکنون هیچ گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفته است. گروه طالبان گفته که انفجار‌ها در ناحیه سوم شهر کابل و همچنین تخریب پایه برق در ولسوالی قره‌باغ کابل، ربطی به این گروه ندارد. ذبیح‌الله مجاهد در توییتی نوشت که طالبان بر اهداف غیرنظامی و تأسیسات عمومی حمله نمی‌کنند. 

شب گذشته، همزمان با وقوع انفجارها، برشنا، شرکت برق افغانستان نیز اعلام که در اثر انفجار یک پایه برق در ولسوالی قره‌باغ کابل، برق پایتخت و چند ولایت قطع شده است. 

در یک ماه گذشته پس از حملات انفجاری در مدرسه دخترانه در غرب کابل که دست‌کم ۹۰ کشته برجای گذاشت، این دومین موج از حملات انفجاری است که در غرب کابل، در منطقه عمدتا هزاره‌نشین رخ می‌دهد.  

شماری از اعضای مجلس نمایندگان روز چهارشنبه در نشست عمومی نسبت به وقوع انفجارها در غرب کابل واکنش نشان دادند. مهدی راسخ، نماینده‌ میدان وردک در مجلس گفت که تشکیلات امنیتی منزل یک رهبر سیاسی بیشتر از نیروهای دو حوزه امنیتی در غرب کابل است. او تاکید کرد که حکومت در حال حاضر حتی کشته‌ شدن غیرنظامیان را نیز محکوم نمی‌کند. بلقیس روشن، نماینده ولایت فراه با اشاره به افزایش ناامنی‌ها در کشور گفت، از حکومتی که سرنوشت آن را کاخ سفید و سازمان استخبارات پاکستان تعیین می‌کند نباید انتظار داشت. 

این در حالی است که دیروز شماری از اعضای تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح از کابل به دوحه، پایتخت قطر رفتند. گفت‌وگوهای صلح بین نمایندگان دولت و طالبان برای چندین ماه متوقف بود. مقام‌های ارشد دولت افغانستان گفتند که طالبان به راه‌حل مسالمت‌آمیز برای پایان جنگ باور ندارند و نمایندگان این گروه میز مذاکرات صلح را ترک کرده‌ و  طالبان همچنان در حال افزایش خشونت‌ها هستند.

 

تازه چه خبر؟
طبق آخرین داده‌های مربوط به ردیابی نفت‌کش‌ها، نفتکش ایرانی فارست که حامل سوخت ارسالی ایران برای حزب‌الله لبنان است از کانال سوئز عبور کرده و به سمت...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، پیش از دیدار با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود در نیویورک گفت برای «آزادی فوری» نازنین زاغری، شهروند ایرانی-...More
وزارت امور خارجه ایران از برگزاری یک نشست چندجانبه در نیویورک با حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی و «وزرای خارجه و نمایندگان ارشد»...More
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More