وعده ایران برای ارسال کیت تولیدی وزارت دفاع به افغانستان؛ کابل می‌گوید کیتی دریافت نکرده | ایران اینترنشنال

وعده ایران برای ارسال کیت تولیدی وزارت دفاع به افغانستان؛ کابل می‌گوید کیتی دریافت نکرده

 

 با وجود وعده‌ جمهوری اسلامی ایران برای ارسال کیت‌های تولیدی در وزارت دفاع به افغانستان، وزیر بهداشت این کشور در مصاحبه‌ای با ایران اینترنشنال تایید کرد هنوز کیتی از ایران به افغانستان صادر نشده است.

بر اساس اسنادی که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته، جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی در تماسی تلفنی با اشرف غنی رییس‌جمهور و حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به آنها وعده داده بود که ایران کیت‌ تشخیص کرونا به این کشور صادر خواهد کرد.

فیروز‌الدین فیروز وزیر بهداشت افغانستان در مصاحبه‌ با ایران اینترنشنال گفت که کشورش هنوز کیت‌های تولیدی ایران را دریافت نکرده است.

در یکی از اسناد رسیده به ایران اینترنشنال که مربوط به ۲۰ فروردین است وزارت خارجه افغانستان در نامه‌ای به بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی در کابل از او تقاضا کرده بود موضوع ارسال کیت‌های تشخیص کرونا را با «‌ادارات ذیربط» در میان گذاشته و نتیجه را به افغانستان اطلاع دهد. 

سفیر ایران در کابل برای پیگیری موضوع، در تاریخ ۲۵ فروردین، در نامه‌ای به مدیرکل آسیای غربی وزار‌ت‌خارجه نوشته:«با توجه به پیگیری‌های مکرر طرف افغان، لطفا در اسرع وقت شرایط تحویل کیت‌های مذکور شامل تعداد، زمان ارسال، اهدا یا فروش، محل و چگونگی تحویل آنها اعلام گردد.»

او در این نامه به موضوع تماس تلفنی ظریف با مقام‌های افغانستان درباره ارسال کیت اشاره کرده و گفته که کیت‌های تشخیص، «‌ظاهرا تولیدی وزارت دفاع» جمهوری اسلامی است.

مدیر کل آسیای غربی وزارت خارجه ایران هم در نامه‌ای به وزارت دفاع در تاریخ ۲۶ فروردین از این نهاد خواسته اقدام لازم را درباره درخواست افغانستان مبنی بر «اهدا، فروش و شرایط تامین کیت‌های کرونا» انجام داده و نتیجه را به وزارت‌ امور خارجه اعلام کنند. 

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید تاکنون کیت‌های تشخیص کرونا از سوی جمهوری اسلامی ایران در اختیار این وزارت قرار نگرفته است. 

 مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده‌اند نه تنها در زمینه تولید کیت کرونا خودکفا شده‌اند، بلکه آمادگی صادرات آن را نیز دارند. هرچند بنا بر گزارش‌های رسمی، این کشور هنوز کیت وارد می‌کند.

فرهاد امیری ریییس موسسه آموزشی و تحقیقاتی وزارت دفاع روز ۱۱ فروردین گفته بود کیت‌های تولیدی این وزارت‌خانه از نمونه های مشابه خود در دنیا چیزی کم ندارد و حتی توان صادرات هم دارد.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری روحانی هم در روز ۳۱ فروردین‌ماه گفته بود در زمینه کیت‌های تشخیص و تجهیزات پزشکی کرونا ایران برای صادرات محصولاتش آماده می‌شود.  

در تازه‌ترین موضع‌گیری نیز حسن روحانی روز چهارشنبه سوم اردیبهشت اعلام کرده که این کشور «در زمینه کیت تشخیص می‌تواند صادر کننده باشد.»

با این حال سند رسیده به ایران اینترنشنال در روز سوم اردیبهشت نشان می‌داد جامعه آزمایشگاهیان استان مازندران در جست‌وجوی کیت آنتی‌بادی برای معاینه کادر درمان است.

هم‌زمان مدیرکل گمرک بازرگان هم از ورود ۶ تن کیت تشخیص کرونا از فرانسه به ایران خبر داد و اعلام کرد این کیت‌ها آماده «‌انتقال به مرکز» است.

تاکنون بر اساس آمار رسمی، یک هزار ۴۶۳ تن در افغانستان به کرونا مبتلا شده‌اند و در این میان ۴۷ تن به دلیل بیماری جان باخته‌اند. تاکنون امارات متحده عربی و چین به دولت افغانستان وسایل پزشکی مانند کیت‌های تشخیص ارسال کرده‌اند. 

سندها را در پایین ملاحظه کنید:

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More