وزیر خارجه افغانستان در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال: روسیه بازگشت رژیم طالبان را نمی‌پذیرد | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه افغانستان در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال: روسیه بازگشت رژیم طالبان را نمی‌پذیرد

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان در سفر به مسکو در یک گفت‌وگوی اختصاصی با مصدق پارسا خبرنگار ایران اینترنشنال گفت مقام‌های دولت روسیه «یک‌بار دیگر با صراحت اعلام کردند که برگشت رژیم طالبان را نمی‌پذیرند».

محمد حنیف اتمر در این گفت‌وگو با اشاره به «سابقه طولانی همکاری و رابطه دوستانه» دو کشور روسیه و افغانستان گفت مهم‌ترین پیام او به دولت روسیه این بود که دولت افغانستان، دولت روسیه را «یک همسایه بزرگ و خوب و همکار» دانسته و دعوت می کند در مبارزه با «تهدید مشترک تروریسم و افراطگرایی خشونت آمیز» دو کشور همکاری بسیار نزدیک داشته باشند.

وزیر خارجه افغانستان درباره مذاکراتش با سرگئی لاوروف، همتای روس خود گفت دولت روسیه درباره مهم‌ترین اصول روند صلح از جمله مقصد نهایی این روند، با دولت افغانستان «هم‌نظر و همکار است.»

او همچنین اضافه کرد: «دولت روسیه به طالبان هشدار داد که حاضر نیست آنان را کمک کنند که از تعزیرات سازمان ملل متحد بیرون شوند، مگر آنکه آنان تعهداتی را که در موافقتنامه دوحه داشتند عمل کنند و به یک توافق جامع صلح با دولت افغانستان برسند.»

محمد حنیف اتمر سومین مساله مطرح شده در دیدار با لاوروف را «تعهد روسیه به مصوبه ۲۵۳۳ شورای امنیت ملل متحد» اعلام کرد و گفت: «در این مصوبه روند و آینده صلح در افغانستان پیش‌بینی شده و بنابراین درباره اساس روند صلح ما با روسیه تفاهم داریم.»

 او درباره اختلاف نظرهای افغانستان و روسیه در این زمینه را «تاکتیکی» دانست و اضافه کرد: «ما این اختلافات را در یک فضای دوستانه و صمیمانه مطرح کردیم و از این بابت نگرانی جدی نداریم.»

وزیر خارجه افغانستان همچنین درباره سفر نمایندگان طالبان به برخی کشورها از جمله ایران و روسیه گفت این سفر بر اساس شورای امنیت ملل متحد صورت گرفت و محدودیت‌هایی را که این نمایندگان برای انجام سفر داشتند، برای یک مدت معین برداشته شد.

او تاکید کرد: «طالبان از این سفرها به غیر از یک مقدار تبلیغات رسانه‌ای، در زمینه محتوای مساله بسیار زیاد با یاس روبه‌رو شدند و مجبور شدند که دو روز قبل دوباره به میز مذاکره بازگردند.»

وزیر خارجه افغانستان ادامه داد: «در این سفر به طالبان گفته شد که برگشت رژیمشان غیرقابل قبول است، باید خشونت و کشتار مردم خود را متوقف بسازند و به میز مذاکره بازگردند.»

به گفته محمد حنیف اتمر، طالبان امید داشتند در مقابل دولت‌های افغانستان و آمریکا، حمایت دولت‌های ایران و روسیه را به دست بیاورند که این حمایت را به دست نیاوردند.

همچنین وزیر خارجه افغانستان درباره تاثیرگذاری اختلافات مسکو و واشینگتن بر روند صلح افغانستان گفت افغانستان باید به کانون همکاری ها تبدیل شود تا منافع مشترک حقیقی همه کشورها حفظ شود. 

او در پایان تاکید کرد کابل از تصمیم دولت جدید آمریکا برای بازنگری در توافق دوحه به معنی بررسی تحقق تعهدات طرفین این توافق، استقبال می‌کند. 

تازه چه خبر؟
دانمارک سه عضو گروه «حرکت نضال» که سال گذشته در این کشور بازداشت شده بودند را به عناوین مربوط به فعالیت‌های تروریستی در ایران متهم کرد. دادستان عمومی...More
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از وقوع آتش‌سوزی در یک شرکت تعاونی واقع در میانکاله و انفجار چند تانکر در این منطقه خبر داد. آتش‌سوزی در ساختمان...More