وزارت خارجه آمریکا: رفتار بی‌رحمانه حکومت ایران با مهاجران افغان «وحشتناک» است | ایران اینترنشنال

وزارت خارجه آمریکا: رفتار بی‌رحمانه حکومت ایران با مهاجران افغان «وحشتناک» است

الیس ویلز، معاون وزارت امور خارجه‌ آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی می‌گوید «رفتار بی‌رحمانه حکومت ایران و سوءاستفاده از مهاجران افغان که در گزارش‌ها ادعا می‌شود وحشتناک است.»

در همین حال روز سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت، گروهی از مردم هرات در واکنش به گزارش‌های مربوط به کشته شدن برخی شهروندان افغان در مرز با ایران، مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران دست به تجمع زدند.

براساس گزارش‌ها، شماری از كارگران افغان که جمعه شب ۱۲ اردیبهشت، بهصورت غيرقانونى از مسیر دهنه‌ ذوالفقار وارد ايران شده بودند، از سوی مرزبانان ايرانى بازداشت شده‌اند.

رسانه‌های افغانستان به نقل از شاهدان عینی گزارش داده‌اند که مرزبانان ایرانی شهروندان افغانستان را مجبور کرده‌اند خود را به آب اندازند. گفته می‌شود از میان ۵۶ نفر، ۲۳ تن از آن‌ها در آب غرق یا ناپدید شده‌اند.

 معاون وزارت امور خارجه‌ آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی در توییتی نوشته است:«ما از تحقیقات کامل حمایت می‌کنیم و کسانی که در چنین سوءاستفاده‌هایی مقصر شناخته می‌شوند باید پاسخگو باشند.»

وزارت امور خارجه افغانستان نیز اعلام کرده  که تحقیقات در مورد گزارش‌های منتشر شده در مورد «رفتار نادرست با مسافران افغان در امتداد مرز افغانستان و ایران و شهادت شماری از آنها، ادامه دارد.»

وزارت امور خارجه افغانستان دوشنبه ۱۵  اردیبهشت گفت: «یک سلسله پیشرفت‌ها نیز در این تحقیقات صورت گرفته است.»

در اعلامیه آمده که وزارت امور خارجه افغانستان با جمهوری اسلامی ایران در تماس است و از آنها نیز خواسته تا تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کند و نتایج آن را با دولت افغانستان در میان بگذارد.

با آنکه وزارت امور خارجه ایران کشته شدن شهروندان افغانستان از سوی مرزبانان جمهوری اسلامی ایران تکذیب کرده و گفته این حادثه در خاک افغانستان رخ داده اما این موضوع واکنش‌های گسترده‌ای در افغانستان داشته است.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان اعلام کرده که براساس گفت‌وگو با مقام‌های محلی و نجات‌یافتگان، نیروهای امنیتی ایران شماری از مهاجران افغان جویای کار را‌ که می‌خواستند وارد خاک ایران شوند، در منطقه کاریز الیاس ولسوالی گلران ولایت هرات (هم‌مرز با ایران)، دستگیر و پس از  شکنجه، وادار به عبور از رودخانه هریرود می‌کنند، که در نتیجه، شماری از آنها غرق شده‌اند و شماری دیگر خود را نجات داده‌اند. 

تازه چه خبر؟
رای‌دهندگان سوییسی امروز در همه‌پرسی برای طرح ممنوعیت نقاب، که به «ممنوعیت برقع» هم معروف شده، شرکت خواهند کرد. در این طرح به‌طور مشخص و مستقیم اسمی...More
دادگاه درک شووین، مامور پلیس متهم در پرونده مرگ جورج فلوید، روز دوشنبه با انتخاب هیات منصفه، در شهر مینیاپولیس آغاز می‌شود. او در پاییز به قید وثیقه...More
علیرضا اسپید،‌ نایب‌رییس شورای عالی نظام پزشکی ایران، ضمن اشاره به افزایش هزینه‌ تجهیزات در این حوزه وضعیت مراکز تصویربرداری پزشکی کشور را «بحرانی»...More
به‌رغم حمله‌های شبانه نیروهای امنیتی میانمار به رهبران اعتراض‌‌ها و فعالان اپوزیسیون، ده‌ها هزار نفر در یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌های یک ماه اخیر به...More