وزارت امور خارجه ایران پرداخت پول به طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی را تکذیب کرد | ایران اینترنشنال

وزارت امور خارجه ایران پرداخت پول به طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی را تکذیب کرد

 

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ارزیابی آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در خصوص پرداخت پول از سوی ایران به گروه طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی و نیروهای ائتلاف در افغانستان را «ادعایی سراسر کذب» خوانده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۲۸ اسد/ مرداد گفته است «آمریکا در باتلاقی خودساخته در افغانستان گرفتار شده و خون سربازان آمریکایی هزاران مایل دورتر از وطن‌‌شان به‌خاطر سیاست‌های غلط حاکمان کاخ سفید ریخته می‌شود، که البته نتیجه‌ای نیز جز سال‌ها جنگ و خونریزی برای مردم بیگناه افغانستان نداشته است.»

 

 

شبکه خبری سی‌ان‌ان، گزارش داده بود که ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد كه ایران برای هدف قرار دادن سربازان آمریکایی و نیروهای ائتلاف در افغانستان، به جنگجویان گروه طالبان پول پرداخت کرده است.

سی‌ان‌ان در گزارشی که روز دوشنبه ۲۷ اسد/مرداد ماه منتشر شد، گفته بود: براساس ارزیابی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا، روابط ایران با شبه نظامیان طالبان، دست‌کم در شش حمله تنها در سال گذشته علیه نیروهای آمریکایی و ائتلاف در افغانستان، از جمله حمله انتحاری در پایگاه هوایی آمریکا در بگرام، شناسایی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به این گزارش‌ها گفته است: «دولت آمریکا که هیچ پاسخی برای خانواده‌های سربازان کشته شده خود در افغانستان ندارد، با فضاسازی رسانه‌ای به‌دنبال سرپوش گذاشتن بر خطای محاسباتی خود در افغانستان می‌باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران از ایالات متحده آمریکا خواسته است «به‌ جای مقصر نشان دادن دیگران، مسئولانه عمل کرده و به حضور فاجعه‌بار خود در افغانستان هر چه زودتر پایان دهد.»

در گزارش سی‌ان‌ان آمده است که ایالات متحده کم‌تر از یک ماه پس از حمله بگرام و طی یک روند طولانی و بررسی گزینه‌هایی برای مقابله با حمایت ایران از گروه‌های شبه نظامی در افغانستان، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را در عراق به قتل رساند.

منابع آگاه به سی‌ان‌ان گفته‌اند که آمریکا این تصمیم را در ماه مارس اتخاذ کرده، زیرا مقامات آمریکایی نمی‌خواستند روند صلح آمریکا با طالبان را به خطر بیندازند.

 

تازه چه خبر؟
ده‌ها نفر از چهره‌های فرهنگی و هنری ایران با امضای بیانیه‌ای خواستار توقف جنگ قره‌باغ شدند. در این بیانیه از «همه وجدان‌های بیدار» خواسته شده که این...More
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More