وزارت امور خارجه ایران سفیر افغانستان در تهران را احضار کرد | ایران اینترنشنال

وزارت امور خارجه ایران سفیر افغانستان در تهران را احضار کرد

 

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به‌ دنبال راهپیمایی‌ در شهرهای افغانستان در اعتراض به کشته شدن مهاجران افغان در یزد، سفیر افغانستان در تهران را صبح روز شنبه ۲۴ جوزا/خرداد احضار کرده است.

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد: «در پی تحرکات عده‌ای معدود از جریانات خاص سیاسی و برخی اقدامات اهانت‌آمیز و تعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران و سایر نمایندگی‌های کشورمان در افغانستان، صبح امروز سفیر افغانستان در تهران برای پاره‌ای توضیحات در وزارت امور خارجه حاضر شد.»

پس از آن‌که دولت افغانستان تایید کرد سه تن از اتباع این کشور در پی شلیک نیروی انتظامی ایران و آتش گرفتن خودرو حامل آن‌ها، در یزد جان باخته‌اند، شماری از شهروندان افغانستان در کابل، ننگرهار، هلمند، فراه و هرات تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند و خواستار این بودند که ایران این حادثه را بررسی و عاملان آن را مجازات کند.

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه ایران، عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران، صبح امروز برای ارائه توضیحات و «در پی تحرکات عده‌ای معدود از جریانات خاص سیاسی که دارای سابقه ضدیت با جمهوری اسلامی ایران و حسن همجواری میان دو کشور ایران و افغانستان می‌باشند و اخیرا به بهانه فوت چند تن از اتباع آن کشور که قصد ورود غیرقانونی به ایران داشته و یا بصورت قاچاقی و غیر‌قانونی وارد ایران شده بودند، مرتکب برخی اقدامات اهانت‌آمیز و تعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران و سایر نمایندگی‌های کشورمان در افغانستان شده بودند»، در وزارت امور خارجه ایران حاضر شد.

اعضای حزب همبستگی افغانستان در تجمع اعتراضی مقابل سفارت ایران در کابل، به نشانه اعتراض، رنگ قرمز بر تابلوی سفارت ایران پاشیدند. در شماری از شهرهای افغانستان، معترضان عکس‌های رهبران جمهوری اسلامی و پرچم این کشور را آتش زدند.

در بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است: «در جریان این دیدار، مدیر‌کل آسیای غربی وزارت امور خارجه مراتب نگرانی از تاثیر اقدامات غلط این گروه قلیل بر روابط همسایگی دو کشور را ابراز کرد.»

شورای امنیت ملی افغانستان نیز از جان باختن شماری از مهاجران این کشور در ایران ابراز نگرانی و اعلام کرد هیاتی عالی‌رتبه‌ به‌نمایندگی از دولت افغانستان برای پیگیری کشته شدن مهاجران به ایران می‌رود. شورای امنیت ملی افغانستان از جمهوری اسلامی خواسته است با مهاجران با «روحیه تساهل و همکاری» برخورد کند.

وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرده است که هیات عالی‌رتبه افغانستان در سفر به ایران، در مورد «دلایل وقوع این حوادث، با تمرکز بر تامین بهتر امنیت مرزهای مشترک میان دو کشور و جلوگیری از ترددهای غیر‌قانونی» با مقام‌های جمهوری اسلامی گفت‌وگو خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در المپیک توکیو به مصاف آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی رفت و ۱۲۰ بر ۶۶ نتیجه را به حریف قدرتمندش واگذار کرد. تیم...More
ثریا آقایی نماینده بدمینتون ایران امروز در دومین مسابقه‌اش در دو ست پیاپی با نتایج ۲۱ بر ۱۱ و ۲۱ بر ۳ برابر حریف خود بینگ جیائو از چین و نفر شماره ۸...More
تیم ملی والیبال ایران که موفق شده بود در دو بازی ابتدایی خود برابر لهستان و ونزوئلا پیروز شود، در بازی سوم به مصاف کانادا رفت و مقابل این تیم سه بر...More
بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، قطع برق دلیل جهش قیمت سیمان است. معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور درباره چهار برابر شدن قیمت...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، اعلام کرد که واردان ماینر برای استخراج رمزارز به ایران به طور رسمی، با اطلاع دولت و با تامین ارز آن از سوی...More