وال‌استریت ژورنال از احتمال تخلیه سفارت آمریکا در کابل خبر داد | ایران اینترنشنال

وال‌استریت ژورنال از احتمال تخلیه سفارت آمریکا در کابل خبر داد

آمریكا به‌دلیل نگرانی از بدتر شدن اوضاع امنیتی در افغانستان در حال برنامه‌ریزی‌ برای تخلیه اضطراری سفارت آمریکا در کابل است.  

روزنامه‌ وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشت که وخیم‌تر شدن اوضاع امنیتی در افغانستان می‌تواند جان سایر نیروهای نظامی، دیپلمات‌ها و سایر آمریکایی‌ها را در افغانستان به خطر بیندازد و مقام‌های آمریکایی برنامه‌ریزی برای تخلیه اضطراری سفارت آمریکا در کابل را تسریع کرده‌اند. 

این در حالی است که ارتش آمریکا دیروز جمعه ۱۱ سرطان/تیر، پایگاه هوایی بگرام، یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های نظامی‌اش در افغانستان، را تخلیه کرد و وزارت دفاع افغانستان کنترل این پایگاه را بر عهده گرفت. این پایگاه در شمال کابل قرار دارد و در بیست سال گذشته، نقشی مهم در مبارزه با سازمان القاعده و طالبان داشت. 

دو ماه قبل، وزارت امور خارجه آمریکا دستور خروج شمار قابل‌توجهی از کارمندان سفارت این کشور در کابل را صادر کرد. بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، آن عده از کارمندانی مشمول این دستور می‌شدند که وظایفشان از سایر نقاط نیز انجام می‌شد. وزارت خارجه آمریکا همچنین از شهروندان آمریکایی نیز خواسته بود در اسرع وقت افغانستان را ترک کنند و به‌دلیل وضعیت بحرانی، آدم‌ربایی، گروگان‌گیری، بمب‌گذاری و عملیات جنگی گسترده و حملات تروریستی از سفر به تمام مناطق افغانستان خودداری کنند. 

به گزارش وال‌استریت ژورنال، تخلیه سفارت آمریکا می‌تواند به خروج صدها نفر از پرسنل این سفارتخانه و هزاران نفر دیگر از آمریکایی‌ها از افغانستان منجر ‌شود. 

وال‌استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آگاه و دخیل در برنامه‌ریزی خروج نیروهای آمریکایی، گزارش داده است که ارتش ایالات متحده آمریکا معمولا برای هر نوع شرایط احتمالی از جمله تخلیه سفارتخانه‌ها و مکان‌های دیگر برنامه‌هایی در دست دارد. به گفته مقام‌های آگاه، به‌دلیل تشدید نگرانی‌های در افغانستان، برنامه‌ریزی مقدمات خروج تسریع شده است و عملیات تخلیه بر اساس سناریوهای مشخص‌تر در نظر گرفته می‌شود. 

بنا بر این گزارش، پنتاگون در حال هماهنگی با وزارت امور خارجه آمریکا است و مقام‌های آمریكایی تاكید كرده‌اند‌ كه به تخلیه فوری پرسنل آمریکایی از افغانستان نیازی نیست بلکه آمادگی‌ها با شتاب بیشتری در دستور کار قرار دارد. 

به گفته یکی از مقام‌ها، تخلیه سفارت آمریکا یک «طرح نیست، بلکه گزینه‌ای پیش‌بینی‌شده است». با وجود این، مقام‌‌های آمریکایی گفتند جزئیات این طرح محرمانه است و ایالات متحده آمریکا هلیکوپترهایی در نزدیکی فرودگاه كابل مستقر خواهد کرد كه می‌توانند به‌عنوان در روند تخلیه استفاده شوند.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند سفارت این کشور در کابل وسیع‌تر می‌شود و كارمندان سفارت و همچنین ستاد فرماندهی این کشور در محوطه‌ای گسترده در داخل سفارت مستقر خواهد شد. گفته می‌شود قرار است ۶۵۰ نفر از نیروهای ارتش آمریکا در سفارت جابه‌جا شوند. 

با ادامه خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، ماه گذشته استرالیا سفارتش را در کابل تعطیل کرد. استرالیا نخستین کشوری بود که قبل از خروج کامل نیروهای بین‌المللی از افغانستان، سفارتش را به‌دلیل شرایط امنیتی تعطیل کرد. 

هفته گذشته، روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا گزارش داد که دولت افغانستان ممکن است ظرف شش ماه پس از خروج نیروهای بین‌المللی از این کشور، سقوط کند.

 

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More