هیات دفتر سیاسی طالبان از قطر به پاکستان رفت | ایران اینترنشنال

هیات دفتر سیاسی طالبان از قطر به پاکستان رفت

به دنبال اقدام وزارت امور خارجه پاکستان به تحریم شمار زیادی از اعضای رهبری گروه طالبان، هیات دفتر سیاسی گروه طالبان از قطر به پاکستان رفت.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در قطر، اعلام کرد هیاتی بلند‌پایه از دفتر سیاسی این گروه به رهبری ملا برادر، معاون و رییس دفتر سیاسی طالبان، به دعوت وزارت امور خارجه پاکستان به آن کشور رفته است.

سخنگوی طالبان یکشنبه ۲ سنبله/شهریور گفت هیات طالبان در این سفر در مورد جریان‌های اخیر روند صلح افغانستان، مهاجران افغان مقیم پاکستان، رفت‌و‌آمد مردم، ایجاد سهولت‌های تجارتی بین دو کشور و موضوع‌‌های مرتبط با مقام‌های بلند‌پایه پاکستان گفت‌و‌گو می‌کنند.

اعضای دفتر سیاسی طالبان در حالی به پاکستان سفر می‌کنند که وزارت خارجه پاکستان به‌تازگی در راستای اجرای قطعنامه سال ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد، شماری از اعضای رهبری گروه طالبان را تحریم کرده و ضمن وضع محدودیت سفر، دارایی‌هایشان را نیز ضبط کرده است.

پاکستان در فهرست خاکستری FATF یا کارگروه ویژه اقدام مالی قرار دارد و این اقدام را برای عمل به تعهداتش انجام داده است تا از درج احتمالی پاکستان در فهرست سیاه این سازمان جلوگیری کند. قرار است این نهاد بین‌المللی فعالیت‌های پاکستان در راستای مبارزه با گروه‌های تروریستی و پول‌شویی را در ماه اکتبر سال جاری ارزیابی کند.

در فهرست تحریم‌های وزارت امور خارجه پاکستان نام شماری زیادی از اعضای رهبری و هیات مذاکره‌کننده طالبان به چشم می‌خورد. ملا عبدالغنی برادر، معاون و رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، سراج‌الدین حقانی، معاون طالبان و رهبر شبکه حقانی، و عباس استانکزی، رییس هیات مذاکره‌کننده طالبان، از جمله این افرادند.

سهیل شاهین در رشته توییتی گفته است به‌دلیل شیوع کرونا، سفرهای نمایندگان طالبان به تعویق افتاده بود و اکنون، این روند از سر گرفته شده است. او افزوده است در آینده نزدیک، نمایندگان گروه طالبان با هدف برقراری روابط مثبت با کشورهای منطقه و همسایه و بیان نظر و موضع خود درباره صلح به کشورهای دیگر نیز سفر خواهند کرد.

پاکستان در حالی اعضای ارشد طالبان را تحریم کرده است که مذاکرات صلح افغانستان در مرحله‌ای حساس قرار دارد و طبق اعلام حکومت افغانستان و گروه طالبان، به محض تکمیل روند آزادی زندانیان، مذاکرات مستقیم میان دو طرف آغاز می‌شود.

در سال‌های اخیر، حکومت افغانستان و ایالات متحده آمریکا پیوسته پاکستان را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده‌اند. وزارت خارجه آمریکا سال گذشته در گزارشی سالانه، اعلام کرد که پاکستان هنوز لانه امن گروه‌های تروریستی است.

در همین حال، وزارت امور خارجه افغانستان اقدام پاکستان به تحریم اعضای طالبان را پیشرفتی مهم خوانده و گفته است به‌زودی در این مورد اعلام موضع خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، سوئد نیز با پیوستن به سایر کشورهای اروپایی، استفاده از تجهیزات مخابراتی دو شرکت چینی «هواوی» و «زد.تی.یی» را در نسل پنجم تلفن همراه...More
همسر شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس جمعیت خیریه «امام علی» که بیش از ۱۲۰ روز است در بازداشت به سر می‌برد، ضمن اشاره به لاغر شدن او می‌گوید به سختی توانسته...More
خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده جوان مسلمانی که در حومه پاریس معلم تاریخ را سربرید به پدر یکی از دانش‌آموزان که اعتراضاتی را علیه...More
ساعاتی پس از آنکه سخنگوی دولت خواستار مداخله مدعی‌العموم علیه نمایندگان «توهین‌کننده به رییس جمهور» شد، سخنگوی قوه قضاییه گفت این اظهارات ناشی از بی‌...More
نیروی انتظامی ایران اعلام کرد بیش از ۲۰۰ معتاد دستگیرشده از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر در تهران به ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند. عبدالوهاب حسنوند،‌...More