نگرانی مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان | ایران اینترنشنال

نگرانی مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

 

هربرت مک مستر، مشاور پیشین امنیت ملی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، سیاست ترامپ در قبال افغانستان را «نادرست» می‌داند و می‌گوید، «معامله ترامپ با طالبان مانند مماشات اروپا با آدولف هیتلر در توافق‌نامه مونیخ در سال ۱۹۳۸ است.»

به گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، مک مستر این سخنان را پنجشنبه هفته گذشته در گفت‌وگویی آنلاین که از سوی انجمن الکساندر همیلتون راه‌اندازی شده بود، ایراد کرده است.

مک مستر به مخاطبان این نشست گفته است، در دوره او به عنوان مشاور امنیت ملی، تعهد و ماموریت ایالات متحده در افغانستان باثبات و موثر بوده اما ترامپ پس از معامله با طالبان، از این ماموریت تخطی کرده و امنیت ایالات متحده را تضعیف کرده است.

مک مستر در ادامه افزوده است، ترامپ با تلاش برای آوردن طالبان به قدرت و تحت فشار قرار دادن دولت افغانستان برای ادامه این کار، تمام نقایص رویکرد دولت اوباما در قبال افغانستان را تکرار و سپس از آنها فراتر رفته است. به گفته مک مستر، ترامپ ظاهرا فراموش کرده است که طالبان دشمن تلقی می‌شوند و آنها با گروه‌های تروریستی در هم آمیخته‌اند.

مشاوره پیشین امنیت ملی دونالد ترامپ همچنین گفته است، با اعمال فشار برای توافق و تقسیم قدرت با طالبان، دولت ترامپ نه تنها دولت افغانستان را تضعیف می‌کند بلکه زمینه‌های اخلاقی و قانونی ایالات متحده در افغانستان را نیز به حداقل می‌رساند. او استراتژی ترامپ در قبال افغانستان را «مضحک» خوانده و پیش‌بینی کرده «ما بهای آن را پرداخت خواهیم کرد و (به افغانستان) بر می‌گردیم. ما مجبوریم بازگردیم اما با هزینه بسیار بیشتر.»

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در آخرین اظهاراتش در مورد افغانستان گفت که سربازان این کشور را تا کریسمس از افغانستان خارج خواهد کرد.

در همین حال، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی دولت افغانستان نیز در مورد «تهدید جدی جنگ داخلی» پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور  هشدار داده و  در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی جهانی گفته است که دولت افغانستان در راستای کاهش هرگونه تهدید جنگ داخلی تمام تلاش خود را خواهد کرد.

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده آمریکا، اخیرا در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی «ان‌پی‌آر» گفته است که خروج کامل نیروهای  آمریکایی از افغانستان، مشروط به عملی شدن توافق‌نامه آمریکا با طالبان است که براساس آن خشونت‌ها در افغانستان به صورت چشم‌گیری کاهش پیدا کند و همچنین مذاکرات بین‌افغانی پیشرفت کند. رییس ستاد ارتش آمریکا تصریح کرده بود که آمریکا جنگ در افغانستان را با مسئولیت و آگاهانه به پایان خواهد برد.

 

تازه چه خبر؟
یک گروه از تندروهای عرب شهر عکا، تئاتر این شهر که مردم محلی آن را نماد همزیستی اعراب و یهودیان توصیف می‌کنند، به آتش کشیدند. این تئاتر در سال ۱۹۸۳...More
فرمانداران جمهوریخواه ۱۶ ایالت امریکا از برنامه دولت فدرال که پرداخت حقوق بیکاری ۳۰۰ دلار در هفته را در نظر گرفته بود تا روز پنجشنبه، از این برنامه...More
نعمت احمدی، امیر رئیسیان، جمال‌الدین حیدری‌منش و حسین تاج، چهار وکیل کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، خواستار مختومه شدن پرونده فرزانه زیلابی، دیگر وکیل...More
کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درباره صادرات واکسن تولید ایران گفت که واکسن‌های کرونا نیازی به مجوز سازمان بهداشت جهانی ندارند...More
دولت اتریش کلیت گروه حزب‌الله لبنان را ممنوع اعلام کرد. به گزارش جروزالم‌پست، الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش، گفت این تصمیم «واقعیت را بازتاب می‌...More