نمایندگان طالبان یک ماه پس از توقف مذاکرات با نماینده ویژه آمریکا دیدار کردند | ایران اینترنشنال

نمایندگان طالبان یک ماه پس از توقف مذاکرات با نماینده ویژه آمریکا دیدار کردند

یک مقام طالبان روز شنبه ۱۳ مهر خبر داد یک هیات از طالبان روز جمعه با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، دیدار کردند. 

این دیدار که جزئیات آن منتشر نشده است، یک ماه پس از تصمیم دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به توقف  مذاکرات با طالبان برای دستیابی به توافق صلح با هدف پایان دادن به ۱۸ سال جنگ در افغانستان صورت می‌گیرد.

به نوشته خبرگزاری آسوشتیدپرس، ریاست هیات طالبان را در این دیدار ملا عبدالغنی برادر، از بنیانگذاران طالبان، بر عهده داشت. 

مقام‌های آمریکایی از زمان توقف مذاکرات، صحبتی ازسرگیری گفتگوهای صلح با طالبان نکرده‌اند.

آسوشیتدپرس نوشت دیدار روز جمعه از آن جهت اهمیت دارد که آمریکا به دنبال راه‌حلی برای پایان دادن به جنگ ۱۸ساله در افغانستان است.

خلیلزاد در روزهای اخیر با مقام‌های ارشد دولتی در پاکستان دیدار کرده بود که به گفته وزارت خارجه آمریکا در ادامه دیدارهای ماه گذشته او در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل بود. 

خلیلزاد همچنین با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، دیدار کرد. عمران خان خواهان ازسرگیری گفتگوهای صلح بین طالبان و آمریکاست.

به نوشته آسوشیتدپرس، ملا برادر دیدارهای جداگانه‌ای با مقام‌های پاکستانی حول مسائل سیاسی از جمله وضعیت یک میلیون و پانصدهزار آواره افغانی در پاکستان داشت.

ملا برادر در سال۲۰۱۰ در یک عملیات مشترک بین پاکستان و سازمان سیا دستگیر شد. او در آن زمان مخفیانه با حامد کرزای، رئیس‌جمهوری وقت افغانستان، گفت‌وگوهای صلح را آغاز کرده و در صدد دور زدن پاکستان و اقدام در خلاف راهبردهای آن زمان آمریکا بود.

برادر در سال ۲۰۱۸ و پس از انتصاب خلیلزاد به‌عنوان فرستاده ویژه آمریکا در افغانستان با هدف پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در این کشور آزاد شد.

طی یک سال گذشته، خلیلزاد ۹ دوره مذاکره با طالبان در کشور قطر، مقر دفتر سیاسی طالبان، برگزار کرده است.

در اوایل ماه سپتامبر، دولت آمریکا و طالبان در آستانه حصول توافق صلح بودند اما کشته شدن یک سرباز آمریکایی در حمله‌ای که طالبان مسئولیت آن را بر عهده گرفت سبب توقف مذاکرات شد. 

بیش از۱۴ هزار نظامی آمریکایی هم‌اکنون در افغانستان مستقراند. ترامپ بارها گفته است وظیفه تامین امنیت در افغانستان را باید دولت آن کشور بر عهده بگیرد.

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More