نماینده ویژه ایران: مساله افغانستان باید از طریق مذاکره و تشکیل حکومت فراگیر حل شود | ایران اینترنشنال

نماینده ویژه ایران: مساله افغانستان باید از طریق مذاکره و تشکیل حکومت فراگیر حل شود

در پی سفر هیات سیاسی طالبان به تهران، ابراهیم طاهریان، نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران، به کابل رفت و روز سه‌شنبه ۱۴ دلو/بهمن، با عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه افغانستان، دیدار کرد.

شورای مصالحه جزئیات این جلسه را منتشر کرده است. ابراهیم طاهریان در دیدار با عبدالله عبدالله، در توضیح موضع اخیر جمهوری اسلامی ایران مبنی بر شکل‌گیری یک حکومت فراگیر در افغانستان گفت جمهوری اسلامی ایران در گفت‌و‌گو با طالبان تاکید کرده است قضیه افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و مشکل کشور باید از طریق مذاکره و تشکیل حکومت فراگیر حل شود.

عبدالله عبدالله این موضع جمهوری اسلامی ایران را «اصولی» خواند و بر اجماع منطقه‌ای و نقش ایران در برقراری صلح افغانستان تاکید کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در دیدار با ملا برادر، معاون سیاسی طالبان در تهران، از شکل‌گیری حکومتی فراگیر در افغانستان ابراز خرسندی کرد.

دیروز دوشنبه، سهیل شاهین، عضو تیم مذاکره‌کننده طالبان، در نشستی خبری در تهران گفت که بر اساس توافق‌نامه دوحه، حکومت جدیدی با مشخصه‌های نظام اسلامی در افغانستان ایجاد می‌شود و نتیجه مذاکرات صلح بین‌افغانی پایان حکومت کنونی به رهبری اشرف غنی خواهد بود. او تاکید کرد که کشورهای ایران و روسیه با این طرح موافق‌اند.

در همین حال، دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان، گفت دولت این کشور بر اساس قانون اساسی در مدت زمان معینی کار می‌کند و این وظیفه قانونی رییس‌جمهوری است که از طریق انتخابات، قدرت را به جانشینش منتقل کند.

دواخان مینه‌پال سه‌شنبه ۱۴ دلو/بهمن، در توییتی نوشت اراده مردم برای محافظت از نظام جمهوری اسلامی افغانستان روشن است و غیر از نظام جمهوری، دیگر نظام‌ها برای مردم قابل‌قبول نیست.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان، نیز در توییتی گفت اکنون وقت بحث در مورد نظام نیست و طالبان قبل از اظهارنظر در مورد سازوکار نظام، مسئول ریختن خون‌ مردم است و ابتدا باید آتش جنگ را خاموش کند.

رحمت‌الله اندر همچنین افزوده است که توافق‌نامه آمریكا و طالبان مبنای مطلق برای حل همه مسائل افغانستان نیست.

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More