مولوی حنفی: اساس قرار دادن مذهب حنفی در مذاکرات صلح به‌معنای تبعیض علیه شیعیان نیست | ایران اینترنشنال

مولوی حنفی: اساس قرار دادن مذهب حنفی در مذاکرات صلح به‌معنای تبعیض علیه شیعیان نیست

 

مولوی عبدالسلام حنفی، عضو تیم مذاکره‌کننده طالبان، تایید کرد که دو طرف مذاکره‌کننده به‌دلیل اختلاف بر سر دو موضوع، تاکنون به توافق نرسیده‌اند.

دو هفته پس از آغاز مذاکرات، هیات‌های مذاکره‌کننده دست‌کم دو نشست عمومی و چند نشست فرعی برای بحث در مورد اصول و دستورالعمل مذاکرات برگزار کردند، اما این نشست‌ها به‌دلیل اختلاف روی دو موضوع، متوقف شده است.

مولوی عبدالسلام حنفی در گفت‌و‌گو با شبکه اینترنتی وابسته به طالبان، در مورد این دو موضوع محل اختلاف گفت مذاکرات صلح بین‌‌افغانی باید بخشی از توافق‌نامه طالبان و آمریکا باشد که قبلا امضا شد و هرگاه تیم‌های مذاکره‌کننده در جریان گفت‌وگوها دچار اختلاف می‌شوند، باید آن را بر اساس فقه حنفی حل‌و‌فصل کنند.

به گفته عبدالسلام حنفی، هیات مذاکره‌کننده حکومت افغانستان می‌گوید مبنای مذاکرات باید اعلامیه لویه جرگه مشورتی صلح یا اعلامیه مشترک کابل باشد که هم‌زمان با امضای توافق‌نامه دوحه، میان حکومت افغانستان، آمریکا و ناتو امضا شد.

در پی بروز اختلاف‌‌ها در دوحه، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، اعلام کرد که روحانیون و شیعیان با فقه حنفی و مذهب امام ابوحنیفه مشکلی ندارند اما تصریح کرد: «این‌که کسی بیاید و بگوید که ما با اهل تشیع مانند سایر اقلیت‌های دینی مطابق شریعت اسلامی برخورد می‌کنیم معنایش آن است که گویا شیعیان مانند پیروان ادیان غیر از اسلام، از چوکات/چارچوب شریعت خارج هستند و شما می‌خواهید با آنان در چوکات شریعت معامله کنید.»

سرور دانش این مساله را « مغایر با اصول دینی و حقوقی» و «توهین به شیعه» خواند و گفت فقه جعفری بخشی از شریعت اسلام و خواسته مشروع و قانونی شیعیان افغانستان این است که در مسائل فقهی و باورهای دینی، مطابق مذهب خود عمل کنند.

هم‌زمان، مولوی خیرالله خیرخواه، دیگر عضو گروه مذاکره‌کننده طالبان، گفت اساس قرار دادن مذهب حنفی مشکلی برای شیعیان ایجاد نمی‌کند و مسائل مربوط به حقوق شیعیان زمانی مطرح خواهد شد که گفت‌وگوهای صلح به مساله قانون اساسی جدید برسد.

عبدالسلام حنفی در این زمینه گفت اساس قرار دادن فقه حنفی به این معنا نیست که طالبان علیه اهل تشیع تبعیض و عصبیت دارند. به گفته او، اهل تشیع و اهل تسنن در افغانستان هیچ اختلافی با یکدیگر ندارند و «در زمان حاکمیت طالبان، احوال شخصیه اهل تشیع محفوظ بود» و در آینده نیز طالبان با آن‌ها هیچ مشکلی ندارند.

حنفی همچنین گفت: «حقوق زنان، کودکان و مردان در نظام اسلامی محفوظ است و در نظام اسلامی، حقوقی که برای زنان در نظر گرفته شده در نظام‌های دیگر وجود ندارد.»

او گفت در زمان حاکمیت طالبان «حقوق زنان محفوظ و آبروی زنان تامین بود و زنان در بیمارستان‌های رسمی طالبان مشغول به کار بودند». مولوی حنفی به زنان اطمینان داد که حقوق آن‌ها در آینده نیز محفوظ است.

این عضو تیم مذاکره‌کننده طالبان گفت یکی از مفاد دستورالعمل این بود تا زمانی که دو طرف روی موارد محل اختلاف به توافق نرسیده‌اند، آن مسائل نباید رسانه‌ای شود. حنفی در ادامه افزود اما اعضای تیم مذاکره‌کننده حکومت قبل از آن‌که روی این موارد توافق شود، اصول مذاکرات را رسانه‌ای کردند.

از سوی دیگر، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌‌، عصر دیروز، ۵ میزان/مهر، با هیات مذاکره‌کننده‌ دولت افغانستان در قطر در پیامی ویدیویی، صحبت کرد.

عبدالله از «صبر، حوصله‌مندی، انسجام و وحدت» هیات مذاکره‌کننده قدردانی کرد و گفت: «شما برای انجام یک ماموریت بزرگ ملی و با پیام صلح، به قطر رفته‌اید و مردم و دولت افغانستان یکصدا از شما حمایت و پشتیبانی می‌کنند.»

مولوی عبدالسلام حنفی همچنین با اشاره به خشونت‌های جاری، گفت طالبان پس از امضای توافق‌نامه دوحه، سطح علمیات‌های نظامی را کاهش داده‌اند، در شهرهای بزرگ حملات نظامی سنگین انجام نداده‌اند و فقط در حالت دفاعی قرار دارند.

او در پاسخ به سوالی در مورد شباهت‌های میان طالبان و گروه داعش گفت: «طالبان یک گروه معتدل است که بر اصول اسلامی و منافع ملی استوار است و هیچ نوع تقارن میان طالبان و گروه داعش وجود ندارد.»

 

تازه چه خبر؟
اقبال شاکری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در چند وقت اخیر اقتصاد و بازار از تسلط و کنترل دولت خارج شده است، گفت که مشکل اساسی...More
سیما فیض‌الله‌زاده، مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت که روزانه ۲۰ پرستار در بیمارستان‌های استان البرز به کرونا مبتلا می‌شوند. مدیر پرستاری...More
رضا میرکریمی، کارگردان سینمای ایران به کرونا مبتلا شده و بنابر گزارش‌ها، در حال سپری کردن دوران قرنطینه در خانه‌اش است. پایگاه خبری «سینماسینما» روز...More
براساس آمار سالنامه مهاجرتی سال ۹۹ ایران، میل مهاجرت در بین دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی، نسبت به سال گذشته از ۳۰ درصد به ۶۳ درصد رسیده است. بر...More
در پی تشدید نگرانی‌ها درباره وضعیت سلامتی بهنام محجوبی،‌ زندانی سیاسی، همسرش ‌می‌گوید ماموران زندان به او ۲۴ قرص نامشخص داده‌اند و اعزامش به...More