مقام‌های دولت افغانستان: جمهوری اسلامی در پی ایجاد فتنه و آتش افروزی است  | ایران اینترنشنال

مقام‌های دولت افغانستان: جمهوری اسلامی در پی ایجاد فتنه و آتش افروزی است 

 

مقام‌های دولت افغانستان در واکنش به مطلب روزنامه «جمهوری اسلامی» در خصوص اعلام حضور «حشدالشیعی» در افغانستان می‌گویند، جمهوری اسلامی در پی «توطئه، فتنه و آتش افروزی» در افغانستان است. 

روزنامه جمهوری اسلامی وابسته به رهبر ایران روز دوشنبه ۲۸ تیر، در مطلبی گزارش داد که در کابل گروهی به نام «حشد الشیعه» اعلام موجودیت کرده است. 

به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی، سیدحسن الحیدری، فرمانده این گروه در «اولین سخنرانی خود درباره وقایع اخیر افغانستان گفته است: «گروه‌های مردمی را فرماندهی خواهم کرد تا در کنار نیروهای دولتی بجنگیم و از وطن خود دفاع کنیم، همانگونه که از حرم جدم امیرالمومنین علیه‌السلام دفاع کردم.» 

قاسم‌ وفایی‌زاده، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در واکنش به گزارش این روزنامه در توییتی نوشت: «دولت ایران با این نوع توطئه و شایعه‌سازی ابعاد جنگ را گسترده‌تر و پیچیده‌تر می‌سازد. تحریک کردن تهدیدات امنیتی علیه مردم افغانستان، آتشی بر می‌افروزد که دامن ایران را نیز می‌گیرد.» وفایی‌زاده افزوده است که چنین «گروهک‌های مزدور و ابزار دست بیگانگان، جایی در میان مردم افغانستان ندارند.» 

روزنامه جمهوری اسلامی در این گزارش زیر عنوان «برای مقابله با گروه تروریستی طالبان حشدالشیعی در افغانستان بپاخاست» نوشت: «تروریست‌های طالبان طی هفته‌های اخیر به‌شدت بر دامنه حملات خود افزوده و با انجام یک‌سری عملیات هماهنگ موفق شده دست‌کم ۵۰ شهر دیگر را به فهرست شهرهای تحت کنترل خود اضافه کند.» 

شاه‌حسین مرتضوی، مشاور ارشد رییس جمهوری افغانستان نیز با اشاره به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: «شیطنت ممنوع !» مرتضوی در توییتی نوشته است که روزنامه جمهوری اسلامی متعلق به رهبر ایران است و «ایران از یک طرف از طالبان قباحت‌زدایی می‌کند، از طرف دیگر دست به فتنه می‌زند.»

 

 

 مشاور رییس جمهوری افزوده است که «افغانستان هرگز تجربه سوریه، یمن، عراق و لبنان را تکرار نخواهد کرد. افغانستان در سطح جهان اسلام در هم‌پذیری مذهبی الگو است. فتنه ایران ناکام خواهد شد.» 

روزنامه جمهوری اسلامی همچنین در این مطلب گفته است که لشگر فاطمیون وارد فاز بسیج عمومی و مردمی علیه طالبان نشده ولی برخی افراد این گروه به صورت شخصی و خارج از تشکیلات به جنگ رزمی و فرهنگی با تروریست‌های طالبان رفته‌اند که یکی از آن‌ها سید زهیر مجاهد، مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون است.  

عبدالعلی محمدی، مشاور پیشین حقوقی رییس جمهوری افغانستان نیز خطاب به جمهوری اسلامی نوشت: ‌«همسایه شیطنت نکن!» 

عبدالعلی محمدی در حساب کاربری فیسبوک خود نوشت که روزنامه جمهوری اسلامی که به حلقه خاص حکومتی ایران وابسته است، «خبر کاملا کذب و دروغ را با تیتر درشت» اعلام کرده است. 

محمدی گفته است که شیعیان افغانستان هوشیارتر از آن هستند که «گرفتار دام تزویر و شیطنت‌های رژیم ایران شوند؛ یادم است که حکومت ایران به‌خاطر کشته شدن افرادشان در کنسولگری آن کشور در مزار به‌دست طالبان، سه روز عزای عمومی اعلان کرده بود و نوارخانه امانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در این سه روز، به طلاب شیعه افغانی نوار درسی نمی‌داد!» 

محمدی تاکید کرده است که سید حسن الحیدری که روزنامه جمهوری اسلامی از او نام برده و عکسش را از فضای مجازی گرفته و منتشر کرده است، «آقای سیدحسن صفایی بلخابی» است که به احتمال زیاد فعلا در بلخاب است نه در کابل. او ابراز امیدواری کرده است سیدحسن صفایی «پرده از شیطنت روزنامه ایرانی برداشته و علیه آن در مراجع داخلی و بین‌المللی اقامه دعوا کند.» 

در هفته‌های اخیر روزنامه کیهان نزدیک به علی‌ خامنه‌ای، رهبر ایران در مورد پیشروی طالبان در شماری از ولسوالی‌ها نوشت که در پیش‌روی‌های اخیر طالبان در افغانستان خبری از «جنایت‌های هولناک، شبیه جنایات داعش در عراق نیست.» این روزنامه گفته بود: «طالبان حتی اعلام کرده کاری با شیعیان این کشور هم ندارد. نیروهای طالبانی که امروز از آن حرف می‌زنیم، با طالبانی که می‌شناختیم و مثلاً سر می‌برید، تفاوت‌هایی کرده است.» 

مقام‌های افغان آن زمان اعلام کردند که جمهوری اسلامی در پی قباحت‌زدایی از طالبان است. آنها گفتند که طالبان تغییر نکرده و طالبان هنوز دست به کشتار مردم می‌زنند و تاسیسات عمومی را تخریب می‌کنند. 

 

تازه چه خبر؟
وب‌سایت «آرگوس مدیا» گزارش داد به فایل مکالمات میان گارد ساحلی امارات متحده عربی و کارکنان کشتی «آسفالت پرنسس» دسترسی پیدا کرده و بر اساس آن ۵ یا ۶...More
با ادامه آتش‌سوزی‌ها ترکیه، یک مقام محلی در این کشور گفت که حریق در نزدیکی یک نیروگاه در جنوب غرب این کشور مهار شده و این نیروگاه فعالیتش را از سر...More
حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، اعلام کرد نیروهای این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی اکنون در ایران به سر می‌برند تا بنزین، گازوئیل و...More
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از صدور احکام زندان برای پنج متهم سیاسی از جمله ناهید تقوی و مهران رئوف دو زندانی دوتابعیتی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: «کمبود سرم موضوعی جدی است و در ۴۸ ساعت گذشته فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌ها وارد شده...More