معاون اول ریاست‌ جمهوری افغانستان: منتظر ذوب شدن طالب در کوره جامعه باشید | ایران اینترنشنال

معاون اول ریاست‌ جمهوری افغانستان: منتظر ذوب شدن طالب در کوره جامعه باشید

هم‌زمان با آغاز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، گفت ساکنان شهرها از طالبان نفرت دارند و روستاهای زیر سلطه طالبان برای آزادی از چنگال این نیروی زشت و خشن لحظه‌شماری می‌کنند.

امرالله صالح دوشنبه ۲۴ سنبله/شهریور در یادداشتی در صفحه فیسبوکش نوشت سربازان داوطلبانه در نهادهای امنیتی کشور خدمت می‌کنند، یک سرباز این کشور تاکنون تسلیم [طالبان] نشده و هیچ مرکز اساسی نیروها به تصرف «تروریست و طالب» درنیامده است و گاهی پاسگاه‌ها میان دو طرف دست به دست شدند.

صالح گفت به‌استثنای چند نفر که در پاکستان یا در تبانی با این کشور تحصیل کرده‌اند، میلیون‌ها انسان با‌سواد این جامعه با «تروریست و طالب» همسویی ندارند، «شهرها از طالب تنفر دارند و روستاهای زیر سلطه آن‌ها برای آزادی از چنگال این نیروی زشت و خشن لحظه‌شماری می‌کنند».

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفت از دیدگاه طالبان، اقتصاد یعنی باج‌گیری زیر نام عشر و صادرات منظم تریاک و جامعه مدنی یعنی گوش دادن به حرف‌های تکراری ملای بی‌تصدیق درباره آخرت و بس و هرکس از طالبان تمکین نکرد سزایش شلاق و گلوله است. صالح در ادامه افزود گروه طالبان برای دنیا پیام ندارد و پیامش درباره آخرت پر از تناقض و هذیان است.

امرالله صالح تاکید کرد مردم این کشور زیر حاکمیت دولت به علم و عرفان دسترسی دارند و مهم‌تر از همه، شهروندان حق پرسش دارند. به گفته صالح، پرسش اساسی‌ترین حق است که خدا به بندگانش داده اما طالب این حق را به مردم نداده‌ و نمی‌دهد.

معاون اول ریاست جمهوری دولت را نظامی چند‌بعدی و کثرت‌گرا خواند که بر اساس قانون، به مردم پاسخ می‌دهد اما طالبان حتی اجازه پوشیدن لباس متنوع را نمی‌دهند.

به باور صالح، دنیا و دیدگاه طالبان سیاه و سفید است و در حالی که دولت «به تاریخ اعتقاد دارد و ریشه‌ خود را در هزاران سال می‌بیند، برای طالب، تاریخ با ظهور رمزآلود و استخباراتی ملا عمر آغاز گردیده است و قبل از آن، دنیا همه تاریک و نیست بود».

امرالله صالح تصریح کرده است که جمهوریت نظام عدلی و قضایی دارد اما «طالب به محکمه صحرایی اعتقاد دارد و از همین خاطر است که ما هزاران طالب را در زندان داریم اما آن‌ها هر که را گرفتند در ساحه سر بریدند. حتی در دوران حاکمیت سیاهشان، روش همین بود».

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان طالبان را گروهی کوچک، زشت و خشن و نظام جمهوری را اکثریتی ارزش‌محور و انسانی خواند و در ادامه افزود «تشویش نکنید و منتظر ذوب شدن طالب در کوره‌ جامعه باشید».

امرالله صالح در آستانه آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی، از انفجار بمب کنار‌جاده‌ای در کابل جان سالم به در برد و دست‌کم ۱۰ نفر در این سوء‌قصد کشته و بیش از ۱۵ نفر دیگر مجروح شدند. وزارت امور داخله/کشور افغانستان اعلام کرد بر اساس یافته‌های پلیس، نوع مواد منفجره در این حادثه مشابه سایر حملاتی بود که شبکه حقانی مسئولیت آن‌ها را بر عهده گرفته است. شبکه حقانی بخشی از گروه طالبان است که در گذشته حملات پیچیده انتحاری و انفجاری را در افغانستان سازماندهی و اجرا کرده است.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در حالی از گروه طالبان این‌گونه تند انتقاد می‌کند که دیروز عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه افغانستان، قبل از بازگشت به کابل، در نشستی خبری در دوحه گفت ملا برادر، معاون رهبر طالبان، در بیانیه‌اش در مراسم افتتاحیه نشان داد به صلح علاقه‌مند است و تیم مذاکره‌کننده حکومت نیز صادقانه وارد مذاکرات صلح شده است.

 

تازه چه خبر؟
خانواده فعالان محیط زیست زندانی در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه خواستار رسیدگی به پرونده آنان براساس «بخشنامه امنیت قضایی» و همچنین بهره‌مند شدن آنان...More
عبدالله بن شرف الغامدی، وزیر «سدایا»، سازمان داده‌ها و هوش مصنوعی عربستان سعودی، از راه‌اندازی «برنامه راهبردی داده‌ها و هوش مصنوعی» در این کشور خبر...More
احمد رضوی،‌ رییس انجمن نوردکاران فولادی ایران،‌ می‌گوید ماهانه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رانت در بازار این محصول ایجاد و توزیع می‌شود. رضوی روز...More
دیوان محاسبات اعلام کرد که به دلیل «امتناع» سازمان خصوصی‌سازی از لغو واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه، پرونده این سازمان به دادسرای دیوان محاسبات کشور...More
در حمله‌ای که گفته می‌شود یکی از بزرگ‌ترین حمله‌ها به آثار هنری و باستانی در آلمان پس از جنگ جهانی دوم است، دست‌کم روی ۷۰ اثر تاریخی «جزیره موزه»...More