مشاور امنیت ملی افغانستان خواستار مشخص شدن موضوع نشست ترکیه شد | ایران اینترنشنال

مشاور امنیت ملی افغانستان خواستار مشخص شدن موضوع نشست ترکیه شد

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، در نشستی خبری گفت قبل از نشست ترکیه درباره صلح افغانستان، باید موضوع این نشست و همچنین اعضای هیات طالبان در این نشست مشخص شود.

حمدالله محب روز شنبه ۷ حمل/فروردین در نشست هفتگی با خبرنگاران، اعلامیه نشست صلح مسکو برای افغانستان را فوق‌العاده توصیف کرد و گفت این نشست یک نکته مثبت داشت و آن این‌که همه با استقرار امارت طالبان مخالفت کردند و نکته منفی این بود که هیات طالبان روی جنگ تاکید کرد.

حمدالله محب تصریح کرد که دولت افغانستان دارد برای نشست ترکیه آمادگی می‌‌شود و قبل از نشست، ضمن مشخص شدن موضوع، باید نتیجه نشست نیز مشخص شود. او در ادامه افزود: «باید مشخص شود که ما در این نشست روی برقراری صلح توافق می‌کنیم یا خیر.» به گفته محب، برخی از اعضای هیات مذاکره‌کننده دولت که به کابل آمده بودند امروز شنبه، به دوحه رفتند و قرار است با طالبان گفت‌وگو کنند.

محب‌ تاکید کرد در صورتی‌که طالبان افراد با‌صلاحیت را به نشست ترکیه بفرستند، ممکن این نشست به نتیجه برسد.

نشست مسکو درباره صلح افغانستان هفته گذشته با حضور کشورهای عضو تروییکای توسعه‌یافته شامل آمریکا، روسیه، چین و پاکستان و همچنین نمایندگان دولت، طالبان و شماری از سیاستمداران افغانستان برگزار شد.

حمدالله محب گفت اعضای هیات قبلی طالبان در نشست صلح مسکو صلاحیت نداشتند و این تیم در نشست مسکو به‌جای تاکید بر برقراری صلح، روی جنگ اصرار داشتند. او در ادامه افزود هیات طالبان در نشست مسکو از مواضع قبلی خود در مورد صلح نیز عقب‌نشینی کردند.

به گفته محب، اعضای هیات طالبان در نشست مسکو همان اعضای تیم مذاکره‌کننده طالبان بودند که تاکنون به دلایل مختلف، در دوحه وارد بحث‌های جدی نمی‌شوند و صلاحیت تصمیم‌گیری هم ندارند.

عبدالله عبدالله در راس هیات دولت افغانستان و ملا برادر، معاون سیاسی طالبان، در راس هیات ده نفری این گروه در نشست مسکو شرکت کردند.

حمدالله محب‌ در مورد طرح حکومت افغانستان برای برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری گفت طرح حکومت صرفا برای داخل و متحدان افغانستان است و حکومت تاکنون طرحی مشخصی به طالبان ارائه نکرده است. به گفته محب، طرح برگزاری انتخابات زودهنگام به این دلیل مطرح شد که گویا رییس‌جمهوری مانع صلح است و اشرف غنی با طرح برگزاری انتخابات زودهنگام، این پیام را منتقل کرد که حاضر است در شش ماه آینده، برای تامین صلح قربانی بدهد و انتخابات را زودتر برگزار کند.

مشاور امنیت ملی با اشاره به هشدار آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا به دولت جو بایدن مبنی بر خروج زودهنگام از افغانستان و احتمال سقوط مناطق بیشتر به دست طالبان و ظهور مجدد سازمان القاعده در این کشور، گفت «من چند ماه قبل نیز گفته بودم خروج نظامیان بین‌المللی‌ از افغانستان قبل از توافق صلح ممکن موجب تکرار حوادث گذشته در افغانستان شود». او در ادامه گفت نیروهای امنیتی افغانستان دارند آماده می‌شوند تا در صورت خروج نیروهای آمریکایی، افغانستان بار دیگر دچار درگیری‌های داخلی نشود. او تیم مذاکره‌کننده طالبان را فاقد صلاحیت تصمیم‌گیری خواند و افزود اعضای تیم مذاکره‌کننده طالبان وارد بحث‌های جدی نمی‌شوند و هر روز دنبال بهانه‌اند و از سوی دیگر، جنگجویان طالبان به جنگ ادامه می‌دهند و افغان‌ها را می‌کشند و تاسیسات عمومی را تخریب می‌کنند.

یاسین ضیا، رییس ستاد ارتش افغانستان، در این نشست خبری گفت هشدار نهادهای اطلاعاتی خارجی برای کشورهای خودشان است و با وجود حضور آن‌ها نیز طالبان به جنگ ادامه دادند. او تاکید کرد نیروهای امنیتی افغانستان باید آمادگی دفاع از کشور را داشته باشند.

محب‌ گفت اگر طالبان منتظر خروج نظامیان بین‌المللی‌‌اند تا به قدرت برسند، چنین نخواهد شد. او از طالبان خواست از فرصت موجود برای برقراری صلح استفاده کنند و وارد گفت‌وگوهای جدی و واقعی شوند.

قرار است نشست ترکیه با موضوع صلح افغانستان چند هفته دیگر برگزار شود.

 

تازه چه خبر؟
طبق آخرین داده‌های مربوط به ردیابی نفت‌کش‌ها، نفتکش ایرانی فارست که حامل سوخت ارسالی ایران برای حزب‌الله لبنان است از کانال سوئز عبور کرده و به سمت...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، پیش از دیدار با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود در نیویورک گفت برای «آزادی فوری» نازنین زاغری، شهروند ایرانی-...More
وزارت امور خارجه ایران از برگزاری یک نشست چندجانبه در نیویورک با حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی و «وزرای خارجه و نمایندگان ارشد»...More
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More