مشاور امنیت ملی افغانستان: حکومت موقت فرصتی برای مداخله خارجی است | ایران اینترنشنال

مشاور امنیت ملی افغانستان: حکومت موقت فرصتی برای مداخله خارجی است

در پی پیشنهاد برقراری دولت موقت در افغانستان و سخنان تازه مقام‌های طالبان در مورد پایان حکومت کنونی به رهبری اشرف غنی و ایجاد دولت جدید اسلامی در این کشور، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، گفت دولت موقت به‌معنای فرصتی برای مداخله خارجی است.

مشاور امنیت افغانستان روز شنبه ۱۱ دلو/بهمن، در یادداشتی در صفحه فیسبوکش نوشت کسانی که در برابر گفت‌وگوهای صلح دست از جنگ بر‌نداشته‌اند باید درک کنند که ملت افغانستان ارزش دموکراسی و اهمیت نظام را درک می‌کند و دیگر فرصتی برای پیگیری برنامه‌های خارجی وجود ندارد. او گفت دولت موقت به‌معنای فرصتی دائمی برای مداخله خارجی است و اگر طالبان از مشروعیت مردمی، دینی و عزم داخلی برخوردار بودند، به گفت‌وگوهای صلح بین‌افغانی برای برقراری آتش‌بس ادامه می‌دادند.

این در حالی است که دیروز ۱۰ دلو/بهمن، عباس استانکزی، معاون تیم مذاکره‌کننده طالبان، در نشستی خبری در مسکو، مقام‌های دولت افغانستان را به کارشکنی در روند صلح متهم کرد و گفت رهبری حکومت افغانستان در این روند صادق نیستند زیرا به گفته او، در نتیجه گفت‌وگوهای صلح بین‌افغانی، حکومت جدید اسلامی روی کار خواهد آمد و حکومت فعلی به رهبری اشرف غنی از منحل می‌شود. او در ادامه افزود دولت افغانستان در روند مذاکرات صلح سنگ‌اندازی می‌کند و رهبران حکومت در بیانیه‌هایشان از جنگ صحبت می‌کنند.

عباس استانکزی، که در راس هیاتی از گروه طالبان به مسکو رفته است، در این نشست خبری گفت تعیین حکومت آینده مربوط به افغان‌هاست و در توافق‌نامه‌ای که طالبان با آمریکا امضا کرده در مورد حکومت جدید توافق شده است. به گفته او، در این توافق‌نامه به حکومت اسلامی جدید افغانستان اشاره شده و معنی‌اش این است که حکومت اشرف غنی ختم و حکومت جدیدی که برای همه گروه‌ها قابل قبول باشد تشکیل می‌شود. 

استانکزی گفت تیم‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان روی تعیین چارچوب موضوع‌های مذاکرات صلح کار می‌کنند و یکی از موضوع‌های مهم تعیین نظام و حکومت آینده افغانستان است.

در عین حال، روز پنجشنبه ۹ دلو/بهمن، نوار صوتی منسوب به محمد امین احمدی، عضو تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان، در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که احمدی در آن گفته است یکی از شرایط جهان برای ادامه کمک به افغانستان این است که با طالبان صلح شود و راه صلح این است که حکومتی مشترک تشکیل شود و در این حکومت مشترک، اشرف غنی حضور ندارد. امین احمدی در ادامه افزوده است کوشش شود نظام حفظ شود نه حکومت، حکومت قربانی می‌شود و اشرف غنی (رییس‌جمهوری) قربانی اول است، او در جهان حامی ندارد و قوم هزاره نیز در راستای حمایت از اشرف غنی هزینه نکنند.

عباس استانکزی ضمن متهم کردن دولت افغانستان به کارشکنی در روند صلح، تاکید کرد «اداره کابل» بعد از امضای توافق‌نامه دوحه میان طالبان و آمریکا، حملاتشان را افزایش داده‌اند اما طالبان پس از امضای این توافق‌نامه، حملات به نیروهای خارجی را متوقف کرده‌اند و در شهرهای بزرگ افغانستان، حملات نظامی انجام نمی‌دهد. 

معاون تیم مذاکره‌کننده طالبان در ادامه تاکید کرد تا زمان حضور نیروهای خارجی در افغانستان، طالبان سلاح خود را بر زمین نمی‌گذارد اما در صورت خروج نیروهای خارجی و استعفای اشرف غنی از قدرت و شکل‌گیری حکومت جدید، طالبان دست از جنگ می‌کشد. استانکزی گفت اشرف غنی برای ماندن در قدرت تلاش می‌کند تا دوره پنج ساله‌اش را تکمیل کند.

این در حالی است که اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، دیروز در نشست مجازی مجمع امنیتی اسپین آمریکا، گفت او برای محافظت از قانون اساسی افغانستان سوگند خورده است و صلاحیت لغو نظام جمهوری را ندارد.

هم‌زمان با ادامه اتهام‌زنی‌ها و تکذیب‌ها بین دولت افغانستان و طالبان، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا اعلام کرد گروه طالبان به تعهداتش در مورد کاهش خشونت‌ها و قطع رابطه با سازمان القاعده عمل نکرده است. اما طالبان می‌گویند جنگجویان خارجی از جمله افراد القاعده در افغانستان حضور ندارند و طالبان به توافق‌نامه دوحه متعهد است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان هلال‌ احمر اعلام کرد که اولین محموله «واکسن تک دوز» برای ۳ تا ۱۷ ساله‌ها را وارد کشور کرده است. بنابر اعلام هلال احمر این محموله شامل ۶ میلیون...More
درحالی که وزارت بهداشت وضعیت قم را از قرمز به نارنجی تغییر داده است دانشگاه علوم پزشکی قم از جانباختن ۱۹ بیمار کرونا طی شبانه روز گذشته خبر داد...More
میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی...More
حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، شامگاه شنبه سوم مهر ماه در ۹۲ سالگی درگذشت. شبکه بهداشت لاریجان با اشاره به اینکه حسن‌زاده...More
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیازهای مردم کشور خود رسیدگی کند. بنت پیش از عزیمت به نیویورک...More