مذاکرات تاریخی صلح افغانستان در دوحه آغاز شد | ایران اینترنشنال

مذاکرات تاریخی صلح افغانستان در دوحه آغاز شد

نخستین نشست مذاکرات میان دولت افغانستان و گروه شبه‌نظامی طالبان، در دوحه پایتخت قطر آغاز شد. قرار است این مذاکرات به دو دهه درگیری و جنگ در افغانستان که منجر به کشته شدن ده‌ها هزار نظامی و غیرنظامی شده، پایان دهد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه افغانستان در این نشست گفت: «جنگ فعلی هیچ برنده‌ای ندارد اما اراده مردم ما برای صلح ، قطعا هیچ بازنده‌ای نخواهد داشت.»

او تاکید کرد که «صلح دیرپای راهی برای بازگشت میلیون‌ها پناهنده ما است که اکنون در فقر زندگی می‌کنند.»

عبدالله عبدالله همچنین از گروه طالبان برای آزادی زندانیان وابسته به حکومت افغانستان تشکر کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در نشست صلح افغانستان به دوحه سفر کرده در سخنرانی خود در این نشست خطاب به دولت افغانستان و طلبان گفت «انتخاب سیستم سیاسی آینده شما ، البته ، انتخاب شماست.»

او ابراز امیدواری کرد که  راه‌حل صلح‌آمیز از حقوق همه مردم افغانستان محافظت کرده و از پیشرفت اجتماعی از جمله حضور زنان در زندگی عمومی صیانت کند.

امیدها به صلحی درازمدت

جنگ ۱۹ ساله افغانستان، طولانی‌ترین اقدام نظامی آمریکا در خارج از مرزهای خود به شمار می‌رود و به یکی از دغدغه‌های اصلی سه رییس جمهوری پیاپی آمریکا، جورج بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ تبدیل شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مراسم گشایش این مذاکرات ساعت ۹ صبح (به وقت محلی) روز شنبه با قرائت بخشی از قرآن و همچنین سخنرانی وزیر خارجه قطر آغاز شد.

مسئولان، دیپلمات‌ها و تحلیل‌گران معتقدند همین که طرفین بحران افغانستان به سر میز مذاکره آورده شده‌اند، یک موفقیت است، با این حال راه رسیدن به صلح در این کشور آسان نیست.

دبورا لیونز، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان، به تازگی در شورای امنیت این سازمان گفته است: «مذاکرات [صلح افغانستان] باید مجموعه‌ای از مسائل اساسی را درباره کشوری که افغان‌ها خواهان آن هستند، بررسی کند.»

مراسم مذاکرات بین‌الافغانی یک روز پس از نوزدهمین سالگرد حادثه تروریستی یازده سپتامبر گشایش یافته است؛ حادثه‌ای که منجر به آغاز مداخله نظامی آمریکا در افغانستان و سرنگونی حکومت طالبان شد.

گرچه حکومت طالبان فورا از بین رفت، اما این گروه توانست به حملات مرگبار پراکنده خود در این سال‌ها ادامه دهد.

در زمستان گذشته، توافق صلح میان آمریکا و طالبان برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در دوحه امضا شد که زمینه را برای یک توافق سیاسی برای حل بحران افغانستان فراهم کرد.

پس از چند ماه تاخیر، به تازگی اختلافات میان طالبان و دولت افغانستان درباره آزادسازی زندانیان طالبان برطرف شد.

مذاکرات صلح افغانستان در حالی است که ترامپ در جریان انتخابات پیشین آمریکا وعده داده بود  به مداخله نظامی این کشور در افغانستان پایان دهد.

قرار است تا دو ماه دیگر، کمتر از ۵ هزار نیروی نظامی آمریکا در افغانستان حضور داشته باشند، این رقم در زمان امضای توافق صلح با طالبان، حدود ۱۳ هزار بود.

از نوزده سال پیش تاکنون بیش از ۲۳۰۰ سرباز آمریکایی در جریان جنگ افغانستان جان خود را از دست داده‌اند و حدود ۲۵۰ سرباز ارتش بریتانیا نیز قربانی این جنگ شده‌اند.

تازه چه خبر؟
محمد شمس، مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد، با اشاره به آنچه «نقش دعا در دفع بلا بر اساس آیات و روایات اسلامی» خواند، از آغاز «پویش استغفار جمعی‌ برای...More
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More