مجلس نمایندگان افغانستان به هفت نامزد وزارت کابینه رای اعتماد داد | ایران اینترنشنال

مجلس نمایندگان افغانستان به هفت نامزد وزارت کابینه رای اعتماد داد

مجلس نمایندگان افغانستان دوشنبه ۱۰ قوس/آذر، انتخاب ۹ وزیر پیشنهادی کابینه را به رای گذاشت. از میان ۹ نامزد وزارت، هفت تن رای اعتماد گرفتند و دو نامزد دیگر نتوانستند آرای لازم را کسب کنند. در نشست عمومی امروز مجلس ۲۴۴ نماینده حاضر بودند و هر نامزد وزارت به ۱۲۳ رای نیاز داشت.

هارون چخانسوری، نامزد وزارت معادن افغانستان، ۱۵۴ رای تایید کسب کرد. او مدرک فوق‌لیسانس را در رشته مدیریت از دانشگاه سیدنی استرالیا گرفته است.

چخانسوری در سال‌های گذشته در ادارات گوناگون از جمله وزارت احیا و انکشاف دهات، وزارت زراعت، وزارت صحت‌عامه/بهداشت، بانک جهانی، ریاست عمومی اداره‌ امور ریاست‌جمهوری کار کرده است. هارون چخانسوری در سال‌های گذشته سخنگوی رییس‌جمهوری، معاون سیاسی وزارت خارجه و مدتی نیز سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان بود.

احمدضیا سراج، نامزد ریاست عمومی امنیت ملی/استخبارات افغانستان، ۲۲۰ رای تایید گرفت.

احمدضیا سراج در ۱۸ سال گذشته در بخش‌های گوناگون ریاست عمومی امنیت ملی کار کرده است. او تا سطح فوق‌لیسانس در بخش نظامی و مطالعات دفاعی تحصیل کرده است. سراج معاون عملیاتی ریاست عمومی امنیت ملی بود و پارسال پس از استعفای معصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی، سرپرست این اداره شد.

نور رحمان اخلاقی، نامزد وزارت امور مهاجران و عودت‌کنندگان، ۱۷۶ رای تایید کسب کرد. اخلاقی در رشته اقتصاد و مديريت تحصيل كرده و دارای مدرک فوق‌لیسانس است.

او در سال‌های گذشته مدیر مسئول تلویزیون خصوصی نور بود و در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری افغانستان، عضو ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله بود.

محمود کرزی، نامزد وزارت شهرسازی و اراضی، ۱۵۴ رای اعتماد کسب کرد. او برادر حامد کرزی، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان، است. محمود کرزی در رشته پزشکی در دانشگاه کابل و در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه مونتگومری آمریکا تحصیل کرده و در سال ۲۰۰۸، در رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه مدیسن هیلز لیسانس گرفته است. او تاجر است و شهرک عینو مینه در ولایت قندهار یکی از بزرگ‌ترین شهرک‌هایی است که او ساخته است.

نورالحق احدی، نامزد وزارت زراعت و مالداری/دامداری، ۱۸۹ رای اعتماد گرفت. احدی از چهره‌های سیاسی افغانستان است و در دو دهه اخیر در سمت‌های مهم دولتی کار کرده است. او رهبر حزب سوسیال‌ـ‌دموکرات معروف به حزب «افغان ملت» است. احدی در رشته علوم سیاسی از دانشگاه نورث‌وسترن ایالات متحده آمریکا مدرک دکتری گرفته است. او رییس بانک مرکزی و وزیر مالیه/دارایی افغانستان بود و در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری افغانستان، از حامیان سیاسی عبدالله عبدالله بود.

قدرت‌الله ذکی، نامزد وزارت ترانسپورت/حمل‌و‌نقل، ۱۶۵ رای اعتماد گرفت. او در سال ۱۳۸۳، مدرک کارشناسی‌اش را در رشته خبرنگاری از دانشگاه استانبول گرفته است. ذکی در دوره شانزدهم مجلس نمایندگان، نماینده مردم ولایت تخار و عضو کمیسیون اقتصاد ملی بود.

نجیب‌الله یمین، نامزد وزارت فواید عامه، ۱۴۹ رای گرفت. او مدرک کارشناسی‌اش را در رشته مهندسی ساختمان از دانشگاه کابل گرفته است و در رشته مدیریت منابع طبیعی در دانشگاه مهیدول تایلند تحصیل کرده و در رشته منابع طبیعی از دانشگاه ایالتی میشیگان مدرک دکتری گرفته است. نجیب‌الله یمین همچنین در ادارات دولتی گوناگون کار کرده است.

به این ترتیب، حسینه صافی، نامزد وزارت امور زنان، ۱۱۴ رای و محمد‌طاهر زهیر، نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ، ۷۸ رای گرفتند و نتوانستند رای اعتماد لازم را از مجلس نمایندگان کسب کنند.

هفته گذشته و در مرحله نخست، ده نامزد وزارت از مجلس نمایندگان رای اعتماد گرفتند. قرار است در روزهای آینده، بقیه نامزدها برنامه‌هایشان را در مجلس ارائه کنند و انتخاب آن‌ها به رای گذاشته شود.

 

تازه چه خبر؟
دو دختر نوجوان در دزفول، استان خوزستان، به صورت همزمان اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست دادند. علی قمیشی،‌ رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول، روز...More
معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس درباره پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج به پسران ۲۵ ساله و...More
هادی حق‌شناس، استاندار گلستان با تاکید بر تکمیل مجتمع‌های میگوی گمیشان اعلام کرد سرمایه گذارانی از ویتنام علاقمند به فعالیت در حوزه میگو و پرورش آبزی...More
کیانا و علی، دو فرزند نرگس محمدی و تقی رحمانی، با انتشار ویدئویی به ممنوع‌الخروج بودن غیر قانونی مادرشان اعتراض کردند. آنان در این ویدئو اعلام کردند...More
سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت ایران، می‌گوید هفتمین مورد از ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در این کشور شناسایی شد. نمکی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه اعلام...More