قربانیان جنگ شهرستان مالستان: طالبان با کشتن ۴۳ غیرنظامی در مالستان، مرتکب «جنایت جنگی» شدند | ایران اینترنشنال

قربانیان جنگ شهرستان مالستان: طالبان با کشتن ۴۳ غیرنظامی در مالستان، مرتکب «جنایت جنگی» شدند

 

در پی حمله طالبان به ولسوالی/شهرستان مالستان ولایت غزنی در جنوب افغانستان، شماری از ساکنان این ولسوالی که اعضای خانواده‌شان در این حملات کشته‌ شده‌اند روز یکشنبه ۳ اسد/مرداد ماه، در نشست خبری اعلام کردند که نیروهای طالبان پس از ورود به این ولسوالی مرتکب «جنایت جنگی» شده و غیرنظامیانی را که در جنگ دخیل نیستند به رگبار بسته‌اند. 

خانواده‌های کشته‌شدگان گفته‌اند که در نتیجه حملات طالبان به مالستان، دست‌کم ۴۳ نفر شامل غیرنظامیان، زنان و کودکان کشته شده‌اند. 

جنگجویان طالبان در ۱۹ سرطان/تیر به ولسوالی مالستان حمله کردند و پس از عقب‌نشینی نیروهای امنیتی، مرکز این ولسوالی به تصرف طالبان درآمد. 

خانواده‌های کشته‌شدگان مدعی شدند که جنگجویان طالبان پس از کشتار غیرنظامیان، «به خانه‌های مردم یورش برده و پس از غارت اموال، منازل مسکونی را به آتش کشیده‌اند و در مرکز ولسوالی مالستان مغازه‌ها را نیز تخریب و غارت کرده‌اند.» 

به گفته خانواده‌های قربانیان، پس از حمله طالبان هزاران نفر از ساکنان این ولسوالی آواره شده‌ و در حال حاضر ده‌ها خانواده خانه‌های خود را ترک کرده‌‌ و به‌‌دلیل شرایط بد مناطق همجوار مالستان، مجبور به مهاجرت به شهر کابل شده‌اند.  

پس از سقوط این ولسوالی، نیروهای امنیتی عملیات پاکسازی را در این ولسوالی راه‌اندازی کردند اما پس از حمله مجدد نظامیان، مرکز این ولسوالی بار دیگر به تصرف طالبان درآمد.   

ساکنان ولسوالی مالستان در نشست خبری گفتند که حضور گسترده جنگجویان طالبان در مالستان باعث شده تا ارائه خدمات عمومی و دولتی در این ولسوالی متوقف و با توجه به شرایط سخت کرونایی، خدمات بهداشتی نیز در این ولسوالی متوقف شده است. آن‌ها گفتند که در حال حاضر آسیب‌دیدگان جنگ و آوارگان از دسترسی به هرگونه خدمات بهداشتی و اولیه محروم‌اند. 

آن‌ها از دولت خواستند که برای تامین امنیت اقدام کند و این ولسوالی را از وجود طالبان پاکسازی کند. ساکنان ولسوالی مالستان همچنین از گروه طالبان خواست تا  دست از «کشتار مردم بی‌گناه، غارت خانه‌ها، مغازه‌ها و زمین‌های زراعتی مردم برداشته و با عاملان آن در صفوف جنگجویان خود برخورد کند.» خانواده‌های قربانیان خطاب به طالبان گفتند که این گروه «باید در عمل برای محافظت از مردم مالستان اقدام کنند.» 

آن‌ها از نهادهای خیریه نیز خواستند که برای کسانی که خانه‌های خود را از دست داده‌اند، آوارگان و کسانی که از جنگ متضرر شده‌اند، رسیدگی و از گسترش «فاجعه‌ انسانی» در این ولسوالی جلوگیری کنند. خانواده‌های قربانیان و آوارگان مالستان از طرف‌های درگیر جنگ خواستند هرچه سریع‌تر زمینه‌ بازگشت آوارگان را فراهم ساخته و فرصت را برای برداشت محصولات زراعتی کشاورزان و بازگشت مردم به زندگی عادی فراهم کنند. 

به گفته مقام‌های محلی ولایت غزنی، از میان ۱۸ ولسوالی، اکثریت ولسوالی‌های این ولایت در کنترل طالبان است و اکنون جنگ در حومه و مرکز شهر غزنی جریان دارد. 

در روزهای اخیر، مقام‌های دولت افغانستان مدعی شدند که طالبان پس از تصرف ولسوالی اسپین بولدک ولایت قندهار، حدود ۴۰۰ غیرنظامی را از خانه‌های‌شان بیرون و بیش از ۱۰۰ تن از آنها را کشته‌اند. طالبان کشتار غیرنظامیان در ولسوالی اسپین بولدک را تکذیب و آن را تبلیغات دولت خواند. 

ساکنان ولسوالی مالستان غزنی از قوم هزاره و شیعه‌اند. آن‌گونه که باشندگان این ولسوالی در رسانه‌های اجتماعی گفته‌اند، مردم محل نگران برخورد قومی طالبان‌اند و مردم به دلیل کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان منطقه را ترک کرده‌اند. 

براساس گزارش‌ها، پس از حمله طالبان به ولسوالی مالستان، مرکز این ولسوالی خالی از سکنه شده و مردم از منطقه فرار کرده‌اند. مقام‌های طالبان تاکنون در مورد ادعای کشتار غیرنظامیان از سوی جنگجویان طالبان در ولسوالی مالستان اظهار نظری نکرده‌‌اند. 

 

تازه چه خبر؟
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More
به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است. بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین...More
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More