قاضی‌القضات داعش و طراح اصلی حمله به زندان ننگرهار کشته شد | ایران اینترنشنال

قاضی‌القضات داعش و طراح اصلی حمله به زندان ننگرهار کشته شد

 

ریاست عمومی استخبارات/امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که در جریان یک عملیات هدفمند و پیچیده نظامی، قاضی‌القضات/مسئول قوه قضائیه شاخه خراسان گروه داعش کشته شد.

امنیت ملی افغانستان سه‌شنبه ۲۸ اسد/مرداد ماه، در اعلامیه‌ای گفته است، «عبدالله اورکزی، قاضی‌القضات داعش شاخه خراسان، مسئول پیشبرد جنگ در ولسوالی‌های نازیان و اچین ولایت ننگرهار» بود.

به گفته امنیت ملی افغانستان، عبدالله اورکزی «فتوا‌های زیادی را علیه غیرنظامیان، از جمله فتوای سربریدن افراد غیرنظامی و نکاح اجباری دختران غیر‌نظامی را برای جنگجویان داعش» صادر کرده است.

امنیت ملی افغانستان، عبدالله اورکزی را همکار تکنیکی گروه طالبان و طراح اصلی حمله به زندان ننگرهار معرفی کرده وافزود، او همچنین معاون اسدالله اورکزی، مسئول عمومی استخبارات/امنیت ملی داعش نیز بود.

در حمله گروهی مهاجمان مسلح به زندان جلال‌آباد، ۱۲ اسد/مرداد، ۲۵ نفر کشته و ۴۸ نفر دیگر مجروح شدند و شماری از زندانیان نیز فرار کردند.

طبق اعلام ریاست امنیت ملی افغانستان، ضیاءالرحمان، معروف به اسدالله اورکزی، مسئول عمومی استخبارات شاخه خراسان گروه داعش، در عملیات هدفمند نیروهای ویژه امنیت ملی در اواسط ماه جاری در شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار کشته شد.

براساس اطلاعات امنیت ملی، ضیاالرحمان اهل منطقه «اخیل اورکزی اجنسی پاکستان» بوده است.

امنیت ملی افغانستان به شهروندان این کشور اطمینان داده است که این سازمان عملیات خود را برای هدف قراردادن رهبران ارشد گروه‌های تروریستی منطقه‌ای ادامه می‌دهد.

حکومت افغانستان بارها اعلام کرده است که گروه داعش در این کشور به خصوص در ولایت‌های شرقی از جمله در ولایت ننگرهار شکست خورده است. با این وجود، گروه داعش مسئولیت شماری از حملات انفجاری را به عهده می‌گیرد. 

از بهار امسال تاکنون چند تن از افراد کلیدی گروه داعش کشته یا دستگیر شده‌اند.

در ماه حمل/فروردین امسال، عبدالله اورکزی، مشهور به اسلم فاروقی، با ۱۹ تن از افرادش توسط نیروهای ویژه امنیت ملی بازداشت شدند.

امنیت ملی، پیشتر این رهبر گروه داعش را اهل منطقه «اورکزی اجنسی پاکستان» معرفی کرده و گفته بود: « اورکزی روابط تنگاتنگی با سایر شبکه‌های تروریستی مانند لشکر طیبه و شبکه‌ حقانی داشته است».

 

تازه چه خبر؟
ده‌ها نفر از چهره‌های فرهنگی و هنری ایران با امضای بیانیه‌ای خواستار توقف جنگ قره‌باغ شدند. در این بیانیه از «همه وجدان‌های بیدار» خواسته شده که این...More
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More