فارین پالیسی از احتمال مرگ رهبر طالبان به دلیل بیماری کرونا خبر داد | ایران اینترنشنال

فارین پالیسی از احتمال مرگ رهبر طالبان به دلیل بیماری کرونا خبر داد

مجله فارین پالیسی به نقل از مقامات طالبان گزارش داده است که ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان افغانستان که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده بود احتمالا در جریان معالجه فوت کرده است.

مولوی محمد علی جان احمد، یکی از فرماندهان نظامی طالبان در مصاحبه با فارین پالیسی گفته است «رهبر ما بیمار است اما در حال بهبود است.»

با این حال، سه چهره دیگر طالبان در شهر کویته پاکستان به شرط فاش نشدن اسامی‌شان، به فارین پالیسی گفته‌اند که هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان به دلیل بیماری کرونا فوت کرده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، سه‌شنبه ۱۳ جوزا/خرداد، در توئیتی ابتلا و مرگ رهبر طالبان را به دلیل بیماری کرونا، تکذیب کرده و گفته است «مسئولان همه جوره، صحت‌مند و مصروف کارهای خود هستند.»

یک مقام ارشد دولت افغانستان نیز به فارین پالیسی گفته است که سایر رهبران طالبان، از جمله بسیاری از اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر، نیز به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

مقامات طالبان به مجله فارین پالیسی گفته‌اند که هبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه، در سه ماه گذشته دیده نشده است و هیچ ضبط صوتی از آخوندزاده از جمله پیام عید فطر او که هر ساله به شکل بیانیه‌ای منتشر می‌شد، امسال منتشر نشده است.

مولوی محمد علی جان احمد، مقام ارشد نظامی طالبان، بستری شدن آخوندزاده در بیمارستان را تایید کرده اما او در پاسخ به این سئوال که آیا رهبر طالبان در پاکستان تحت معالجه قرار گرفته، گفته است «چرا فکر می‌کنید پاکستان تنها کشوری است که رهبر طالبان در بیمارستان آن تحت درمان قرار بگیرد؟» این فرمانده طالبان افزوده است که کشورهای دیگری نیز وجود دارند که از پاکستان قوی‌تر هستند و از گروه طالبان پشتیبانی می‌کنند و جهان نیز این موضوع را می‌داند. جان احمد نام کشوری که رهبری طالبان در بیمارستان آن تحت درمان است، ذکر نکرده اما تصریح کرد که این کشور قدرتمند یکی از متحدان طالبان است.

فارین پالیسی در ۲۹ ماه مه، به نقل از منابع گروه طالبان، دولت افغانستان و اطلاعات کشورهای غربی گزارش داد که پس از ابتلای رهبری طالبان به ویروس کرونا، شماری از مقام‌های ارشد این گروه در جستجوی درمان هستند و این امر راه را برای ملا یعقوب، پسر ملا عمر، رهبر پیشین طالبان باز گذاشته تا رهبری این گروه را به طور موقت به عهده بگیرد.

در گزارش فارین پالیسی آمده است که با ابتلای هبت‌الله آخوندزاده و سراج‌الدین حقانی، معاون طالبان و رهبر شبکه حقانی به ویروس کرونا، ملا محمد یعقوب، فرزند ملا عمر مسئولیت اداری و فرماندهی عملیاتی و نظامی گروه طالبان را به عهده گرفته است.

مرگ رهبر طالبان و ابتلای شماری از اعضای رهبری این گروه به بیماری کرونا در شرایطی که  دولت افغانستان، طالبان و آمریکا برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آماده می‌شوند، می‌تواند بر روند صلح افغانستان تاثیر بگذارد.

در حال حاضر، در افغانستان آتش‌بس اعلام‌نشده برقرار است و دیروز، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با رییس‌جمهوری و دیگر مقام‌های ارشد دولت افغانستان در مورد مکان برگزاری مذاکرات صلح، آزادی زندانیان صحبت کرده است.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های ایران خبر دادند که روز جمعه دوز اول واکسن ایرانی برکت به رهبر جمهوری اسلامی تزریق شده است. علی خامنه‌ای پس از تزریق این واکسن گفت که مایل...More
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More