عملیات بازداشت کرام‌الدین کریم ناموفق بود | ایران اینترنشنال

عملیات بازداشت کرام‌الدین کریم ناموفق بود

نیروهای امنیتی افغانستان در عملیات نظامی در ولایت پنجشیر، موفق به بازداشت کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال این کشور، نشدند.

منصور عنابی، سخنگوی والی پنجشیر، به ایران اینترنشنال گفت حوالی ساعت ۱۰ شب ۲ سنبله/شهریور، عملیات نظامی برای بازداشت کرام‌الدین کریم در ولایت پنجشیر صورت گرفت اما کرام‌الدین کریم در محل حضور نداشت و این عملیات به پایان رسیده است.

به گفته سخنگوی والی پنجشیر، این عملیات را پلیس وزارت امور داخله/کشور از طریق زمین و هوا و بدون هماهنگی با مقام‌های محلی ولایت پنجشیر، صورت داده است و والی پنجشیر، رییس امنیت ملی و فرماندهی پلیس این ولایت در جریان این عملیات قرار نداشتند.

دادستانی کل افغانستان کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان، و چند مقام دیگر این فدراسیون را به اتهام سوءاستفاده از جایگاه و آزار جنسی مکرر زنان فوتبالیست این کشور ممنوع‌الخروج و دستور بازداشت آنان را صادر کرده است.

در همین حال، گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که عملیات شبانه نیروهای امنیتی در پنجشیر با واکنش مردم محلی مواجه شده است و مردم با نیروهای امنیتی درگیر شده‌اند. اما سخنگوی والی پنجشیر درگیری پلیس با مردم را تایید نکرد. او گفت این عملیات غیرمنتظره بود و مردم به این موضوع حساسیت نشان دادند، اکنون نیروها به کابل بازگشته‌اند و وضعیت پنجشیر به حالت عادی برگشته است.

به گفته منصور عنابی، پرونده کرام‌الدین کریم در کابل است و اداره محلی پنجشیر هنوز دستور بازداشت او را دریافت نکرده است.

سال گذشته، فیفا کرام‌الدین کریم را به اتهام آزار و اذیت جنسی زنان فوتبالیست افغان مقصر شناخت. فیفا رییس فدراسیون فوتبال افغانستان را یک میلیون دلار جریمه نقدی و به‌صورت دائمی از هرگونه فعالیت مرتبط به فوتبال محروم کرد.

شماری از اعضای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان به فیفا شکایت کرده بودند که در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸، مقام‌های فدراسیون فوتبال افغانستان، به‌خصوص کرام‌الدین کریم، آن‌ها را آزار و اذیت جنسی کرده‌اند.  

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، اخیرا در نشستی با نمایندگان جامعه جهانی در کابل، از مردم ولایت پنجشیر خواست به‌ احترام احمدشاه مسعود و عبدالله عبدالله، کرام‌الدین کریم را از این ولایت بیرون کنند یا به نیروهای امنیتی کمک کنند تا او دستگیر و حاکمیت قانون برقرار شود. اشرف غنی در سخنانی در مورد مبارزه حکومت با فساد اداری و اجرای قانون، با اشاره به کرام‌الدین کریم، گفت: «پنجشیر، سرزمین مدافعان آزادی افغانستان است و افرادی مانند کرام‌الدین کریم نمی‌توانند حمایت چنین مردمی را داشته باشند.»

آن زمان، محمد‌علم ایزدیار، معاون مجلس سنای افغانستان، سخنان اشرف غنی را «شرم‌آور و مایه تاسف» خواند و گفت رییس‌جمهوری کشور در حضور نمایندگان چهل کشور و سازمان بین‌المللی، مردم پنجشیر را مخالف قانون معرفی کرده است.

 

تازه چه خبر؟
بیش از ۲۰ نماینده پارلمان اروپا در نامه‌ای خطاب به مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا، از آنان خواستند هیچ مقام این اتحادیه از جمله جوزپ بورل در نشست تجاری...More
یک مقام نیروی انتظامی از کشف بیش از ۵۰ هزار فندک که به گفته او دارای «تصاویر مستهجن و مبتذل» بوده و بازداشت یک نفر در این باره خبر داد. نادر مرادی،...More
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More