علی اکبر ولایتی: با تصمیم مجاهدان افغان، آمریکایی‌ها از افغانستان اخراج می‌شود | ایران اینترنشنال

علی اکبر ولایتی: با تصمیم مجاهدان افغان، آمریکایی‌ها از افغانستان اخراج می‌شود

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل می‌گوید پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، دوره حضور آمریکایی‌ها در عراق و سوریه به سر آمده و پس از آن «با تصمیم مجاهدان افغان» نوبت اخراج آمریکایی‌‌ها از افغانستان است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی، علی اکبر ولایتی دیروز ۱۹ دلو/بهمن در مراسم بزرگداشت قاسم سلیمانی در شهر قم «با اشاره به حمله به نیروهای آمریکایی و متحدان آنها در منطقه به ویژه در افغانستان، یمن و سوریه» پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، گفته است «پارلمان عراق به اخراج آمریکایی‌ها رای داد.»

مشاور امور بین‌المللی رهبر جمهوری اسلامی ایران، ترور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را «اوج حماقت» آمریکا دانسته و گفته است، راهپیمایی مردم و تشییع پیکر سلیمانی و ابومهدی المهندس در ایران و عراق «بی‌نظیر بود و اشتباه محاسباتی آمریکایی‌ها را به رخ کشید.»

علی اکبر ولایتی در حالی از «تصمیم مجاهدان افغان» مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان خبر می‌دهد که اخیراً ژنرال کنت فرانک مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام)، از گسترش فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان هشدار داد و گفت این موضوع آمریکا و نیروهای ائتلاف بین‌المللی در این کشور را نگران کرده است.

مکنزی که دو هفته قبل در سفر غیر‌منتظره به افغانستان رفت، به خبرنگاران گفت که او «روند نگران‌کننده‌ای» از دخالت‌های شرورانه ایران در افغانستان می‌بیند.

مکنزی در سفر به افغانستان گفته بود: «ایران همیشه اندک اقدام‌های پنهانی در افغانستان داشت، اما حالا احتمالا فرصتی می‌بیند تا از طریق نیروهای نیابتی‌اش اقدام‌هایی علیه ما و نیروهای ائتلاف انجام دهد. از این‌رو، بسیار نگرانیم.»

علی اکبر ولایتی در دیداری که اخیراً با تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان در تهران داشت گفته است، «ایران همواره از افغانستان و ایجاد صلح و ثبات در این کشور حمایت کرده و بی‌تردید اقدامات مرتبط با این مهم باید با هدایت دولت و خواست مردم این کشور به انجام برسد.»

به گزارش ایرنا، مشاور رهبر ایران به نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل گفته است، «مشکل اصلی افغانستان» حضور کشورهایی مانند آمریکا است و «بدون دخالت آمریکایی‌ها، روند صلح و ثبات در افغانستان تسریع خواهد شد.»

تازه چه خبر؟
مدیرکل فرودگاه مهرآباد اعلام کرد که پیش از اجباری شدن ماسک در مکان‌های سربسته،‌ ۵۰ درصد مسافران این فرودگاه ماسک نداشتند. ابراهیم مرادی گفت از روز ۱۴...More
حسن روحانی با «اعتراف» به اینکه دولت او در طرح‌های ساخت مسکن عقب مانده است، اعلام کرد که یک میلیون هکتار زمین در اطراف شهرها و روستاها برای ساخت خانه...More
سازمان حقوق بشری هه نگاو خبر داد با بازداشت پنج شهروند دیگر در شهرهای بوکان، اشنویە و جوانرود، تعداد شهروندان کرد بازداشت شده در تیر ماه بە ٢٧ تن...More
با ابتلای وحید جلال‌زاده، نماینده ارومیه، به کرونا، تعداد نمایندگان مبتلا به این بیماری در مجلس به شش نفر رسید. وحید جلال‌زاده اعلام کرد که هفته...More
اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون، منتخب گچساران، در جلسه علنی مجلس رد شد. پیش از رای‌گیری درباره اعتبارنامه تاجگردون مجلس جلسه غیرعلنی داشت. کمیسیون تحقیق...More