عضو تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان: طالبان درصدد رهایی زندانیان و تدوام جنگ‌ است | ایران اینترنشنال

عضو تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان: طالبان درصدد رهایی زندانیان و تدوام جنگ‌ است

 

محمدامین احمدی، عضو تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان می‌گوید، گروه طالبان بدون توجه به خواست مردم و دولت برای برقراری آتش بس، از یک طرف در صدد آزادی زندانیان خود است و از سوی دیگر می‌کوشد تا با تشکیل یک «نظام ناب اسلامی» به جنگ ادامه دهد.

محمد‌امین احمدی، روز سه‌شنبه ۳۰ جدی/دی، در یادداشتی در حساب کاربری فیسبوک خود نوشت، این روزها طالبان از یک‌سو به این فکر است که بدون در نظرداشتن خواست و نظر دولت و مردم افغانستان مبنی بر قطع جنگ و به وجود آمدن آتش‌بس، رهایی زندانیان خود را توسط آمریکا عملی کند و از طرف دیگر، به جنگ و خشونت خویش تحت عنوان جهاد تا تشکیل نظام ناب اسلامی ادامه دهد.

این عضو تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان گفته است،گروه طالبان در میان این دو آرزو، تمایل به مذاکره جدی و اصولی روی مسائل مهم با جانب/طرف جمهوری ندارد. به گفته محمدامین احمدی، طالبان به صلح عادلانه و همه‌شمول نمی‌اندیشد بلکه فقط به فکر برآورده شدن آرزوهای خودشان است. او در ادامه افزوده است که خواست نخست جمهوری اسلامی افغانستان برقراری آتش بس است و آماده است راجع به تمامی خواسته‌های طالبان بحث کند. امین احمدی نوشت، «جانب جمهوری  معتقد است که جنگ کنونی طالبان، جهاد نیست بلکه چرخه باطل قتل و کشتار مسلمانان بوده و لذا حرام قطعی است و آماده است در گفت‌وگو با جانب مقابل، این حقیقت دینی را به اثبات برساند و توقع این است که همه علما و مردم خواهان قطع جنگ شوند و بر حرمت آن تاکید کنند.» احمدی تاکید کرده است که «طالبان باید خود را برای قبول اصول عدالت و انصاف آماده کند تا صلح در کشور به وجود آید».

در عین حال، عبدالحفیظ منصور، عضو دیگر تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته است، اعضای تیم مذاکره‌کننده دولت در قطر تصمیم گرفته‌اند تا پیش از پیشرفت در دور دوم مذاکرات صلح با طالبان، نخست باید درباره مساله جنگ در افغانستان گفت‌وگو شود. به گفته عبدالحفیظ منصور در شروع مذاکرات، نخست باید مساله جنگ و صلح بر بنیاد دین روشن شود و سپس به بحث‌های دیگر پرداخته شود.

او نیز تاکید کرده است، تا زمانی که این موضوع روشن نشود، مذاکرات صلح به نتیجه نخواهند رسید.

پس از سفر تیم مذاکره‌کننده دولت از کابل به قطر و شروع دور دوم گفت‌وگوها، روسای تیم‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان یک‌بار با هم دیدار کرده و اعضای دو تیم سه بار در مورد موضوع مذاکرات، نشست برگزار کرده‌اند.

درحالی‌که مذاکرات قطر به آهستگی جریان دارد، جنگ و خشونت کماکان در افغانستان ادامه دارد و مقام‌های ارشد دولت و نیز طالبان بیش از هر زمان دیگری، به جنگ رسانه‌ای رو آورده‌اند.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، روز سه‌شنبه ۳۰ جدی/دی، گفت در ماه‌ها و هفته‌های اخیر نیروهای امنیتی توانسته‌اند «ده‌ها تن از اعضای طالبان را  که به صورت مستقیم در قتل اعضای جامعه مدنی، خبرنگاران و بمب‌گذاری‌های کورکورانه دست دارند دستگیر کنند». او تاکید کرده است که در پی درخواست او از حکومت افغانستان برای اعدام تروریست‌ها، «سخنگویان طالبان تروریست واکنش نشان دادند و اخطار دادند که اگر دولت این قاتلان را اعدام نماید دست به قتل‌عام مردم خواهند زد.»

گروه طالبان سخنان معاون اول ریاست جمهوری افغانستان را «سنگ‌اندازی» در برابر روند صلح خوانده و گفته است، «نباید اسرای جنگی به این شکلی که آقای صالح می‌گوید اعدام شوند. اسیران جنگی فارغ از حقوقی که شریعت ناب محمدی به آن‌ها داده است، از منظر همین دموکراسی پوشالی نیز از حقوقی برخوردار هستند که آقای صالح خود را علَم کرده تا آن‌ها را زیر پا بگذارد.»

 

تازه چه خبر؟
کانون نویسندگان ایران اعلام کرد که دادگاه تجدید نظر حکم ۱۱ سال حبس آرش گنجی، مترجم و منشی هیات دبیران کانون نویسندگان ایران ، را عینا تایید کرد...More
وزارت بهداشت از ورود اولین محموله واکسن کرونای ساخت چین به ایران خبر داد و اعلام کرد که این محموله بامداد یک‌شنبه دهم اسفند ماه وارد فرودگاه بین‌...More
سازمان غذا و داروی آمریکا، روز شنبه ۲۷ فوریه، مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووید تولید شرکت جانسون‌اند‌جانسون را صادر کرد. این سومین واکسن کووید-۱۹...More
روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده علی خامنه‌ای منتشر می‌شود، اعلام کرد که حمله اخیر به یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان از سوی نیروهای تحت حمایت جمهوری...More
بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید ارزیابی‌‌های اولیه نشان می‌دهد که ایران مسئول انفجار در یک کشتی متعلق به اسرائیل در دریای عمان است. به گزارش...More