عبدالله عبدالله: واگذاری ولسوالی‌ها به طالبان برنامه‌ریزی‌شده نیست | ایران اینترنشنال

عبدالله عبدالله: واگذاری ولسوالی‌ها به طالبان برنامه‌ریزی‌شده نیست

در پی سقوط شماری از ولسوالی‌ها به‌دست طالبان، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌، روز سه‌شنبه در دیدار با شماری از جوانان، در واکنش به سقوط ولسوالی‌ها، گفت تخلیه نیروهای امنیتی از ولسوالی‌ها بخشی از برنامه‌ای منظم نیست و ادعاها مبنی بر این‌که گویا ولسوالی‌ها از روی برنامه به طالبان واگذار می‌شود، درست نیست. 

شورای عالی مصالحه در اطلاعیه‌ای، به نقل از عبدالله عبدالله نوشته است که عوامل متعدد باعث می‌شود نیروهای امنیتی ولسوالی‌ها و مناطق را رها کنند. رییس شورای مصالحه با اشاره به نگرانی‌های مردم در مورد سقوط ولسوالی‌ها، گفت مردم از نیروهای امنیتی حمایت می‌کنند. او شرایط فعلی افغانستان را «ناگوار» خوانده است. 

شورای امنیت ملی افغانستان نیز اعلام کرد مناطقی که از لحاظ نظامی مناسب باشد حفظ می‌شود. 

رحمت‌الله اندر، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی، روز سه‌شنبه ۲۵ جوزا/خرداد، به خبرنگاران گفت هماهنگی بین نیروهای امنیتی افغانستان بیشتر و مدیریت جنگ نیز بهتر از هر زمان دیگر است. او در ادامه افزود که در شبانه‌روز گذشته، دو ولسوالی از طالبان پس گرفته شده و تلفات دشمن نیز بیش از قبل بوده است. 

سخنگوی شورای امنیت از این دو ولسوالی که نیروهای امنیتی پس گرفته‌اند نام نبرد و همچنین، در مورد شمار تلفات جنگجویان طالبان جزئیاتی ارائه نداد اما گفت دشمن دست به تبلیغات می‌زند و تلاش می‌کند روحیه مردم را تضعیف کند.  

امروز سه‌شنبه ۲۵ جوزا/خرداد، سخنگوهای طالبان گفتند که دیشب مراکز سه ولسوالی در ولایت‌های ارزگان، سرپل و فراه به‌‌دست این گروه سقوط کرده است. 

ذبیح‌الله مجاهد و قاری یوسف احمدی، سخنگو‌های طالبان، در رشته توییتی نوشتند که شب گذشته ۲۴ جوزا/خرداد، مراکز ولسوالی‌های خاص ولایت ارزگان، ولسوالی سانچارک ولایت سرپل و مرکز ولسوالی اناردره ولایت فراه ‌به‌‌دست این گروه سقوط کرده‌ است. 

روز گذشته، طالبان ولسوالی‌های‌ اوبه ولایت هرات در غرب، ولسوالی صیاد ولایت سرپل و ولسوالی خان‌آباد ولایت قندوز در شمال و ولسوالی چوره در ولایت ارزگان به‌دست طالبان سقوط کرد. 

عبدالله عبدالله در مورد مذاکرات صلح با طالبان گفته است که دولت این کشور و جامعه‌ جهانی معتقدند که مساله کنونی افغانستان راه‌حل نظامی ندارد «اما طالبان هنوز هم قناعت نکرده است». 

درحالی‌که عبدالله عبدالله واگذاری و سقوط والسوالی‌ها را برنامه منظم دولت نمی‌‌داند اما اوایل هفته جاری، عطا محمد‌نور، والی پیشین ولایت بلخ و سیاستمدار سرشناس افغانستان، در یادداشتی، نوشت بر اساس سیاست جدید حکومت، شماری از ولسوالی‌های دشوار‌گذر که امکان دفاع و ارسال نیرو به این مناطق سخت است، تخلیه می‌شود. عطا محمد‌نور در ادامه افزود تخلیه ولسوالی‌ها باید با مشورت مردم و فرماندهان محلی صورت بگیرد تا از آسیب بیشتر به مردم جلوگیری شود. 

سخنگوهای طالبان همواره می‌گویند نیروهای امنیتی مراکز ولسوالی‌ها را تخلیه می‌کنند و سپس، افراد طالبان وارد مراکز شهرستان‌ها می‌شوند. 

عبدالله عبدالله با اشاره به بیانیه شماری از روحانیون افغانستان، پاکستان و عربستان سعودی، که جنگ افغانستان را توجیه‌ناپذیر خواندند، گفت با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، آخرین دلیل ادامه جنگ نیز از میان رفته و ادامه‌ این جنگ دیگر مشروعیت ندارد و یگانه راه‌حل دوام مذاکرات صلح است.

تازه چه خبر؟
رحمت‌الله فیروزی پوربادی، نماینده نطنز و عضو کمیسیون عمران مجلس، از نامه بیش از ۷۰ نماینده به دولت درخصوص افزایش چند برابری قیمت سیمان طی یک ماه...More
انوش دهنادی مقدم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، وضعیت کرونا در این استان را بحرانی توصیف کرد و گفت که بیمارستان‌ها مملو از بیماران کروناست...More
مرحله نیمه نهایی قایقرانی روئینگ بازی‌های المپیک توکیو‌ برگزار شد و نازنین ملایی با قرار گرفتن در جایگاه ششم مرحله نیمه‌نهایی قایقرانی روئینگ گروه...More
به گزارش شرکت آمریکایی امنیت سایبری پروف‌پوینت، هکرهای تورتس‌شل، پوسته لاک‌پشت، وابسته به حکومت ایران، طی کارزاری در سال گذشته در تلاش بوده‌اند...More
به گزارش رسانه‌های کوبا، هفته آینده ایران اولین کشور غیراز کوبا خواهد بود که تولید واکسن کرونای ساخت این کشور به نام سوبرانا-۲ را آغاز می‌کند. این...More