عبدالله عبدالله: زمینه برای آغاز مذاکرات صلح فراهم شده است | ایران اینترنشنال

عبدالله عبدالله: زمینه برای آغاز مذاکرات صلح فراهم شده است

 

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه افغانستان، درپی نخستین روز کاری این شورا گفت که اعلام آتش‌بس، کاهش خشونت و تبادله زندانیان میان دولت و طالبان در چند روز گذشته، بیش از هر زمانی زمینه را برای آغاز گفت‌وگوهای صلح فراهم کرده است.

عبدالله عبدالله، شنبه ۱۰ جوزا/خرداد، در نشستی خبری گفت که برای مذاکره با طالبان اجماع مردم مهم است و امضای توافقنامه سیاسی میان او و رییس‌ جمهوری افغانستان به اجماع ملی کمک کرد و موانع را از مسیر پیشرفت روند صلح برداشت. او افزود که کار روی تشکیل شورای عالی مصالحه ملی و تلاش‌ها برای تدوین نقشه صلح و مذاکرات جریان دارد و در روزهای آینده اعضای شورای عالی مصالحه علنی خواهد شد.

عبدالله عبدالله گفت که امروز، شنبه، اولین نشست شورای عالی مصالحه با حضور معاونان، مشاور ارشد و رییس هیات مذاکره‌کننده دولت برگزار شد. او افزود که در شورای عالی مصالحه «از تمام مردم نمایندگی خوب و جامع صورت خواهد گرفت و نمایندگان اقشار مختلف جامعه در مجمع عمومی و شورای رهبری مصالحه حضور خواهد داشت». 

رییس شورای عالی مصالحه همچنین گفت که هیات مذاکره‌کننده اگرچه ایده‌آل نیست، اما «یک ترکیب معقول دارد» و برای تشکیل آن با جریان‌ها و اقشار مختلف مردم مشورت و رایزنی شده است. 

عبدالله تأکید کرد که مردم از سه روز آتش‌بس در جریان عید فطر استقبال کرده‌اند و کاهش خشونت زمینه را برای آغاز مذاکرات صلح فراهم کرده است. او گفت هیات مذاکره‌کننده دولت هر لحظه منتظر آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان است. او افزود که برای آغاز مذاکرات صلح باید فضای مذاکره آماده شود و در جریان مذاکرات باید آتش‌بس برقرار شود.

رییس شورای عالی مصالحه از همکاری و کمک‌های جامعه بین‌المللی و کشورهای منطقه در امر صلح قدردانی کرد و گفت صلح در افغانستان به نفع تمام کشورهای منطقه است. او ابراز امیدواری کرد که کمک‌های جامعه جهانی و کشورهای منطقه به روند صلح افغانستان ادامه پیدا کند. 

عبدالله همچنین گفت که در شورای عالی مصالحه از هیچ تلاشی برای برقراری صلح دریغ نخواهد کرد، اما تصریح کرد که «این تلاش باید از سوی دو طرف صورت بگیرد». 

رییس شورای عالی مصالحه اگرچه تاریخ آغاز مذاکرات را اعلام نکرد، اما گفت تیم مذاکره‌کننده دولت، برای شروع مذاکرات، آمادگی کامل دارد.

در جریان آتش‌بس سه روزه در افغانستان، دولت افغانستان یک‌هزار زندانی طالبان را به نشانه حسن نیت آزاد کرد و قرار است یک‌هزار زندانی دیگر طالبان در روزهای آینده آزاد شوند. طالبان نیز اعلام کرده است که ۸۰ نفر از زندانیان مربوط به دولت را رها کرده است.

با آنکه آتش‌بس سه روز به پایان رسیده، اما دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که علی‌رغم حمله‌های پراکنده ازسوی طالبان، آتش‌بس میان دولت و طالبان ادامه دارد و تلاش می‌شود که همچنان حفظ شود.

 

تازه چه خبر؟
موسسه «نجات کودکان» اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون هر روز به طور متوسط پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند. داده‌های سازمان ملل نیز...More
صادق حقیقی‌پور، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، گفت: «در بارندگی اخیر آبادان ۷۰ درصد روان‌آب‌ها به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع‌آوری آب‌های...More
حسین ذوالفقاری، رییس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، روز دوشنبه اعلام کرد که از آغاز محدودیت‌های جدید تاکنون، از سفر ۴۷ نفر...More
دادگاه عالی بریتانیا پرونده لغو شهروندی و ممنوعیت بازگشت شمیمه بیگم، زن متولد بریتانیا که برای پیوستن به دولت اسلامی داعش به سوریه رفته بود، را بررسی...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نرخ بیکاری در سه ماه اول سال جاری را ۹/۸ درصد اعلام کرد. این رقم در فصل بهار سال گذشته ۱۰/۸ درصد اعلام شده بود. این...More