عبدالله عبدالله: روی طرح جدید صلح گفت‌وگو می‌کنیم | ایران اینترنشنال

عبدالله عبدالله: روی طرح جدید صلح گفت‌وگو می‌کنیم

 

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ افغانستان تایید کرد که برای تسریع و پیشرفت مذاکرات صلح، «نظریات و طرح‌های مکتوب» تازه ارائه شده و در روزهای نزدیک، کمیته رهبری شورای مصالحه برگزار و روی این طرح‌ها گفت‌وگو خواهد کرد.

عبدالله عبدالله که در مراسم بزرگداشت روز جهانی زن صحبت می‌کرد، گفت که طرح‌های جدیدی برای پیشرفت مذاکرات صلح ارائه شده است، هرچند دلیل عدم پیشرفت مذاکرات صلح، ضعف تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان نیست بلکه کندی مذاکرات دلایلی دیگری دارد.

رییس‌ شورای مصالحه تصریح کرد که هر تصمیمی که اتخاذ می‌شود باید مردم افغانستان در آن دخیل باشند و برای هر تصمیم، نظر اکثریت مردم در نظر گرفته شود.

عبدالله عبدالله روز یکشنبه ۱۷ حوت/اسفند، گفت خواسته‌ها برای برقراری صلح در  افغانستان در گذشته نیز مطرح بوده اما اکنون وضعیت به مرحله سرنوشت‌سازی رسیده و زمینه برای گفت‌وگوها مساعد شده است.

هرچند عبدالله عبدالله از ارائه کننده طرح جدید برای پیشرفت روند صلح اسمی نبرد اما منابع به رسانه‌ها از طرحی سخن گفتند که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در سفر اخیرش به کابل و دوحه آن‌ را به مقام‌های ارشد دولت، نمایندگان طالبان و شماری از سیاستمداران تحویل داده است. براساس این طرح که برخی از جزئیات آن در رسانه‌ها منتشر شده، به نظر می‌رسد آمریکا از مذاکرات صلح جاری در قطر ناامید شده و برای ختم جنگ و برقراری صلح در افغانستان، طرح حکومت انتقالی صلح را مطرح کرده است. براساس این طرح، پس از پایان حکومت انتقالی، برای تشکیل دولت آینده انتخابات برگزار می‌شود.

اما اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان دیروز با این طرح جدید آمریکا مخالفت کرد و آن‌ را صرفا «خواب و خیال» و طرح روی کاغذ عنوان کرد و گفت اقتدار سیاسی در این کشور تنها از مسیر تعریف شده و قانونی آن منتقل می‌شود و هر گروه یا افرادی که سودای قدرت دارند باید به آرای مردم مراجعه کنند. رییس‌جمهوری افغانستان بدون آنکه از انتخابات زودهنگام نامی ببرد، گفت حاضر است تحت مدیریت سازمان ملل متحد، انتخابات را به طور شفاف و سراسری برگزار کند.

عبدالله عبدالله روز یکشنبه در سخنانی اما گفت از مطرح شدن نطریه‌ها باید خوفی نداشته باشیم زیرا به گفته او، نظرات مطرح می‌شوند و باید روی آن بحث شود و سرانجام خواست مردم در این طرح‌ها جست‌وجو و کمبودهای آن اصلاح و اگر مشکلاتی در آن وجود دارد، نواقص آن رفع شود. 

عبدالله عبدالله تاکید کرد: «بعضی وقت‌ها به محض آنکه یک یا دو عنوان گرفته و برجسته می‌شود، یک حساسیت بسیار ویژه نسبت به آن ابراز می‌شود.» او گفت بیایید روی همه مسائل از جمله طرح جدیدی که تازه به عنوان یکی از نظرات برای سرعت بخشیدن به مذاکرات مطرح شده، گفت‌وگو کنیم.

عبدالله عبدالله به عنوان رییس شورای مصالحه وعده داد که این طرح جدید را در تمام سطوح مطرح می‌کند. او گفت در مرحله تصمیم، نظریه‌های همه اقشار مختلف جامعه در نظر گرفته خواهد شد.

از سوی دیگر، نادر نادری، عضو ارشد تیم مذاکره کننده دولت افغانستان در نشستی با خبرنگاران در انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان گفت، حکومت انتقالی صلح یک گزینه‌ برای پایان جنگ داشت و دولت افغانستان این طرح را بررسی می‌کند.

عبدالله تصریح کرد در صورت توافق با طالبان باید زیر یک نظام کار کنیم و نمی‌شود یک سیستم برای طالبان و یک سیستم دیگر برای دولت کنونی ایجاد شود. او گفت یک طرف قضیه افغانستان که حکومت این کشور است، از مشکل مبرا نیست، کمی و کاستی‌های زیادی دارد و این کاستی‌ها باعث شده که دولت در مذاکرات صلح موضع ضعیفی داشته باشد. عبدالله عبدالله افزود، در طرف دولت پراکندگی که در سطح سیاسی وجود دارد که موجب قوت برای تمثیل اراده مردم نمی‌شود و باید به این مسائل رسیدگی شود. 

گروه طالبان تاکنون به طرح جدید آمریکا واکنش رسمی نشان نداده و نعیم وردک، سخنگوی طالبان در توییتی نوشت که ملا برادر، معاون سیاسی و عبدالحکیم حقانی، رییس مذاکره‌کننده این گروه در دیدار شامگاه روز جمعه ۱۵ حوت/اسفند، «تعهد خود را به توافق‌نامه دوحه ابراز داشتند و بر تطبیق کامل آن صحبت کردند.» نعیم وردک افزوده است که مقام‌های طالبان در دیدار با هیات آمریکایی در دوحه، در مورد «وضعیت کنونی افغانستان، سرعت و تاثیر روند جاری مذاکرات صلح بین‌افغانی» نیز گفت‌وگو کردند.

تازه چه خبر؟
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More
نمایندگی کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد در حمله نیروهای «ضد دولتی» به دفتر این نمایندگی در هرات، دست‌کم یک نگهبان کشته شد. این حمله که...More