عبدالله عبدالله به تهران رفت | ایران اینترنشنال

عبدالله عبدالله به تهران رفت

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ افغانستان، صبح روز یکشنبه ۲۷ میزان/مهر، در ادامه‌ سفرهای منطقه‌ای خود برای جلب حمایت از تلاش‌های صلح، به دعوت رسمی جمهوری اسلامی ایران در راس یک هيات عالی‌رتبه دولتی به تهران رفت.

بنا بر اعلام شورای مصالحه افغانستان، عبدالله عبدالله در جریان این سفر با حسن روحانی، رییس جمهوری، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی، رضا اردکانیان، وزیر نیرو، و برخی دیگر از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران دیدار می‌‌کند.

عبدالله عبدالله در این سفر، در مورد روند صلح افغانستان، مذاکرات دوحه، ضرورت اجماع و حمایت منطقه‌ای از تلاش‌های صلح در افغانستان، با مقام‌های ایرانی گفت‌وگو می‌کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از گفت‌وگوهای صلح افغانستان به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کنند. مقام‌های ایران بارها اعلام کرده‌اند خواستار حفظ قانون اساسی، حفظ دستاوردهای دو دهه گذشته در افغانستان و نیز تامین حقوق بشر و حقوق اقلیت‌های مذهبی در این کشورند. جمهوری اسلامی اعلام کرده است آماده هر نوع همکاری در روند صلح افغانستان است و در صورت توافق طرف‌های صلح افغانستان، حاضر است میزبان مذاکرات صلح بین‌افغانی باشد.

به‌رغم موضع علنی ایران در قبال صلح افغانستان، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، اخیرا در نشستی ویدیویی در انستیتو پیرسون دانشگاه شیکاگو، گفته است ایران دو موضع متناقض در برابر صلح افغانستان دارد. به باور خلیل‌زاد، وزارت امور خارجه ایران نقشی مثبت در روند صلح افغانستان دارد اما از سوی دیگر، جمهوری اسلامی در‌صدد باقی ماندن آمریکا در جنگی ناموفق و پرهزینه در افغانستان است. زلمی خلیل‌زاد تاکید کرده است که در موضع دوم، ایران مایل نیست روند صلح افغانستان به سرانجام برسد.

هم‌زمان با گفت‌وگوهای صلح در دوحه، پایتخت قطر، گروه طالبان حملات سنگینی را در هلمند در جنوب افغانستان آغاز کردند. رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین استخبارات افغانستان، در توییتی اعلام کرد: «طالبان مستقر در قطر می‌دانند که حمله به هلمند توسط گروهی از طالبان نزدیک به ایران انجام شده است اما آن‌ها نمی‌توانند آن را در انظار عمومی بگویند. آن‌ها کنترل کامل ندارند.»

در پی بن‌بست گفت‌وگوهای صلح بین‌افغانی در دوحه به‌ویژه در مورد مبنای مذاکرات صلح، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت: «چارچوب مذاکرات صلح قانون اساسی افغانستان است، دستاوردهای مردم افغانستان در رعایت حقوق اقلیت‌ها، حقوق زنان و حقوق اقوام است و ما امیدواریم با درایت تمام طرف‌ها، این گفت‌وگو‌ها بتواند به‌صورت بسیار اصیلی بین خودشان صورت بگیرد.»

گروه طالبان با انتقاد از موضع ایران، گفت: «همسایه‌ها حق این را ندارند که زبان رژیم کابل را به کار ببرند. افغان‌ها می‌دانند که چه قانون اساسی، چه چارچوبی و چه بنیادی را برای گفت‌وگوها تعیین کنند. برای سخنگوی دولت ایران مناسب نیست که از ایران برای افغان‌ها چارچوب تعیین کنند و آن دستاوردهای نوزده ساله و یا به‌اصطلاح قانون اساسی را انتخاب کنند که زیر چتر اشغالگران ساخته و بر ملت ما تحمیل شده‌ است.»

 عبدالله عبدالله قبل از سفر به تهران، به پاکستان و هند رفت و با مقام‌های آن کشورها در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

 

تازه چه خبر؟
وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اولین سالگرد کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر پیشین داعش، در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده هرگز اجازه شکل‌گیری دوباره...More
پنتاگون اعلام کرد وزارت خارجه آمریکا اجازه لازم برای فروش احتمالی ۱۰۰ سیستم دفاع ساحلی هارپون به تایوان را طی قراردادی به ارزش تقریبی دو میلیارد و...More
علی‌اصغر صفری‌راد، معاون فرماندار الیگودرز در استان لرستان با تاکید بر «وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز»، گفت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵/۲ ساعت یک و چهار دقیقه بامداد سه‌شنبه ششم آبان ماه مناطقی از استان یزد را لرزاند. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را...More