طالبان پذیرش «خودسرانه» جنگجویان خارجی را ممنوع اعلام کرد | ایران اینترنشنال

طالبان پذیرش «خودسرانه» جنگجویان خارجی را ممنوع اعلام کرد

رهبری طالبان در روزهای اخیر دستورهای جدیدی برای فرماندهان و جنگجویان این گروه صادر کرده و آن‌‌‌ها را از پناه دادن به جنگجویان خارجی، تخریب آثار تاریخی افغانستان و ضرب‌و‌شتم افراد بدون حکم شرعی، منع کرده است.

بر اساس سندی که در رسانه‌ها منتشر شده است، کمیسیون نظامی طالبان به تمامی مسئولان و فرماندهان این گروه در ولایت‌ها دستور داده ‌است که از جابه‌جایی و پناه دادن خودسرانه به جنگجویان خارجی خودداری کنند. کمیسیون نظامی طالبان به افرادش هشدار داده است در صورت تخلف از این دستور، مسئولان ولایتی این گروه از سمت‌هایشان برکنار، واحدهای نظامی‌شان منحل و مسئولان طالبان برای مجازات‌ به کمیسیون نظامی معرفی می‌شوند.

گروه طالبان در حالی فرماندهانش را از پناه دادن به جنگجویان خارجی منع کرده است که در هفته‌های اخیر، شماری از نهادهای دولت آمریکا با انتشار گزارش‌های جداگانه، اعلام کردند که طالبان روابطش با سازمان القاعده را قطع نکرده است و جنگجویان القاعده در برخی از ولایت‌های افغانستان حضور دارند.

از سوی دیگر، دولت آمریکا در حال بازنگری توافق‌نامه دوحه است و طالبان تلاش می‌کند با این اقدام نشان دهد که این گروه به تعهدش مبنی بر قطع روابط با القاعده عمل می‌کند.

رهبر طالبان همچنین در حکمی جداگانه، افراد طالبان را از مجازات افراد «متهم» و گرفتن عکس آن‌ها بدون حکم محکمه شرعی منع کرده است. 

در حکم رهبر طالبان آمده است: «از روی شریعت مقدس، صلاحیت اثبات جرم و مجازات مجرم تنها به محکمه شرعی داده شده و هر کسی حق ندارد که خودسرانه مجرم را جزا بدهد.»

ملا هبت‌الله آخوندزاده به فرماندهان و مسئولان ولایتی این گروه دستور داده است به هیچ‌کس‌ اجازه ندهند که «بدون حکم محکمه، کسانی را با مشت، لگد، دره و کیبل بزند و یا به گونه دیگری تعذیب کند». رهبر طالبان همچنین به مقام‌های این گروه گفته است که اسیران جنگی و مجرمان را بدون حکم محکمه مجازات نکنند و  همچنان از «عکاسی و ویدیو گرفتن صحنه تطبیق جزا به‌جدیت جلوگیری کنند».

پیش‌تر، طالبان وقتی نیروهای دولتی و امنیتی افغانستان را اسیر می‌گرفتند، آن‌ها را شکنجه و تصاویرشان را در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کردند. تصاویری زیادی در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که نشان می‌دهد جنگجویان طالبان افراد غیرنظامی را به دلایل نامعلوم، ضرب‌و‌شتم می‌کنند. 

گروه طالبان در سومین دستور به فرماندهان نظامی و اداری طالبان گفته است از آثار تاریخی و میراث‌های فرهنگی افغانستان محافظت و مراقبت کنند و در ادامه افزوده است افغانستان کشوری دارای آثار «تاریخی و عتیقه» است و این آثار بخشی از تاریخ، هویت و فرهنگ این کشور محسوب می‌شود.

طالبان دستور داده است که در هیچ‌جا، هیچ‌کس اجازه ندارد آثار قدیمی را کنده‌کاری کند، انتقال دهد و بفروشد یا به شکل دیگری از کشور خارج کند. به فرماندهان طالبان گفته شده است که از آثار و مکان‌های تاریخی مانند «قلعه‌های کهنه، منارها و برج‌های تاریخی و دیگر جاهای قدیمی به‌خوبی مراقبت کنند». گروه طالبان فروش، قرارداد و انتقال هرگونه اثر تاریخی را ممنوع اعلام کرده است.

طالبان جریانی نظامی و سیاسی است که اعتقادی به حفظ آثار تاریخی و باستانی ندارند و چه بسا در مواردی، آثار باستانی و تاریخی افغانستان را تخریب کرده‌اند. طالبان در سال ۲۰۰۱، پس از سقوط ولایت بامیان، مجسمه‌های بودای بامیان را، به‌رغم درخواست‌های جهانی به‌ویژه سازمان یونسکو، تخریب کردند.

به نظر می‌رسد طالبان با این دستورهای جدید در پی اعمال اصلاحات در این گروه است.

 

تازه چه خبر؟
سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به حوادث دریایی اخیر و محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل...More
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما...More
محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور...More
محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. پیشتر اسحاق جهانگیری، از...More
در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در...More