طالبان: نظام اسلامی تا قیامت قابل تطبیق است | ایران اینترنشنال

طالبان: نظام اسلامی تا قیامت قابل تطبیق است

گروه طالبان در موضع‌گیری رسمی در مورد واکنش‌ها به خواسته این گروه برای برقراری نظام اسلامی در افغانستان گفت نظام اسلامی نه تنها در گذشته و اکنون، بلکه تا قیامت قابل تطبیق است و می‌تواند همه مشکلات را در هر زمان حل کند.

گروه طالبان شنبه ۲۹ سنبله/شهریور، در مطلبی نوشته است با آغاز گفت‌و‌گوهای بین‌الافغانی، شماری از رسانه‌ها نظام اسلامی را خواسته این گروه دانسته است نه همه مردم. به گفته طالبان، «نظام اسلامی تنها از امارت اسلامی نبوده بلکه خواست فرد فرد این ملت است».

طالبان گفته‌اند مردم افغانستان «تقریبا صد درصد» مسلمان‌اند و «یکی از ملل متدین و متعهد به دین خود بر روی زمین است» که برای پاسداری از عقاید اسلامی‌اش، یک بار در مبارزه با کمونیسم قربانی‌های زیادی داده و بار دیگر با آمریکا مبارزه کرده است. طالبان مبارزه با کمونیسم و آمریکا را نه برای اهداف مادی، که برای «حفاظت از ارزش‌های معنوی و حاکمیت نظام اسلامی» خوانده است.

با شروع گفت‌و‌گوهای صلح میان دولت و طالبان در دوحه، پایتخت قطر، اعضای دفتر سیاسی و تیم مذاکره‌کننده طالبان چه در نشست عمومی با تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان چه در گفت‌وگو با رسانه‌ها، پیوسته از برقراری نظام اسلامی پس از توافق صلح سخن گفته‌اند.

در حال حاضر، مذاکره‌کنندگان دو طرف در دوحه روی دستور‌جلسه مذاکرات صلح کار می‌کنند و هنوز در این مورد به توافق نرسیده‌اند.

گروه طالبان تاکنون جزئیات نظام مورد‌نظر‌شان را ارائه نکرده‌اند اما در موضع‌گیری رسمی این هفته، در واکنش به «بعضی از مردم» که معتقدند نظام اسلامی با شرایط کنونی قابل تطبیق نیست، گفته است «این سخن از این‌رو قابل پذیرش نیست که اسلام آخرین دین و آخرین دستور برای رهبری زندگی انسانی است که الله متعال فرستاده است. این نظام تنها به ماضی یا حال نه، بلکه تا قیامت قابل تطبیق است و مشکلات را در هر زمان حل می‌کند».

در بیانیه طالبان آمده است که ایجاد نظام اسلامی فقط «فرضیه» این گروه نیست بلکه خواسته شمار زیادی از اعضای تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان است که سه دهه پیش عضو گروه‌های جهادی بودند و مرام اساسی‌شان نظام اسلامی بود.

این در حالی است که معصوم استانکزی، رییس تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان، هفته گذشته در اولین نشست عمومی با تیم مذاکره‌کننده طالبان، گفت این کشور «دارای یک نظام با پایه‌های وسیع و زیرساخت‌های مستحکم است که در آن حقوق و آزادی‌های همه اتباع کشور بر بنیاد عقاید و ارزش‌های اسلامی محفوظ است». او نظام جمهوری و قانون اساسی افغانستان را در تاریخ این کشور بی‌سابقه خواند که تمام کشورها نیز آن را به رسمیت شناخته‌اند.

رییس تیم مذاکره‌کننده افغانستان قانون اساسی این کشور را از نظر «ارزش‌های اسلامی» در سطح منطقه و در مقایسه با ۲۳ قانون اساسی جهان که اسلام را دین دولت قرار داده‌اند، یکی از معتبرترین قوانین خواند و گفت ایجاد نظام به سال‌ها کار و قربانی نیاز دارد ولی برای ویرانی و فروپاشی آن چند لحظه کافی است. استانکزی در ادامه تاکید کرد صلح نباید به معنی برگشت به عقب و ویرانی ساختارهای موجود باشد.

 

تازه چه خبر؟
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More
خسرو بشارت،‌ زندانی سیاسی اهل سنت،‌ در نامه‌ای به سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برای لغو حکم اعدام خود درخواست کمک کرد. این زندانی سیاسی که نزدیک به...More
لیلا هاشمی‌زاده فرد حقیقی، مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعلام کرد روزانه بین هشت تا ۱۰ نفر از پرستاران مشکوک به کرونا در استان فارس...More
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ که در سفر پنج‌ روزه به کشورهای آسیایی به سر می‌برد، تلاش چین برای افزایش نفوذ سیاسی و نظامی در سریلانکا و مالدیو را...More