طالبان: توقف جنگ قبل از مذاکرات صلح خواست غیرمنطقی است | ایران اینترنشنال

طالبان: توقف جنگ قبل از مذاکرات صلح خواست غیرمنطقی است

 

دولت افغانستان اعلام کرد افزایش خشونت‌های گروه طالبان در شهرها، حمله به نیروهای امنیتی، کارکنان دولت و انفجار‌ بمب‌های کنار‌جاده‌ای امید و انتظار مردم و جامعه‌ جهانی برای آغاز گفت‌وگوها و برقراری صلح پایدار در این کشور را خدشه‌دار می‌‌کند.

صدیق صدیقی، سخنگوی دفتر ریاست‌ جمهوری افغانستان یکشنبه ۲۲ سرطان/تیر گفت زمان آن فرا رسیده است تا گروه طالبان از خشونت‌ دست بردارند و به «گونه‌ واقعی وارد پروسه‌ صلح شوند».

اما طالبان توقف جنگ قبل از مذاکرات صلح را خواسته‌ای غیر‌منطقی خواند و گفت علت ادامه جنگ این است که گزینه دیگری در برابرشان گذاشته نشده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در رشته توییتی، بدون اسم بردن از دولت افغانستان، گفته است: «اگر کسی دوام جنگ را نمی‌خواهد پس چرا در راه آغاز مذاکرات موانع ایجاد می‌کند؟ بگذارید که افغان‌ها از طریق تفاهم سیاسی که خواست همه ملت و جامعه بین‌المللی است به نتیجه برسند.»

سخنگوی طالبان یگانه راه‌حل مشکلات را آزادی فوری زندانیان و آغاز مذاکرات بین‌‌افغانی دانسته و افزوده است اجرای توافقنامه دوحه و آغاز مذاکرات بین‌‌افغانی برای کاهش خشونت و پایان جنگ ضروری است.

مقام‌های دولت افغانستان از آغاز مذاکرات بین‌افغانی در ماه جاری خبر داده بودند اما به نظر می‌رسد موضوع رهایی زندانیان و افزایش خشونت‌ها گفت‌وگوی احتمالی صلح را به تاخیر انداخته است.

هم‌زمان حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، در پیامی به مناسبت کشته شدن شماری از غیرنظامیان در غزنی، گفته است گروه طالبان در بسیاری از نقاط افغانستان، خشونت‌هایشان را افزایش داده‌اند و این مساله روند گفت‌وگوهای مستقیم را مختل و دشوار کرده است. روز جمعه ۲۱ تیر، هشت غیرنظامی در انفجار بمب کنار‌جاده‌ای در ولسوالی جغتوی ولایت غزنی کشته و هشت تن دیگر مجروح شدند.

تبادل زندانیان و کاهش چشمگیر خشونت از پیش‌شرط‌های مهم برای آغاز مذاکرات صلح است و دولت افغانستان تاکنون بیش از ۴۰۰۰ زندانی طالبان را رها کرده است و طالبان نیز مدعی‌اند حدود ۷۰۰ زندانی از نیروهای دولتی را آزاد کرده‌اند.

مقام‌های دولت افغانستان اخیرا اعلام کردند که از میان ۵۰۰۰ زندانی طالبان، نزدیک به ۶۰۰ زندانی این گروه به‌دلیل ارتکاب جرایم جنایی و اخلاقی، از زندان آزاد نخواهند شد.

تنش‌های سیاسی میان دولت و طالبان در حالی شدت می‌گیرد که هفته گذشته، دولت افغانستان با هدف تقویت اجماع برای صلح، سه کنفرانس منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین، یک نشست سه‌جانبه برگزار کرد. شرکت‌کنندگان در این نشست‌ها از گروه طالبان خواسته‌اند از میزان خشونت‌ها بکاهند تا زمینه برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم فراهم شود.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، در کنفرانس منطقه‌ای سخنرانی کرد و گفت خشونت‌ها در مقایسه با پارسال افزایش یافته است و تاکید کرد گزارش‌های سازمان ملل متحد نشان می‌دهد طالبان هنوز به تعهدهایشان عمل نکرده‌اند و با شبکه‌های تروریستی رابطه دارند. اشرف غنی هشدار داد چنانچه طالبان همچنان به خشونت‌ها ادامه دهند، روند صلح در افغانستان با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد.

 

تازه چه خبر؟
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، تایید کرد در صورتی‌که پیروزی جو بایدن در انتخابات به تایید نهایی برسد، نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری را خواهد پذیرفت...More
به گزارش رویترز به نقل از شش مقام دولتی، نظامی و امنیتی عراق، ارتش این کشور یکی از اعضای گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی را، که به دلیل نقش داشتن در کشتار...More
جواد مفیدی، رییس اتحادیه پوشاک مشهد از ورشکستگی حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک در دوره شیوع کرونا خبر داد و گفت که هیچ حمایتی از این صنف انجام نشده است...More
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More