طالبان به رییس‌جمهور جدید آمریکا: توافق‌نامه دوحه «وثیقه خوبی» برای پایان جنگ است | ایران اینترنشنال

طالبان به رییس‌جمهور جدید آمریکا: توافق‌نامه دوحه «وثیقه خوبی» برای پایان جنگ است

 

گروه طالبان در واکنش به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد، توافق‌نامه دوحه میان طالبان و آمریکا، «وثیقه خوبی برای پایان یافتن جنگ و آینده خوب برای هر دو کشور است» و این گروه به توافق‌نامه متعهدند.

گروه طالبان همچنین در این بیانیه، انتخابات و تغییر روسای جمهوری آمریکا را موضوع داخلی این کشور دانسته‌ و بدون اسم بردن از جو بایدن، خطاب به رییس جمهوری جدید آمریکا و دولت آینده آن کشور یادآور شده‌ است که «تعمیل پیمان دوحه، راه خوب و موثر برای حل معقول منازعه هر دو کشور است.» طالبان در ادامه افزوده است، «خروج همه نیروهای خارجی از افغانستان، عدم مداخله در کشور ما و همچنان عدم استفاده از خاک افغانستان بر ضد آمریکا به نفع هر دو ملت و کشور است.»

این درحالی‌ است که سرور دانش، معاون دوم‌ رییس‌جمهوری افغانستان دیروز از رهبر جدید آمریکا خواست که روند گفت‌وگوهای جاری صلح این کشور را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.

اما گروه طالبان روز سه‌شنبه ۲۰ عقرب/آبان در بیانیه‌ خود بی‌آنکه از مقام‌های حکومت افغانستان نام ببرد، تصریح کرده است: «رییس جمهوری و دولت آینده آمریکا باید متوجه آن حلقات، اشخاص و جهت‌های جنگ‌طلب باشد که خواهان دوام جنگ هستند، آمریکا را هنوز هم در جنگ دخیل نگه می‌دارند، فایده شخصی‌شان را در جریان جنگ می‌بینند و برای بقای قدرت خود تلاش می‌کنند.»

پس از اعلام غیررسمی پیروزی جو بایدن در رسانه‌ها، مقام‌های دولت افغانستان به ویژه اشرف‌ غنی، پیروزی او را تبریک گفتند. اشرف غنی در پیام تبریک به جو بایدن گفت: «‏ایالات متحده‌ آمریکا شریک استراتژیک ماست. مشارکت استراتژیک ما با ایالات متحده‌ آمریکا در امر مبارزه با دهشت‌افکنی و برقراری صلح و ثبات در افغانستان تقویت و تداوم خواهد یافت.»

پس از امضای توافق‌نامه دوحه و در پی تشدید حملات گروه طالبان، مقام‌های آمریکایی و طالبان یکدیگر را متهم به نقض این پیمان کردند و در هفته‌های اخیر، نیروهای آمریکایی اعلام کردند، در دفاع از نیروهای امنیتی افغانستان مواضع طالبان را در ولایت‌های هلمند، فراه و میدان وردک مورد حملات هوایی قرار داده است.

گروه طالبان بار دیگر خود را متعهد به توافق‌نامه دوحه دانسته و این پیمان را «اساس خوب برای حل معضل افغانستان» خوانده افزوده: «ترجیح می‌دهیم که مشکل داخلی (افغانستان) نیز از راه دیالوگ و مذاکرات حل شود».

علی‌رغم تاکید طالبان به توافق‌نامه دوحه و گفت‌وگوهای صلح بین‌افغانی، سرور دانش روز دوشنبه ۱۹ عقرب/آبان گفت، طالبان به دلیل عدم انعطاف‌ناپذیری، مذاکرات جاری صلح در دوحه را به بن‌بست برده و مردم افغانستان به پروسه صلح، بی‌‌اعتماد شده‌اند. او گفت، دولت افغانستان توافق‌نامه طالبان با آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد و از نگاه حقوقی و قانونی در قبال جزئیات آن هیچ‌گونه مسئولیتی ندارد.

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های ایران خبر دادند که روز جمعه دوز اول واکسن ایرانی برکت به رهبر جمهوری اسلامی تزریق شده است. علی خامنه‌ای پس از تزریق این واکسن گفت که مایل...More
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More