شورای امنیت سازمان ملل خواستار توقف حملات هدفمند در افغانستان شد | ایران اینترنشنال

شورای امنیت سازمان ملل خواستار توقف حملات هدفمند در افغانستان شد

 

همزمان با ادامه خشونت‌ها در افغانستان، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد هدف قرار دادن غیرنظامیان را محکوم کرده و خواستار توقف فوری خشونت‌ها در این کشور شده‌اند.

اعضای شورای امنیت دیروز جمعه ۲۲ حوت/اسفند در بیانیه‌ای گفت که این «حملات شنیع»، کارمندان دولت، قوه قضاییه، رسانه‌ها، بهداشت و کارمندان سازمان‌های بشردوستانه از جمله زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی را هدف قرار داده است.

اعضای شورای امنیت خواستار پایان سریع حملات هدفمند و محاکمه عاملان این حملات شده‌اند.

با آنکه شورای امنیت سازمان ملل متحد از عاملان این حملات اسمی نبرده اما گفته است خشونت‌ها پس از آغاز مذاکرات صلح افزایش یافته است. شورای امنیت تاکید کرده است که صلح پایدار و برقراری آتش‌بس دائمی و توافق سیاسی فراگیر تنها از طریق یک روند صلح جامع و همه‌جانبه به رهبری افغانستان ممکن است.

شورای امنیت بر مشارکت کامل و معنادار زنان در روند صلح تاکید کرده و طرف‌های مذاکره کننده را برای ایجاد اعتماد سازی، کاهش خشونت‌ها و ادامه حسن نیت تشویق کرده است.

اعضای شورای امنیت در حالی از ادامه خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی می‌کند که جمعه شب، انفجار یک ماشین بمب‌گذاری شده در شهر هرات، هشت نفر را کشت و بیش از۵۰ تن دیگر را زخمی کرد.

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان روز شنبه ۲۳اسفند، با انتشار بیانیه‌ای حمله انفجاری در هرات را محکوم کرد. رییس جمهوری افغانستان گروه طالبان را عامل این انفجار دانسته و گفت: «طالبان با ادامه جنگ نامشروع و خشونت علیه مردم، یک‌ بار دیگر نشان دادند که نه تنها به حل بحران کنونی به گونه صلح‌آمیز و اساسی اراده ندارند، بلکه با پیچیده ساختن وضعیت، فرصت فراهم شده به خاطر صلح را ضایع می‌سازند.» اما گروه طالبان تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند. مقام‌های محلی ولایت هرات گفتند که انفجار در نزدیکی حوزه چهاردهم پلیس و در میان منازل مسکونی صورت گرفته و بیش از ۹۵ درصد قربانیان این حادثه افراد غیرنظامی‌اند.

اعضای شورای امنیت تاکید کرده‌اند که همه طرف‌ها باید در هر شرایطی به تعهدات مربوط به حمایت از غیرنظامیان و قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند. در بیانیه شورای امنیت آمده است: «حملات عمدی و هدف قرار دادن غیرنظامیان می‌تواند جنایات جنگی باشد.»

در کنار ادامه خشونت‌ها در افغانستان، تلاش‌های تازه از سوی آمریکا، سازمان ملل و شماری از کشورهای منطقه برای صلح افغانستان آغاز شده است. در هفته‌های پیش رو، روسیه و ترکیه میزبان دو نشست جداگانه در مورد صلح افغانستان است.

هفته گذشته، دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان در سفری به دوحه، پایتخت قطر با تیم‌های مذاکره کننده طالبان و دولت دیدار و در مورد روند صلح و تعهد دوامدار سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ و رسیدن به یک توافق فراگیر سیاسی گفت‌وگو کردند.

 

تازه چه خبر؟
حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، گفت که در تعطیلات عید فطر محدودیت تردد درون استانی اعمال نمی‌شود اما ممنوعیت...More
پس از چند هفته خشونت‌های خونین در افغانستان،‌ گروه طالبان اعلام کرد که به مناسبت رسیدن عید فطر یک آتش بس سه روزه در نظر گرفته است. به گزارش رویترز،...More
در پی به صدا درآمدن آژير خطر در جنوب اسرائیل، وزارت دفاع این کشور اعلام کرد سامانه دفاع موشکی یک راکت شلیک شده از غزه را رهگیری کرده است. سخنگوی...More
دولت هند صدها پزشک و کادر درمانی سابق ارتش خود را برای حمایت از شبکه درمانی به شدت گرفتار در بحران کرونا، به کار فرامی‌خواند. راجنات سینگ، وزیر دفاع...More
جمعی از خانواده‌های زندانیان اعدام‌شده در دهه شصت در نامه‌ای خواهان اقدام فوری کمیسر و دو گزارشگر سازمان ملل برای جلوگیری از نابودی گورهای این اعدام‌...More