شمار سربازان آمریکا در افغانستان به ۴۶۰۰ تن کاهش خواهد یافت | ایران اینترنشنال

شمار سربازان آمریکا در افغانستان به ۴۶۰۰ تن کاهش خواهد یافت

 

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داده است که این کشور در حال نهایی کردن تصمیم خروج بیش از چهار هزار سرباز آمریکایی از افغانستان تا پاییز امسال است.

ایالات متحده آمریکا تاکنون به‌صورت رسمی در این مورد اظهار نظر نکرده است،  اما سخنگوی دولت افغانستان می‌گوید که وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است شمار نیروهای باقی‌مانده آن کشور در افغانستان تا هشت‌هزار تفر خواهد بود.

صدیق صدیقی، سخنگوی دولت افغانستان، شنبه ۷ سرطان/تیر در یک نشست خبری گفت دولت این کشور از حضور حدود هشت‌هزار سرباز آمریکایی در افغانستان استقبال می‌کند و «هرگونه کاهش سربازان آمریکایی در افغانستان، براساس شرایط و ارزیابی آمریکا از اوضاع امنیتی افغانستان و همچنان براساس میزان پای‌بندی طالبان به توافقنامه دوحه، صورت خواهد گرفت». او اعلام کرد که پنتاگون به‌طور رسمی حضور هشت‌هزار سرباز آمریکایی در افغانستان را تایید کرده است.

سی‌ان‌ان گزارش داده است که براساس تصمیم تازه دولت آمریکا، شمار سربازان این کشور در افغانستان از ۸۶۰۰ به ۴۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت و بدین‌ترتیب تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان پس از ۲۰۰۱، به کمترین میزان خواهد رسید.

تصمیم خروج بیش از چهار هزار سرباز آمریکایی از افغانستان نهایی و اعلام نشده و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، هفته گذشته در مورد این طرح با متحدان آن کشور در ناتو گفت‌وگو کرده است.

صدیق صدیقی گفت ارتباط افغانستان و آمریکا مبتنی‌بر روابط دوجانبه است و تعداد سربازان آمریکایی حاضر در افغانستان، تعیین‌کننده مناسبات دو کشور نیست. او افزود: «و دو کشور اهداف بزرگی مانند ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان دارند.»

صدیقی ماموریت کنونی سربازان آمریکایی در افغانستان را آموزشی و مشورت‌دهی به سربازان افغان دانست و افزود: «به باور ما هیچ نوع تغییری در ماموریت نیروهای حمایت قاطع (ناتو) در افغانستان پدید نیامده و سربازان افغانستان از حمایت نیروهای قاطع برخوردار است.»

براساس توافقنامه آمریکا با طالبان در ماه فوریه، در صورتی که گروه طالبان به تعهدهای خود عمل کنند، ایالات متحده آمریکا طی ۱۴ ماه از زمان امضای توافق‌نامه، تمام نیروهای خود را از آن کشور خارج خواهد کرد.

به‌عنوان بخشی از این توافق، ایالات متحده آمریکا موافقت کرده است که تعداد سربازان خود را تا اوایل ژانویه از ۱۳ هزار به ۸۶۰۰ تن کاهش دهد. دو مقام دولت آمریكا به سی‌ان‌ان گفته‌اند كه آمریكا پیش از موعد مقرر ، این رقم را به ۸۶۰۰ تن رسانده است و قرار است تا سه ماه دیگر این رقم به ۴۵۰۰ تن کاهش یابد.

صدیق صدیقی تصریح کرد که انتظار دولت افغانستان در خصوص کاهش نیروها این است که نیروهای امنیتی این کشور از «حمایت نیروهای قاطع در قسمت آموزش و مشورت‌دهی متاثر نشود». او گفت افغانستان از جانب متحدان خود جز تاکید آن‌ها بر حمایت از نیروهای امنیتی افغان، پیام دیگری دریافت نکرده است و متحدان افغانستان در ناتو تاکیدشان بر آموزش و حمایت از نیروهای افغان است. صدیقی تاکید کرد که این حمایت‌ها تا زمانی که صلح در این کشور برقرار شود، پابرجاست و هرگاه صلح در افغانستان تامین شد، ممکن نیروهای بین‌المللی در افغانستان کاهش یابد.

سخنگوی دولت افغانستان همچنین افزود که اکثریت اعضای ناتو در کنار مردم افغانستان قرار دارند و این کشور در خط نخست مبارزه با تروریسم است و دولت انتظار دارد این حمایت‌ها تا برقراری صلح ادامه پیدا کند.

 

تازه چه خبر؟
مهدی علی‌حسینی، کشتی‌گیر ۳۰ساله اهل اندیمشک، صبح دوشنبه ششم بهمن‌ماه در زندان دزفول اعدام شد. او در سال ۹۴ به اتهام ارتکاب قتل در جریان یک نزاع،...More
حسنعلی اصغری، مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین، با تایید تنبیه بدنی یک دانش‌آموز سوم ابتدایی در یکی از روستاهای این استان توسط معلمش گفت ادعای معلم...More
اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا، از شرکت آسترازنکا خواست تا همه ابزارهای ممکن را برای تسریع در ارسال واکسن کرونا ساخت این شرکت به اتحادیه...More
شرکت تامین‌کننده ماشین‌های رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر آمریکا از رودی جولیانی،‌ وکیل دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق این کشور، به دلیل افترا...More
علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از نشانه‌های جدید و «نگران‌کننده» از خیز کرونا در تهران خبر داد و گفت: «در حوزه بیماران...More