شمار زنان پلیس افغانستان تا چهار سال آینده به ۱۰هزار نفر افزایش می‌یابد | ایران اینترنشنال

شمار زنان پلیس افغانستان تا چهار سال آینده به ۱۰هزار نفر افزایش می‌یابد

 

مسعود اندرابی، وزیر امور داخله/کشور افغانستان گفت، براساس برنامه استراتژیک نیروهای امنیتی، قرار است تا چهار سال آینده حضور زنان در پلیس به ۱۰ هزار نفر افزایش پیدا کند.

وزیر داخله افزود: در حال حاضر تعداد چهار هزار پلیس زن در تشکیلات پلیس وجود دارد و قرار است شمار سربازان زن تا سال ۲۰۲۴ به ۱۰ هزار نفر افزایش یابد.

مسعود اندرابی گفت، زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و حضور آنها برای رسیدگی به امور زنان در میان نیروهای امنیتی نیاز است. او افزود، پلیس به دلیل وضعیت جنگی، در کنار نیروهای ارتش و امنیت ملی در جبهه می‌جنگند و قرار است پلیس به وظیفه اساسی خود که اجرای قانون است، برگردد.

او گفت حضور پلیس از ۶ هزار پاسگاه به ۳ هزار و ۷۰۰ پاسگاه در سراسر افغانستان کاهش یافته و وزارت امور داخله با این اقدام تلاش می‌کند نقش جنگی پلیس را کمرنگ و پلیس به وظیفه خود مبنی بر تطبیق قانون برگردد.

وزیر امور داخله روز سه‌شنبه ۱۲ حوت/اسفند، در برنامه «حساب‌دهی دولت به ملت» همچنین گفت که طالبان در سال جاری خورشیدی برای کسب امتیاز در میز مذاکرات صلح، عملیات‌های نظامی را در ولایت‌ها و پاسگاه‌های پلیس آغاز کردند و از سوی دیگر طالبان افراد غیرنظامی، اعضای جامعه مدنی و خبرنگاران را هدف حملات منظم قرار دادند. 

او افزود که نیروهای امنیتی از تطبیق برنامه‌های طالبان جلوگیری کرده و طالبان با «شکست مطلق» مواجه شده است.

اندرابی در ادامه افزود، طالبان در اوایل سال جاری، عملیات‌های جنگی را در ولایت‌های شمال شرقی و از ولایت قندز شروع کردند و در اواخر امسال فکر کردند می‌توانند در جنوب کشور، شهرهای قندهار و هلمند را محاصره کنند. وزیر داخله تصریح کرد که نیروهای امنیتی از اجرای برنامه طالبان برای محاصره قندهار و هلمند جلوگیری کرده و تعداد ۶۰۰ تن از جنگجویان طالبان در ولسوالی ارغنداب قندهار کشته شدند. او تاکید کرد که طالبان در میدان جنگ شکست خورده است.

این درحالیست که طالبان روز یکشنبه این هفته در بیانیه‌ای گفت که این گروه بر اساس توافق‌نامه دوحه در «عملیات‌های خود کاهش قابل ملاحظه‌ای آورده، به مراکز بزرگ نظامی و استخباراتی دشمن حمله نکرده، عملیات‌های استشهادی/انتحاری صورت نگرفته، برنامه‌های سقوط ولایات گرفته نشده و ولسوالی‌ها از سوی طالبان سقوط داده نشده است.»

مسعود اندرابی اما امروز گفت در جریان سه ماه گذشته که طالبان حملات انفجاری در شهرها به ویژه در کابل را آغاز کردند، پلیس بیش از ۴۰۰ نفر از عاملان بمب‌گذاری‌ها را دستگیر کرده‌اند. او گفت طالبان برای بمب‌گذاری‌ها از افراد عادی جامعه استفاده می‌کنند.

 

تازه چه خبر؟
مقام‌های محلی در خوزستان تایید کردند آب ۹ روستای «سوسن شرقی» ایذه در این استان از دو ماه پیش قطع است. دهیار روستای «چال آبزا» روز یکشنبه به ایلنا گفت...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ بندر گناوه در استان بوشهر را لرزاند و در تعدادی از شهرهای استان خوزستان و همه مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد نیز احساس شد...More
محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، گفت ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از چین وارد ایران شد. قوسیان مقدم روز یکشنبه به تسنیم گفت صلیب سرخ چین این...More
وزارت دفاع اسرائیل از امضای بزرگترین قرارداد در حوزه تامین دفاعی با یونان خبر داد. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۹ فروردین گزارش داد با امضای این...More
چین و آمریکا متعهد شدند با همکاری یکدیگر و سایر کشورها، با تغییرات اقلیمی مقابله کنند. وزارت محیط زیست چین، روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه، پس از دیدار...More