سومین روز اعتراض هزاره‌ها به کشته‌شدن کارگران معدن در کویته | ایران اینترنشنال

سومین روز اعتراض هزاره‌ها به کشته‌شدن کارگران معدن در کویته

 

در پی کشته شدن شماری از کارگران معدن زغال سنگ در ایالت بلوچستان پاکستان، هزاران نفر از هزاره‌های ساکن این ایالت برای سومین روز متوالی از دفن اجساد کشته‌شدگان خودداری کرده و اعتراض خود را ادامه دادند.‌

دست‌کم ده نفر از قوم هزاره که در معدن زغال سنگ کار می‌کردند روز یکشنبه ۱۴ جدی/دی، توسط افراد مسلح در منطقه‌ مچ از مربوطات/توابع  بولان ایالت بلوچستان کشته شدند.

براساس گزارش‌ها، داعش مسئولیت قتل کارگران معدن زغال سنگ را به عهده گرفته است.

در اعتراض به این حمله، هزاره‌های ساکن ایالت بلوچستان پاکستان، شاهراه‌های چمن-کویته-کراچی را بستند. معترضان، دولت پاکستان را در خصوص تامین نکردن امنیت اقلیت‌های قومی و مذهبی به ویژه قوم هزاره و شیعه مقصر می‌داند. مردم اجساد کشته‌شدگان را به نشانه اعتراض در خیابان گذاشته و خواهان بازداشت و محاکمه عاملان این رویداد شدند.

همزمان با ادامه اعتراض‌ها در کویته پاکستان، دولت افغانستان و شماری از سیاستمداران این کشور نیز به کشته شدن کارگران معدن واکنش نشان دادند.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفت: «گروه‌های افراطی و تروریستی بار دیگر در یک عمل جنایتکارانه و وحشیانه، تعدادی از کارگران هزاره و شیعه را به جرم قومیت و مذهب‌شان در کویته بلوچستان پاکستان به طرز فجیعی» کشتند.» او این حمله را «جنایت علیه بشریت» خوانده و از کشور پاکستان و همچنین از سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری خواسته است که کشتار کارگران معدن را به طور جدی مورد بررسی قرار داده و عاملان آن‌را مجازات کنند.

وزارت امور خارجه افغانستان نیز این حمله را «قتل بی‌رحمانه» خوانده و آن‌را محکوم کرد. وزارت خارجه افغانستان با انتشار  اعلامیه‌ای گفت، از میان این ده نفر، هفت تن از آن‌ها شهروندان افغانستان هستند.

 

 

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز کشته شدن کارگران معدن زغال سنگ را محکوم کرده و آن را عمل «ناجوانمردانه، غیرانسانی و تروریستی» خوانده است و از مسئولان محلی ایالت بلوچستان خواسته است که از همه منابع برای دستگیری قاتلان و محاکمه آن‌ها استفاده کند.

 

 

وزارت خارجه افغانستان گفته است که مقام‌های کنسولگری این کشور در کویته، پس از آگاه‌شدن از موضوع فوری به محل این حمله رفته و با برقراری تماس با خانواده‌های قربانیان و مقام‌‌های دولتی پاکستان، برای شناسایی و دریافت اجساد قربانیان،‌ اقدام کردند.

وزارت امور خارجه به کنسولگری افغانستان در کویته و سفارت این کشور در اسلام‌آباد دستور داده تا به خانواده‌های کشته‌شدگان کمک کند.

در سال‌های اخیر، هزاره‌ها و شیعیان کویته پاکستان هراز گاهی مورد حملات انفجاری و ترورهای هدفمند قرار گرفته‌اند.

شماری از رهبران سیاسی و کاربران رسانه‌های اجتماعی افغانستان نیز به کشته شدن کارگران معدن زغال سنگ پاکستان واکنش نشان دادند.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان گفته است که جمعی از کارگران معدن که از مردم هزاره شیعه بودند به صورت «ظالمانه» کشته شدند. او از حکومت پاکستان خواسته است به این موضوع رسیدگی کند.

صادق مدبر، رهبر حزب انسجام ملی افغانستان در توییتی نوشت، «كشتار سيستماتيك ‎هزاره‌ها در ‎پاكستان قابل عفو نيست، اقليت‌های دينی، مذهبی و قومی همواره در پاکستان قربانی خشونت شده‌اند.» صادق مدبر نیز از دولت پاکستان خواسته است که عاملان این کشتار را محاکمه کند.

 

 

در اعلامیه  وزارت خارجه افغانستان آمده است که افغانستان با دولت پاکستان در زمینه تکمیل تحقیق در مورد این «جنایت هولناک» و برای جلوگیری از تکرار این نوع حملات از نزدیک همکاری خواهدکرد. 

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های ایران خبر دادند که روز جمعه دوز اول واکسن ایرانی برکت به رهبر جمهوری اسلامی تزریق شده است. علی خامنه‌ای پس از تزریق این واکسن گفت که مایل...More
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More