سهامدار کابل‌بانک از زندان به دفتر رییس بانک مرکزی رفت | ایران اینترنشنال

سهامدار کابل‌بانک از زندان به دفتر رییس بانک مرکزی رفت

 

بانک مرکزی افغانستان اعلام کرد که کریم اتل، نماینده ولایت هلمند در مجلس نمایندگان، بدون اطلاع قبلی، صبح روز سه‌شنبه ۸ مرداد،‌ عبدالغفور داوی، زندانی و سهامدار کابل‌بانک را از زندان به دفتر رییس بانک مرکزی آورده است.

بانک مرکزی گفته است، عبدالغفور داوی، سهامدار کابل‌بانک و از جمله کسانی است که به دلیل عدم پرداخت بدهکاری‌هایش به زندان محکوم شده است.

بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرده «از آنجایی که قضیه عبدالغفار داوی یک قضیه حقوقی است و او در زندان به سر می‌برد» اجمل احمدی، سرپرست بانک مرکزی موافقت کرد تا یک جلسه مشترک با وکیل مدافع داوی و تیم حقوقی بانک مرکزی» برگزار شود اما صبح سه‌شنبه ۷ اسد/مردادماه، کریم اتل، نماینده هلمند در مجلس نمایندگان «بدون هیچ نوع اطلاع قبلی، عبدالغفار داوی را به دفتر اجمل احمدی،‌ رییس بانک مرکزی به بانک آوردند.»

در اعلامیه بانک مرکزی آمده است که اجمل احمدی از عبدالغفور داوی خواسته تا جلسه را ترک کند اما این درخواست با واکنش تندی از سوی کریم اتل روبه‌رو شد.

بانک مرکزی گفته است «یک تعداد افراد می‌خواهند روند تصمیم‌گیری در قضیه کابل‌بانک را تحت نفوذ خود قرار دهند.»

بانک مرکزی درحالی از ورود غیرقانونی و دخالت افراد در قضیه کابل‌بانک خبر می‌دهد که به تازگی، احمد ضیا مسعود، معاون اول رییس‌جمهورپیشین افغانستان در مصاحبه‌ای با طلوع‌نیوز مدعی شد که خلیل‌الله فیروزی، سهامدار دیگر کابل‌بانک با شماری از محافظانش به حضور او رفته و گفته است:«من کارهایم را تمام کردم و ۲۰ میلیون دلار به اشرف غنی دادم. جایدادهایم/املاکم  را هم می‌فروشم.»

احمد ضیا مسعود همچنین گفت: پیشتر در دفتر ریاست‌جمهوری، اشرف غنی به او گفته است «اگر شیرخان فرنود، رییس پیشین کابل‌بانک را می‌شناسی به او بگو اگر ۵۰ میلیون دلار به من می‌دهد، به او اجازه می‌دهم از زندان آزاد شود و به دبی برود و جایدادهایش/املاکش  را بفروشد و بدهکاری‌هایش را پرداخت کند.»

کابل‌بانک، بزرگ‌ترین بانک خصوصی در افغانستان بود که در سال ۲۰۱۰ به دلیل کاهش نقدینگی ورشکسته شد و مدیریت آن را بانک مرکزی به عهده گرفت. دولت افغانستان بدهی‌های کابل‌بانک را ۹۰۰ میلیون دلار اعلام کرد.

اشرف غنی، پس از به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۴ بار دیگر خواستار بررسی بحران کابل‌بانک شد. در پی درخواست رییس‌جمهوری، دادگاه، شیرخان فرنود، مؤسس و خلیل‌الله فیروزی یکی دیگر از سهام‌داران این بانک را به ده سال زندان محکوم کرد. این در حالی است که شیرخان فرنود دو سال قبل به دلیل ایست قلبی در زندان بگرام درگذشت و خلیل‌الله فیروزی در حالی که  به ده سال حبس محکوم شد، تا‌کنون دوبار از زندان رها شده است. او چهار سال قبل از زندان آزاد و در مراسم افتتاح ساخت یک مجتمع مسکونی موسوم به «شهرک هوشمند» در کابل شرکت کرد.

سال گذشته نیز، دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان اعلام کرد که براساس اطلاعات کمیته تسویه کابل‌بانک، خلیل‌الله فیروزی از زندان آزاد شده و تحت نظارت ویژه قرار گرفت به شماری از تعهداتش عمل کرده است.

سال گذشته ، رحمت‌الله نبیل، نامزد ریاست جمهوری در دوران مبارزات انتخاباتی مدعی شد که اشرف غنی رییس‌جمهوری این کشور، خلیل‌الله فیروزی را در ازای دریافت ۳۰ میلیون دلار از زندان آزاد کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان این ادعا را بی‌اساس خواند و گفت، خلیل‌الله فیروزی ۱۴ میلیون دلار را پرداخت کرده است و کار حصول ۱۸ میلیون دلار از موصوف نهایی شده و به زودی به حکومت سپرده خواهد شد.

همزمان با مطرح شدن مجدد قضیه کابل‌بانک، اشرف غنی سه‌شنبه ۷ مرداد گفت که دولت افغانستان متعهد به مبارزه علیه فساد اداری است و تصمیم‌های دادستانی کل مبنی بر شناسایی و بازداشت افراد متهم به فساد تا پایان اکتبراجرایی خواهد شد.

اشرف غنی از شرکای بین‌المللی افغانستان خواست تا در یک چارچوب حساب‌دهی شفاف و براساس کمیسیون مبارزه با فساد اداری سازمان ملل متحد با دولت افغانستان در خصوص شناسایی و مجازات عاملان قضایای فساد، همکاری کنند.

اشرف غنی تاکید کرد که عاملان فساد هر کسی و در هر مقامی که باشد وظایف‌شان به حالت تعلیق و تحت پیگرد عدلی و قضایی قرار خواهد گرفت.

 

تازه چه خبر؟
مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، از افزایش ۱۵۰ درصدی بلیت هواپیما خبر داد و گفت که با توجیه اینکه فقط پولدارها سوار هواپیما می‌شوند...More
مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، را به اتهام تحریک به شورش در یک سخنرانی خطاب به هوادارانش قبل از...More
دولت آمریکا روز دوشنبه مجوز نقل‌ و ‌انتقال‌های مالی در ارتباط با شبه‌نظامیان حوثی‌ یمن را تا یک ماه آینده صادر کرد. دولت بایدن پیشتر از احتمال...More
مهدی علی‌حسینی، کشتی‌گیر ۳۰ساله اهل اندیمشک، صبح دوشنبه ششم بهمن‌ماه در زندان دزفول اعدام شد. او در سال ۹۴ به اتهام ارتکاب قتل در جریان یک نزاع،...More
حسنعلی اصغری، مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین، با تایید تنبیه بدنی یک دانش‌آموز سوم ابتدایی در یکی از روستاهای این استان توسط معلمش گفت ادعای معلم...More