سرپرست وزارت دفاع افغانستان: در انتخابات بی‌طرفیم، اما اجازه خشونت نمی‌دهیم | ایران اینترنشنال

سرپرست وزارت دفاع افغانستان: در انتخابات بی‌طرفیم، اما اجازه خشونت نمی‌دهیم

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان، اعلام کرد هر صلحی که در افغانستان برقرار شود، ازسوی دولت و به مالکیت دولت اجرا خواهد شد و حفاظت از صلح، مسئولیت نظامیان این کشور است.

او افزود که «هیچ‌کس و هیچ قدرتی نمی‌تواند چیزی را بر دولت تحمیل کند که آن خواست مردم افغانستان نباشد».

سرپرست وزارت دفاع افغانستان که یک‌شنبه ۳ قوس/آذر، در نخستین کنفرانس «صلح و امنیت» زنان نظامی سخنرانی می‌کرد، افزود که دولت نخستین گام را در زمینه صلح برداشته و متعهد به صلح است، اما تامین صلح واجد شرایط است. اسدالله خالد از حفظ دستاوردهای دو دهه گذشته افغانستان در بخش نظامی و ملکی/غیرنظامی به‌عنوان شرایط تامین صلح یاد کرد و گفت نیروهای امنیتی در دوران صلح تن به خواستی نخواهد داد که آن خواست دستاوردهای دو دهه گذشته را به چالش بکشد.

سرپرست وزارت دفاع همچنین گفت تمام حقوقی که زنان امروز از آن برخوردارند، باید حفظ شود.

اسدالله خالد بدون اشاره به طالبان گفت دشمن از منحل شدن نیروهای امنیتی افغانستان صحبت می‌کند. او افزود: «به‌هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم که اشتباه انحلال نیروهای امنیتی افغانستان تکرار شود.»

عباس استانکزی، عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر، قبلا گفته بود که پس از برقراری صلح، نیروهای امنیتی افغانستان منحل و مجددا تشکیل خواهد شد.

وزیر دفاع گفت، «مراقب اوضاع هستیم و هیچ گاه به صلحی نخواهیم رفت که آغازگر یک جنگ دیگر باشد.»

سرپرست وزارت دفاع افغانستان در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به نگرانی‌های برخی از نامزدان ریاست‌جمهوری و شماری از سیاست‌مداران افغانستان مبنی‌بر دخالت نیروهای امنیتی در انتخابات نیز واکنش نشان داد و گفت نیروهای امنیتی به‌صورت حرفه‌ای و بی‌طرفانه عمل می‌کنند و هیچ دخالتی در انتخابات نداشته‌اند.

اسدالله خالد احتمال بحرانی شدن انتخابات را رد کرد و گفت: «مطمئنم که انتخابات به خشونت نمی‌رود و سیاسیون ما درایت آن را دارند که به بحران نروند.» 

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه، ژنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان و برخی دیگر از سیاسیون این کشور از دخالت نیروهای امنیتی در انتخابات اظهار نگرانی کرده بودند.

دخالت نیروهای امنیتی در انتخابات در حالی مطرح می‌شود که روند بازشماری آرا در شماری از ولایت‌های افغانستان به دلیل اعتراض برخی از نامزدهای ریاست جمهوری متوقف شده و این امر اعلام نتایج مقدماتی را با چالش مواجه کرده است.

اسدالله خالد با تأکید بر بی‌طرفی نیروهای امنیتی در حوزه سیاست و انتخابات، هشدار داد و گفت قوای امنیتی افغانستان اجازه نخواهد داد که خشونت زندگی مردم را مختل سازد.

تازه چه خبر؟
خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داده است که از زمان فراگیری کرونا تاکنون، چهار معلم در خرمشهر بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند که مرگ دو تن از...More
کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، از مذاکره با صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه برای همکاری دو کشور برای تولید واکسن کرونا خبر داد. به...More
به گزارش رویترز، سه منبع مطلع خبر احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه به وزارت خارجه این کشور را تایید کردند و گفتند که این اقدام به دلیل نگرانی...More
محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، در یک برنامه تلویزیونی گفت که این نهاد می‌توانست اعلام کند دلیل انهدام هواپیمایی اوکراینی «جنگ...More
یک روز پس از آنکه زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، گفت خواست ایران این است که آمریکا پیوسته درگیر جنگ افغانستان باشد، یک مقام...More