سخنگو و دو تن از کارکنان اداره محافظت عامه افغانستان در اثر انفجار کشته شدند | ایران اینترنشنال

سخنگو و دو تن از کارکنان اداره محافظت عامه افغانستان در اثر انفجار کشته شدند

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله/کشور افغانستان، تایید کرد که ضیا ودان، سخنگوی اداره تصدی ملی محافظت عامه، و دو تن از همکارانش صبح امروز در انفجار بمب در کابل کشته شدند.

به گفته سخنگوی وزارت کشور افغانستان، ساعت ۸/۳۰ صبح امروز یکشنبه ۲۱ جدی/دی، ماشین حامل ضیا ودان، سخنگوی محافظت عامه، که به سمت محل کارش در حرکت بود، هدف انفجار مین قرار گرفت.

این حادثه در منطقه کارته‌نو از مربوطات حوزه هشتم امنیتی شهر کابل رخ داد.

اداره تصدی ملی محافظت عامه نهادی امنیتی است که زیر نظر وزارت امور داخله/کشور افغانستان فعالیت می‌کند. مسئولیت این اداره حفاظت از مردم، زیرساخت‌ها، تسهیلات، پروژه‌های ساختمانی و خدمات امنیتی است.

تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است. اما سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت استفاده از مواد انفجاری تعبیه‌شده و مین‌ جنایت جنگی محسوب می‌شود و طالبان مسئول این جنایات و کشتارند. 

طارق آرین در ادامه افزود «تروریست‌هایی» که اخیرا بازداشت شده‌اند در اعتراف‌‌هایشان واضح بیان می‌کنند که عضویت گروه طالبان را دارند.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، با انتشار بیانیه‌ای، کشته شدن کارمندان اداره تصدی محافظت عامه را محکوم کرد و گفت افزایش خشونت‌های طالبان بیانگر این است که آنان برخلاف روحیه تعهد به صلح، در پی کشتار مردم بی‌گناه و آسیب به تاسیسات عمومی‌اند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه، نیز در پیامی نوشت «دشمنان» نمی‌توانند با کشتن جوانان این کشور روحیه صلح‌طلبی را کاهش دهند و تاکید کرد او تلاش‌هایش برای پایان این جنگ غم‌انگیز و قتل‌ جوانان را افزایش خواهد داد.

با این‌که دولت افغانستان گروه طالبان را عامل اصلی انفجارها و ترورهای هدفمند می‌داند، گروه طالبان هفته گذشته دست داشتن در ترورهای زنجیره‌ای را تکذیب و در بیانیه‌ای اعلام کرد این ادعای دولت افغانستان «بی‌جا است که بدون دلیل این‌‌گونه حملات» را به آن‌ها نسبت می‌دهد.

 

تازه چه خبر؟
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته شدگان اعتراضات آبان ۹۸، در پیامی ویدیویی با حمایت از دادخواهی و اعتراض مردم سراوان به کشتار دست‌کم ۱۰ سوخت‌...More
طبق تحقیقی که از سوی دانشگاه کلمبیای آمریکا صورت گرفته، گونه‌ای جدید از ویروس کرونا که شبیه به گونه کشف شده در آفریقای جنوبی است، از ماه نوامبر در...More