سخنگوی دولت افغانستان: کاهش خشونت ما را به صلح نمی‌رساند | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت افغانستان: کاهش خشونت ما را به صلح نمی‌رساند

 

سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان می‌گوید «کاهش خشونت‌» تعریف حقوقی و نظامی ندارد، منتج به صلح نمی‌شود و برای مردم، دولت و کشورهای منطقه مبهم است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان، روز شنبه ۲۸ جدی/دی، در گفت‌وگو با تلویزیون ملی افغانستان گفت: «کاهش خشونت به چه معناست؟ آیا حملات از ده به دو یا سه حمله کاهش پیدا می‌کند و به‌جای کشتن ده تن از هموطنان ما، پنج تن را به شهادت می‌رسانند؟»

شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، پنج‌شنبه ۲۶ جدی/دی در پیامی تصویری اعلام کرد که طالبان با کاهش خشونت‌ها در افغانستان موافقت کرده است. وزیر خارجه پاکستان موافقت طالبان با کاهش خشونت را «پیشرفت چشمگیر» در روند صلح افغانستان خواند و افزود که پاکستان مسئولیت خود را در قبال این روند تا حد امکان انجام داده است.

سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان در این گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به پیام وزیر خارجه پاکستان، گفت: «حکومت افغانستان در چند روز گذشته وضعیت را از نزدیک می‌بیند و هنوز از جانب زلمی خلیل‌زاد که مأموریتش این است تا از پیشرفت گفت‌وگوها رسماً معلومات ارائه کند، چیزی تازه‌ای را با دولت در میان نگذاشته است.»

دفتر سیاسی طالبان در قطر روز جمعه ۲۷ جدی/دی بدون اشاره به موافقت این گروه با کاهش خشونت در افغانستان، اعلام کرد که ملا برادر، معاون و رییس دفتر سیاسی طالبان با زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان دیدار و در مورد «امضای توافقنامه» و مراسم مربوط به تشریفات آن، گفت‌وگو کرده است.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان، روز جمعه در توییتی نوشت، هر دو‌ تیم مذاکره‌کننده عصر روز پنج‌شنبه و جمعه «مذاکرات مثمری داشتند که تا چند روز دیگر نیز ادامه خواهند داشت».

سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان می‌گوید در دیدار اخیر رییس‌ جمهوری غنی با دونالد ترامپ در بگرام افغانستان، رؤسای جمهوری افغانستان و آمریکا موافقت کردند که «طالبان باید آتش‌بس را بپذیرد و با حکومت افغانستان وارد گفت‌وگو شود».

صدیق صدیقی در مورد اینکه آیا دولت افغانستان در مراسم امضای توافقنامه آمریکا با طالبان شرکت می‌کند یا خیر، گفت که امضای توافقنامه میان آمریکا با طالبان «فرضیه» است و «این فرضیه‌ای است که احتمال ندارد چنین شود». او افزود، تاکنون زلمی خلیل‌زاد در مورد امضای توافقنامه آمریکا با طالبان به دولت افغانستان معلوماتی ارائه نکرده است.

زلمی خلیل‌زاد که مذاکرات آمریکا با طالبان را رهبری می‌کند، تاکنون در مورد موافقت طالبان با کاهش خشونت‌ها در افغانستان و امضای توافقنامه آمریکا با طالبان اظهار نظر نکرده است.

با وجود این، روز جمعه نمایندگان سازمان ملل متحد، آمریکا، اتحادیه اروپا و ناتو در نشست مشترکی در دبی، درخصوص آتش‌بس ، کاهش خشونت در افغانستان و مذاکرات بین‌الافغانی گفت‌وگو کردند.

اما سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان می‌گوید که موضوعات اساسی صلح پایدار در افغانستان، «آتش‌بس، از بین بردن پناهگاه‌های طالبان و قطع روابط طالبان با دیگر گروه‌ها و شبکه‌های مواد مخدر است». صدیقی تاکید کرد که «کاهش خشونت ما را به صلح نمی‌رساند. موضع دولت برقراری آتش‌بس است.» صدیقی گفت، در مورد اینکه آتش‌بس برای چه مدتی برقرار شود نظریات مختلفی وجود دارد، اما موضع دولت تامین آتش‌بس یک‌ماهه است.

 

تازه چه خبر؟
محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، با اشاره به اینکه «گاهی خود ما را متهم می‌کنند و می‌گویند همین حزب‌اللهی‌ها و طرفداران انقلاب ریخت‌...More
آتش‌سوزی در بازارچه ساحلی بندر دیلم، در استان بوشهر، ۲۰۰ مغازه را طعمه حریق کرد. به گفته مقام‌های محلی، آتش‌سوزی حدود هفت‌ونیم صبح روی داد و پس از...More
بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند. به نوشته روزنامه تایمز، این اقدام در...More
علی امیری راد، فرماندار شهرستان «خدا آفرین» در استان آذربایجان شرقی، خبر داد که روز پنج شنبه پنج خمپاره که در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان...More
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More